قم|حُسن خُلق یکی از خصوصیات مهم امام حسن(ع) بود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمیدرضا مهدوی ارفع در برنامه سحرگهان حرم حضرت معصومه(س) اظهار داشت: انسان عاقل افراط‌ و تفریط نمی‌کند ولی انسان جاهل اهل افراط و تفریط است.

وی افزود: صلح امام حسن(ع) اگر چه تلخ است اما اوج عقلانیت این امام همام است، امام مجتبی(ع) در دوراهی شر و شرتر، شر را انتخاب کرد تا آسیب کمتری به امت اسلام برسد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه صلح امام حسن(ع) جام زهری بود که نوشید، تصریح کرد: امام حسن مجتبی(ع) اگر خطایی استراتژیک می‌کرد اوضاع بسیار بد می‌شد و شاید اهل‌بیت(ع) برای همیشه در جامعه بایکوت می‌شدند ولی با صلح خود مسیر حق را نگه داشت.

مهدوی ارفع با بیان اینکه اهل‌بیت(ع) باید الگوی ما باشند،گفت: در زندگی خانوادگی و شغلی خود گاهی بین شر و شرتر گیر می‌کنیم، عقل امام حسن(ع) می‌گوید با نظام سلطه چالش کرده ولی سازش نکنیم.

وی ادامه داد: حُسن خُلق یکی از خصوصیات امام حسن(ع) بود، زیباترین نیکویی اخلاق زیبا است که امام حسن مجتبی(ع) از این خصوصیت برخوردار بودند.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: امام حسن(ع) در حال حرکت بود که مشاهده کرد گروهی از فقرا مشغول خوردن نان خشک هستند و به ایشان تعارف کردند، امام(ع) از نان آنها خورد و این گروه را به منزل خود دعوت کرد و به آنها غذا داد و فرمود که این فقرا از من بهتر بودند چون هر چه داشتند برای من آوردند.

مهدوی ارفع بیان کرد: امام حسن مجتبی(ع) دوبار هر چه در زندگی داشت به صورت کامل به فقرا داد که این موضوع نشان می‌دهد انسان باید چقدر بزرگ باشد که هر چه دارد به نیازمندان بدهد.

وی تصریح کرد: دومین امام همام به ما نشان داد که خود را در رنج و سختی بیندازیم تا دیگران در آرامش باشند، یکی از اصول کمال ما شیعیان در سختی بودن است.

استاد حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از امام حسن مجتبی(ع) بیان کرد: برترین اعمال آن عملی است که به خاطر آن به زحمت بیفتی، انسان باید کارهای نیک و حسنه را برای رضای الهی انجام دهد.

مهدوی ارفع خاطرنشان کرد: با خود قرار بگذاریم که از هزینه‌های خود بزنیم و به فقیران و نیازمندان کمک کنیم، یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه مومنین باشد برطرف کردن مشکل نیازمندان و خوشحالی دیگران است.

انتهای پیام/ح