آب بزرگترین مشکل کشاورزی استان زنجان است؛ قیمت تمام شده یک کیلو گندم 2200 تا 2300 تومان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، سید موسی حسینی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای استانی گفتگوی دولت با بخش خصوصی با اشاره به اینکه در کل شهرستان‌های استان نظام صنفی کشاورزی فعال داریم, اظهار داشت: از 104 هزار نفر بهره‌بردار نظام کشاورزی استان حدود 12 هزار نفر پروانه کشاورزی دریافت کرده‌اند.

وی گفت: اولویت کار ما ساماندهی و پیگیری امور کشاورزی و پیگیری مشکلات کشاورزان است و ما متعهد به این کار هستیم.

 نایب رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان گفت: مشکلات اصلی استان در رابطه با کشاورزی عبارتند از خرید گندم،  گرانی نهاده‌های کشاورزی، لوازم یدکی و دو برابر شدن نرخ دستمزد کارگر و غیره است.

 به گفته وی، نرخ گندم تا سال گذشته 1300 تومان بوده و امسال1700 تومان اعلام شده که قیمت آن بسیار پایین است, این در حالی است که به صورت مستند قیمت تمام شده یک کیلو گندم بین 2200 تا 2300 تومان است.

حسینی گفت: سازمان تعاون روستایی که قبلا گندم کشاورزان را خریداری می‌کرد به موقع پول کشاورز داده می‌شد ولی امروزه پرداخت پول طولانی مدت شده و با تاخیر 4 ماهه داده می‌شود که این خود یکی از عوامل باز شدن پای دلالان به این مساله است.

وی گفت: از استاندار درخواست می‌کنیم مشکل قیمت گندم را با ترمیم نرخ گندم حل کند و پول گندم به موقع پرداخت شود.

به گفته وی مشکل اصلی پول نیست و مدیریت صحیح را می‌طلبد.

نایب رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان افزود: در خرید گندم در کارخانجات افت‌زنی به کشاورز خیلی زیاد است و با این افت زنی‌ها خسارت زیادی به کشاورزی وارد می‌شود این در حالی است که اگر سال آبی باشد میزان درآمد کشاورز بین 5 تا 10 درصد است.

وی گفت: تقاضای ما این است نماینده استانداری، جهاد کشاورزی، تعاون روستایی و نظام صنفی، هیئت نظارت تشکیل دهند و روی افت‌زنی و قیمت گندم نظارت داشته باشند.

 حسینی در مورد بیمه محصولات کشاورزی گفت:  آورده دولت در بیمه بسیار کم و ناچیز است و در صورت بروزخسارت وارده به کشاورز، پرداخت خسارت بسیار ناچیز و با تاخیر انجام می‌گیرد.

 وی با اشاره به سرمازدگی درختان گفت: سرمازدگی اردیبهشت ماه امسال خیلی از میوه‌های سردرختی را از بین برده و  انتظارمی‌رود برآورد خسارت تعیین شود.

نایب رئیس نظام صنفی کشاورزی استان زنجان گفت: تشکیل کارگروه‌های تخصصی صادرات محصولات کشاورزی  با مشارکت و زیر نظر سازمان تعاون روستایی در استان الزامی است و سبب باز شدن گره مشکلات می‌شود تا بتوانیم درمورد محصولات کشاورزی با صلاحدید مسئولان دولتی صادرات داشته باشیم.

 وی با اشاره به اینکه در سال تولیدرونق ملی مورد بی‌مهری قرار گرفته‌ایم و تعاونی‌های تولید در جلسات اتاق بازرگانی حضور ندارند, افزود: شرکت تعاونی تولید با 4 هزار و 794  نفر عضو در شهرستان‌های زنجان، خدابنده، طارم ایجرود فعال است و با 20 هزار و 356  هزار هکتار زمین آبی و 26 هزار 48  هکتارزمین دیم که جمعا 46 هزار و 600 هکتار زمین آبی و دیم به وسیله 20 شرکت تعاونی تولید مدیریت می‌شود.

حسینی به کاشت گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: در سال 97 اتحادیه تخصصی گیاهان دارویی در تهران دایر شد و استان زنجان توانست در این اتحادیه تخصصی عضو شود تا بتوانیم کشت گیاهان دارویی داشته باشیم و این طرح  همراه با کاشت گل محمدی و زعفران در شهرستان خدابنده در حدود 30 هکتار زمین انجام شد که بازدهی خوبی داشت.

انتهای پیام/ن