مخالفت رئیس‌جمهور تاجیکستان با درخواست عفو 99 نفر از زندانیان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسیاپلاس، امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان با درخواست عفو 99 نفر از زندانیان مخالفت کرد. در فرمان مورخ 6 مه که توسط رئیس‌جمهور تاجیکستان به امضا رسیده‌ و در پایگاه متمرکز اطلاعات حقوقی وزارت عدلیه تاجیکستان منتشر شده است، ذکر شده که درخواست این افراد بعد از بررسی با توجه به ویژگی‌ها و درجه جرم آن‌ها، از صادر نمودن عفو خودداری کرد.

همچنین قید شده که در این مساله با توجه به شخصیت‌ محکوم‌شدگان، اندازه ضرر رسانده شده، رفتار آن‌ها در جایگاه محرومیت از آزادی، پیشنهاد کمیسیون مسائل بخشش جزایی در نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان رد شده است.

هر کدام از این محکوم‌شدگان در تاجیکستان سال 2017 حقوق پیدا کرد که یک مرتبه در یک سال از رئیس‌جمهوری این کشور درخواست عفو کند. در تاریخ 7 ژوئن سال 2017، امامعلی رحمان در باره تاسیس کمیسیون مخصوص برای مسائل بخشش جزای زندانیان در نهاد ریاست جمهوری این کشور، فرمانی را به امضا رساند.

بر اساس مقررات تاسیس کمیسیون عفو، مقامات مشورتی و توصیه‌کننده این کشور عضو آن بوده، و عملی‌سازی صلاحیت‌های قانونی رئیس‌جمهور تاجیکستان در خصوص حل مساله عفو را تامین می‌نمایند.

در این فرمان همچنین قید شده است: مسائل مربوط به عفو محکوم‌شدگان را از جانب دادگاه‌های تاجیکستان، و نیز دادگاه‌های دیگر کشورها که در تاجیکستان ادای جزا می‌کنند، رئیس‌جمهور این کشور بر اساس پیشنهاد کمیسیون حل می‌کند. رئیس‌جمهور همچنین می‌تواند مسائل عفو را بی‌واسطه نیز حل نماید.

کمیسیون وظیفه دارد که درخواست‌های مربوط به عفو را بررسی نموده، در مورد آن به رئیس‌جمهور پیشنهادات و توصیه‌هایی را ارائه کند. هر کدام از محکوم‌شدگان صرف نظر از وزن جرم صادرشده برای وی و مهلت تعیین شده، حق دارد در یک سال برای یک بار از رئیس‌جمهوری کشور درخواست عفو کند. این درخواست توسط ماموریت زندان با ضمیمه اطلاعات مربوطه درباره رفتار آن زندانی، وضعیت سلامت و خانودگی او، ارسال کند.

گفتنی است این خبر در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته شاهد یک شورش خونین در زندان کریپچنی شهر وحدت بودیم. در این شورش که ادعا می‌شود توسط داعش صورت گرفته است، ده‌ها تن از زندانیان کشته شده که در میان آن‌ها روحانیون معروف و زندانیان سیاسی نیز قرار داشتند. این دومین شورش در زندان‌های تاجیکستان در 7 ماه اخیر محسوب می‌شود. در پی این حوادث، ناظران و سازمان‌های بین‌المللی نسبت به وضعیت اسف‌بار زندان‌های تاجیکستان اظهار نگرانی شدیدی کرده‌اند.

انتهای پیام/