کشته شدن 3 نظامی آمریکایی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در چند ماه اخیر حملات طالبان به نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی تلفات آنها را افزایش داده است.

منابع خبری اعلام کردند که بر اثر تشدید درگیری‌ها در ولایت‌های قندز و هلمند دست‌کم 3 نظامی آمریکایی و شماری از نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.

هلمند

نیروهای آمریکایی و نیروهای افغان عملیات گسترده را در شهرستان «گرشک» ولایت هلمند راه اندازی کردند و به اهدافی در مناطق «نهرسراج»، «یخچال»، «گوبن»، «سره شاخ»، «وزیرمانده» و «لوسانو» یورش بردند.

بر اساس این گزارش، عملیات شبانه نیروهای آمریکایی و افغان با واکنش شدید طالبان روبرو شده است که در نتیجه یک نظامی آمریکایی و چندین نظامی افغان کشته شدند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان اعلام کرد، بر اثر بمب های کارگذاری شده و برخورد مستقیم این گروه با این نیروها، یک نظامی آمریکایی و 11 نظامی افغان کشته شدند.

منابع محلی تصریح کردند که درگیری‌ها در شهرستان گرشک یک شبانه روز ادامه داشت که در نتیجه نیروهای خارجی یک مدرسه، یک منزل مسکونی، 2 پل و شماری مغازه را نیز تخریب کرد.پند.

نیروهای آمریکایی و افغان تعدادی خودرو و بیش از 15 موترسیکل را نیز به آتش کشیدند.

قندز

نیروهای افغان و آمریکایی در ولایت قندز نیز از چند روز پیش عملیات گسترده‌ای را در شهرستان «چاردره» این ولایت آغاز کردند.

برخی از منابع خبری اعلام کردند که درگیری‌های شدید نیروهای آمریکایی و افغان را مجبور به عقب نشینی کرده است.

گروه طالبان نیز با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که 2 نظامی آمریکایی و 21 نظامی افغان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند اما این موضوع از سوی مقامات افغان و خارجی تائید نشده است.

شماری از مردم شهرستان چاردره نیز با راه اندازی تظاهرات و به نمایش گذاشتن اجساد کودکان و زنان این منقطقه خواستار توقف عملیات نظامیان آمریکایی و افغان در این شهرستان شدند.

برخی از منابع تصریح کردند که نیروهای آمریکایی با عقب نشینی از این شهرستان برخی از اهداف غیرنظامی را بمباران کردند.

از سوی دیگر، فرماندهی ارتش در شمال افغانستان موسوم به «لشکر شاهین» نیز در بیانیه‌ای از کشته شدن ده‌ها مخالف مسلح و کشف و ضبط مواد انفجاری بر اثر این عملیات خبر داده است.

در چند هفته اخیر دهها غیرنظامی در شمال و شرق افغانستان بر اثر عملیات‌های شبانه نیروهای ویژه ارتش و نیروهای آمریکایی کشته شدند که واکنش تند پارلمان و سنای این کشور را نیز در پی داشت.

انتهای پیام/.