هانی‌زاده: ذوق‌زدگی برخی سیاسیون منجر به مغفول ماندن شروط رهبری در برجام شد

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،‌ درباره بیانات اخیر مقام معظم رهبری که فرمودند “من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم”، اظهار داشت: رهبر انقلاب به منظور اینکه مشکلاتی در مسائل کلان مملکتی پیش نیاید اجازه دادند که تیم هسته‌ای دولت، مذاکرات خود با کشورهای 5+1 را آغاز کند. 

 

وی افزود: رهبر انقلاب از ابتدا نسبت به نتایج این گفت‌وگوها خوشبین نبودند و بارها اعلام کرده بودند که حتی اگر این گفت‌وگوها به سرانجام هم برسد کشورهای غربی زیر تعهدات خود زده و زمینه از بین رفتن این توافقنامه را فراهم خواهند کرد. 

هانی‌زاده با بیان اینکه رهبر انقلاب در موضوع برجام حقیقتی انکار ناپذیری را برای جامعه جهانی روشن کردند، تصریح کرد:  در طول‌ سالهای گذشته بارها رهبری در سخنرانی علنی خودشان اعلام کردند که کشورهای غربی مخصوصا آمریکا به تعهدات خود عمل نخواهد کرد ولی برای اینکه بهانه از دست کشورهای غربی خارج شود، با مذاکره هسته‌ای با آمریکا به شکل مشروط موافقت کردند که در نهایت این مذاکرات منجر به توافقنامه برجام شد. 

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: عده‌ای در داخل پس از  انعقاد برجام، اقدام به برپایی جشن  و شادی شدند ولی  رهبر انقلاب بلافاصله اعلام کردند که با انعقاد این توافقنامه  اتفاقات مهمی نیفتاده و باید منتظر بود و دید که آیا طرف‌های مقابل حاضر به اجرای تعهدات خود هستند یا خیر. این مسئله نشان دهنده دقت و هوشمندی ایشان در مسائل بین‌المللی است که به خوبی از بازی‌های پشت پرده غربی‌ها و کینه آنها نسبت به ایران آگاهی دارند.

هانی زاده تاکید کرد: امروز در شرایطی  که برجام تقریبا از محتوا تهی  و آمریکا از آن خارج شده و غربی‌ها نیز به تعهدات خود ذیل این توافقنامه عمل نمی‌کنند،  جمهوری اسلامی به صورت یکجانبه در حال اجرای تمامی بندهای این توافقنامه است ولی در عمل امتیازی از اجرای تعهدات خود در برجام کسب  نمی‌کند، جامعه جهانی به خوبی  دریافته است که غربی‌ها بویژه آمریکا هیچگاه به تعهدات خود پایبند نمی‌مانند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا شروطی که رهبر انقلاب  ذیل تصویب برجام مشخص کردند، از سوی دولت مغفول واقع شد؟ گفت: ذوق‌زدگی برخی سیاسیون و تصور اشتباه آنها از سیاست‌ خارجی کشورهای غربی موجب شد تا شروط رهبری در برجام محقق نشود  و  نتیجه عدم توجه به منویات رهبری در برجام این شد که آمریکا با آسودگی از این توافقنامه بین‌المللی خارج شده و سه کشور غربی حاضر در برجام نیز اراده‌ای برای انجام تعهدات خود نداشته باشند. 

انتهای پیام/