صادرات از استان زنجان ‌40 درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، فتح‌اله حقیقی پیش از ظهر امروز در جلسه توسعه استان با اشاره به افزایش 40 درصدی صادرات از استان زنجان اظهار داشت: از لحاظ وزنی نیز شاهد افزایش 10 درصدی هستیم و این نشان می‌دهد که در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: واردات ما نیز 17 درصد کاهش پیدا کرده ولی نکته مهم در بحث واردات این است که کالاهای مصرفی وارد نکردیم خود حائز اهمیت بوده و بیشتر واردات مواد اولیه و تبدیل آن به ارزش افزوده بوده و این کار خوب و موثر انجام شده در این حوزه را نشان می‌دهد.

استاندار زنجان با اشاره به صادرات کالا از استان زنجان به 50 کشور و همچنین واردات از 46 کشور بوده است افزود: شاخص‌های بخش صادرات و واردات باید مورد مطالعه قرار گیرد تا مشخص شود در سال جاری آیا همین شیوه را ادامه خواهیم داد یا اینکه اهداف دیگری را باید دنبال کنیم.

حقیقی با اشاره به اینکه عمده صادرات ما صنایع فلزی رنگی است و افزود: بقیه صادرات ما چه خواهد شد باید مورد مطالعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه براساس گزارش ارائه شده عمده صادرات ما در نساجی کم بوده و واردات ما با صادرات معنادار است افزود: در این صنایع 3 میلیون دلار صادرات داشتیم در صورتی که در حوزه واردات خیلی تفاوت داریم و این نشان می‌دهد که صنایع نساجی ما مصرف داخلی دارد و کار موثری در این حوزه صورت گرفته و تولیدات این حوزه به ارزش افزوده تبدیل شده است.

استاندار زنجان همچنین در این جلسه به تعیین تکلیف پسماند‌های صنایع روی زنجان اشاره و بیان کرد: باید پسماند‌ها این صنایع را زودتر تعیین تکلیف کنیم و اینکه ما از سال 95 تا 98 در حدود 230 درصد واردات خاک روی را داشتیم این نکته‌ای مهمی بوده که باید در این حوزه عملا وارد شده و کار موثری انجام دهیم تا بتوانیم به نتیجه خوبی در این حوزه برسیم.

وی با اشاره به اینکه سهم‌ بخش‌های مختلف در حوزه صادرات تفاوتی چندانی نداشته و این موضوع باید مورد مطالعه قرار گیرد افزود: باید علت عدم تغییر در بخش‌های کشاورزی، گردشگری و معدن باید مطالعه شود.

حقیقی افزود: سهم اشتغال کشاورزی ما نسبت به کشوری بالاتر بوده و چه چیزی باعث شده این بخش در صادرات سهم کمتری داشته باشد و باید مشخص شود که ایران کارمان کجاست.

وی افزود: همچنین موضوع گردشگری نیز از سیاست‌های ملی بوده و از اهداف مهم دولت نیز است ولی گردشگری ما تغییری نداشته است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه نکته قابل توجه این است که ما بتوانیم حوزه گردشگری را ارتقا دهیم ابراز کرد: در این شاخص‌ها خیلی باید دقت داشته باشیم و به صورت جدی توجه کنیم و روی این موارد کار کنیم تا بتوانیم برای ارتقای شاخص‌ها برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی با اشاره به افزایش تعداد جلسات در حوزه صادرات عنوان کرد: از بضاعت موجود استان در توسعه این بخش استفاده شود تا جلساتی که برگزار می‌شود موثر باشد.

حقیقی با بیان اینکه در حال حاضر باید در حوزه صادرات و واردات هدفگذاری معقولی داشته باشیم و برای تحقق این هدفگذاری انجام شده برنامه‌ریزی داشته باشیم تا هدف تعیین شده محقق شود گفت: برای تحقق اهداف باید ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود که آیا اهدافمان همان اهداف گذشته بوده و یا باید هدف‌های جدید‌تری را تعریف کنیم.  

وی در مورد استفاده از ظرفیت‌ بانک‌ها در حوزه صادرات و واردات افزود: همچنین تا این پایان هفته نیز مشخص شود کدام بانک‌ها را در امر صادرات و واردات می‌توانیم پای کار بیاوریم.

استاندار زنجان صادرات را از نقشه راه استان عنوان کرد و افزود: انتظار دارم این نقشه راه  با توجه به شاخص‌های تعریف شده به صورت جدی در برنامه استان گیرد تا به اهداف تعریف شده تحقق یابد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح استان ابراز کرد: اطلاع رسانی در برگزاری نمایشگاه‌ها در سطح زنجان خیلی ضعیف است.

حقیقی با تاکید براینکه نمایشگاه‌ها باید به صورت تخصصی برگزار شود افزود: در برگزاری نمایشگاه‌ها نیز هیچ هماهنگی در بین ادارات مشاهده نمی‌شود و علت این موضوع نیز این است که قبل از برگزار نمایشگاه‌ها هیچ گونه هماهنگی وجود ندارد.

وی در پایان تاکید کرد: باید قبل از برگزاری نمایشگاه برنامه‌ریزیهای لازم انجام شود تا خروجی نمایشگاه هدفمند باشد.

انتهای پیام/ش