اصفهان| سپاهان و پرسپولیس؛ پراشتباه و تلخ به‌قیمت از دست‌ رفتن شانس قهرمانی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رقابت‌های جام حذفی در مرحله نیمه‌نهایی، شب گذشته با برگزاری یک دیدار پایان یافت که در آن تیم فوتبال سپاهان مقابل پرسپولیس با نتیجه یک بر صفر شکست خورد و از رسیدن به فینال رقابت‌ها بازماند.

ال‌کلاسیکوی بزرگ حذفی با شکست سپاهان در واپسین لحظات وقت‌های اضافه همراه شد و امیر قلعه‌نویی و تیمش از صعود به فینال بازماندند.

تقابل شب گذشته 2 تیم نیز به‌ سنت تمام رقابت‌های قبلی آنها با حواشی زیادی همراه بوده و حرف و حدیث‌های پیش از شروع مسابقه، فضای بازی را ملتهب کرده بود با وجود این، ماراتن فوتبالی سپاهان و پرسپولیس جذاب و نفس‌گیر از آب در آمده و در آن همه چیز وجود داشت؛ از گل گرفته تا اخراج و پنالتی. سپاهان در واپسین ثانیه‌های وقت اضافه، نه‌تنها نتیجه را به رقیب سنتی‌اش واگذار کرد بله رقیب قرمزپوش را نیز در آستانه دبل قهرمانی قرار داد.

تاوان تلخ سپاهان بابت اشتباهات تکراری‌

سپاهان مطابق سنت همیشگی این فصل، باز هم در یک دیدار بزرگ تن به شکست داد و دومین جام را نیز واگذار کرد تا عملاً ناکام بزرگ فصل لقب گیرد.

شکست سپاهان مقابل پرسپولیس بیش از هر چیز به اشتباهات خودش مربوط می‌شد. زردپوشان اصفهانی در این دیدار نتوانستند بازی خوبی را به‌نمایش بگذارند و عملکرد چندان مناسبی نداشتند. مهم‌ترین فاکتور در شکست سپاهان را می‌توان انتخاب تاکتیک اشتباه مقابل پرسپولیس دانست. امیر قلعه‌نویی در بازی شب گذشته رو به بازی هوایی و ارسال‌های بلند برای استنلی به‌عنوان مهاجم هدف آورده بود. شاگردان قلعه‌نویی قصد داشتند تا با اداره بازی در زمین خودی و کشاندن حریف به میانه میدان‌‌، با استفاده از ضدحملات برق‌آسا و پر‌تعداد مدافعان تیم مقابل را وادار به اشتباه کرده و با به دست آوردن گل برتری سعی در اداره بازی کنند، اتفاقی که با توجه قدرت بالای حفظ توپ حریف در کنار شناخت دقیق تیم برانکو از نقاط ضعف و قوت سپاهان، عملاً رخ نداد تا در نهایت زردپوشان اصفهانی شکست را پذیرا شوند.

نکته عجیب آنکه سپاهان در هر 2 بازی قبلی خود مقابل پرسپولیس، دقیقاً با همین شیوه بازی کرده و موفق به نتیجه‌گیری نشده بود و تکرار دوباره آن، دقیقا اتفاقی بود که برانکو و تیمش می‌خواستند. از طرف دیگر تعویض‌های بدون هدف و اشتباه قلعه‌نویی در این دیدار موجب شد تا فرصت‌های تغییر تاکتیک سپاهان یکی پس از دیگری بدون هیچ حاصلی بسوزد و سپاهان با افت فنی روبه‌رو شده و انسجام تیمی و نظم تاکتیکی‌اش را از دست بدهد.

پرسپولیسی‌ها آنالیز کاملی از بازی سپاهان داشته و در طول بازی تمام راه‌های نفوذ این تیم را بسته و نیروی هوایی سپاهانی‌ها را به خوبی کنترل کردند. از طرف دیگر مشکل همیشگی سپاهانی‌ها یعنی نداشتن پلن جایگزین برای مواقع لزوم و گره خوردن کار، در این بازی باز هم نمود پیدا کرده و زردپوشان اصفهانی نتوانستند موقعیت گلزنی چندانی خلق کنند. آمار 10 شوت بازیکنان سپاهان در مقابل 29 شوت سرخ‌پوشان پایتخت و تنها 3 شوت در چارچوب سپاهانی‌ها در مقابل 7 شوت شاگردان برانکو، به خوبی گویای واقعیت تلخ افت فنی تیم سپاهان در بازی شب گذشته است. زردپوشان اصفهانی در فاز هجومی بسیار ضعیف عمل کرده و نتوانستند موقعیت گلزنی چندانی خلق کنند. در فاز دفاعی اما با وجود اشتباهات مکرر مدافعان، پیام نیازمند شب خوبی را پشت سر گذاشت و بارها دروازه تیمش را نجات داد.

یکی دیگر از عوامل موثر در شکست سپاهان، اشتباهات فردی فاحش بازیکنان ناشی از نداشتن تمرکز کافی بود. واقعیت آن است که تیم امیر قلعه‌نویی از نظر روحی و روانی برای این دیدار آماده نبود و بازیکنان سپاهان آن تمرکز لازم را نداشتند. نگاهی به حجم اشتباهات فردی بازیکنان سپاهان نشانگر استرس بالای آنها بوده و مشخص می‌سازد که شاگردان قلعه‌نویی از نظر ذهنی، توانایی شکست حریف خود را نداشتند. خطاهای بی‌مورد سپاهانی‌ها در نهایت منجر به اخراج 2 تن از آنان شده و عملاً شیرازه این تیم را از هم پاشید و با از دست دادن پنالتی توسط کیانی در کنار گل به خودی سیا وش یزدانی، کلکسیون اشتباهات شاگردان قلعه‌نویی کامل شد.

به طور خلاصه فاکتورهای شکست تلخ سپاهان مقابل پرسپولیس را می‌توان در انتخاب تاکتیک اشتباه و تعویض‌های بدون هدف، اشتباهات فردی و عدم تمرکز کافی بازیکنان دانست.

در آن سو تیم برانکو اما بازی دلچسب و خوبی را به نمایش گذاشت. پرسپولیسی‌ها که طی 2 هفته گذشته قهرمان لیگ برتر شده و مقابل السد نیز پیروزی خوبی را به دست آورده بودند، از نظر روحی و روانی در اوج آمادگی قرار داشته و در تمام فاکتورهای فنی بالاتر از سپاهان ظاهر شدند. شاگردان برانکو بازی مالکانه‌ای را به نمایش گذاشته و با استفاده از قدرت حمل توپ بالای هافبک‌های خود بارها روی دروازه سپاهان خطرساز شدند. آنها سعی داشتند با دور زدن مدافعان سپاهان، شوت‌های از راه دور و ارسال‌های عمقی به گل برسند و با استفاده از همین برنامه نیز موقعیت‌های خوبی را به دست آوردند و اگر سوپرواکنش‌های نیازمند نبود، پرسپولیس می‌توانست به گل‌های بیشتری هم برسد.

قلعه‌نویی: قانون برای یک تیم جوری دیگر است و نتایج مهندسی می‌شود/ پرسپولیسی‌ها مصونیت دارند و هر کاری می‌خواهند می‌کنند

سرمربی تیم فوتبال سپاهان ناکامی تیمش در راهیابی به فینال جام حذفی را با بیان اینکه نتایج به سود تیم پرسپولیس مهندسی می‌شود، توجیه کرد.

امیر قلعه‌نویی پس از شکست یک بر صفر تیم فوتبال سپاهان مقابل پرسپولیس در نیمه نهایی جام حذفی اظهار داشت: باید تشکری از اعضای تیم خودم داشته باشم که واقعاً شرافت و مردانگی را در فوتبال نشان دادند. بعدها در مورد این تیم و این بازی می‌توان نوشت. شاید کسی اکنون جرأت نداشته باشد در مورد مهندسی فوتبال و قهرمانی‌ها صحبت کند، اما بعدها برای مردم مشخص خواهد شد که چگونه برای تیم‌ها مهندسی صورت گرفت و آقایان نتیجه آن را گرفتند. چیزی که مهم است باید قضاوت را به مردم سپرد.

وی افزود: من در بازی رفت هم گفتم که 15 تیم یک طرف هستند و یک تیم یک طرف دیگر. قانون برای یک تیم یک جور دیگر است. به سینه ناظر بازی می‌زنند، کسی گزارش نمی‌دهد. بازیکنان ما و هواداران ما را کتک می‌زنند، کسی چیزی نمی‌گوید. صحبت‌های من در همان زمان هست و مثال‌های زیادی وجود دارد و بازهم مثال‌های زیادی می‌توان زد. اینکه بازیکنی می‌گوید که در نقل‌وانتقالات چه اتفاقاتی افتاد و چه مسائلی رقم خورد، اما کسی جرأت نکرد چیزی بگوید و به بایگانی رفت. اینها فوتبال است و چیزی نمی‌توان گفت و زور ما به این مسائل نمی‌رسد. به تیم داوری هم خسته نباشید می‌گویم و امیدوارم کارشناسان شهامت داشته باشند یک بار برای همیشه بگویند چه اتفاقاتی افتاد. در خصوص این بازی خیلی اتفاقات رقم خورد که امیدوارم من اشتباه کرده باشم.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان در واکنش به این مسئله که آیا تیم او پیش از اخراج اصلاً توان غلبه بر پرسپولیس را داشت یا نه، گفت: چرا نداشت؟! در دقایقی از بازی هم ما برتر بودیم. وقتی بازیکنان ما با ذهنیت به بازی می‌آیند، تمرکز لازم را ندارند. به‌هرحال آنها هم پرسپولیس بودند. از طرفی در بازی‌های دیگر آنها در جام حذفی هم اتفاقاتی رقم خورد. بازی آنها با نود ارومیه را ببینید. بازیکن آنها به انگلیسی دو سه بار به کی‌روش در خصوص مادرش ناسزا گفت، اما داور این مسائل را ندید و گزارش هم نکرد. هر کاری خواستند کردند و به سینه داور زدند، اما آیا داور مسابقه جرأت دارد گزارش کند یا نه؟ در نهایت هم امیر قلعه‌نویی را محروم می‌کنند، چون می‌خواهد حرف حق بزند. ایرادی ندارد. ما عادت کرده‌ایم.

قلعه‌نویی درباره اینکه اگر تیمش اخراجی نمی‌داد آیا می‌توانست برنده باشد یا نه، گفت: دیدید که ما نه نفره شدیم و بعد از آن هم پنالتی را از دست دادیم.

وی درباره درگیری‌هایی که بین نیمکت دو تیم به وجود آمد، اظهار داشت: آنها مصونیت دارند و هر کاری دل‌شان می‌خواهند می‌کنند. چه به سمت نیمکت بیایند، چه به سینه ناظر بازی بزنند و هر کاری دل‌شان بخواهند می‌کنند، اما با آنها مهربانانه برخورد می‌شود. ببینید که در بازی‌شان با سایپا چه اتفاقاتی رخ داد و چه آرایی صادر شد و خودتان این مسائل را مقایسه و قضاوت کنید.

سرمربی تیم فوتبال سپاهان در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه بازیکنانش در 20 دقیقه ابتدایی بازی سه کارت زرد گرفتند و از نحوه بازی آنها مشخص بود که این تیم اخراجی خواهد داد و آیا خودش در این خصوص با بازیکنان صحبت نکرده بود که بیشتر مراقب باشند، گفت: شاید کمتر روی نیمکت نشستید و اصلاً بازیکن نبودید. بازیکنان ما را در تهران با آرنج می‌زنند، فحش می‌دهند و همین جا هم به کی‌روش فحش می‌دهند و او را می‌زنند یا با لگد سیاوش یزدانی را می‌زنند، چه می‌خواهیم بگوییم؟!

قلعه‌نویی در پاسخ به این پرسش که «دو بازیکنی که در نیمه دوم تعویض کرده بودید را چرا مجدداً بیرون کشیدید و آنها تعویض شدند؟»، گفت: بازیکن اول که مصدوم شده بود و چاره‌ای جز تعویض نداشتیم. بعد از آن هم که پنالتی‌زن اول و دوم ما را اخراج کردند، چون قرار بود پنالتی اول ما را ایرانپوریان بزند و پنالتی دوم را کی‌روش، اما هر دو اخراج شدند و ما مجبور به تعویض شدیم. در مورد مسائل فنی این بازی که اصلاً نباید صحبت کنیم، چون بازیکنان من شرافت خود را نشان دادند.

وی در مورد اینکه در مورد تیم پرسپولیس اتفاقی رخ داده است که هواداران دیگر تیم‌ها پرچم این تیم را آتش می‌زنند یا با پرچم ژاپن وارد ورزشگاه می‌شوند، اظهار داشت: حتماً همین که می‌گویید است و خودتان به درستی اشاره کردید که چرا همه باید با پرچم ژاپن به ورزشگاه بیایند! قطعاً این جریان مهندسی شده و طراحی شده است. گاهی هم داور خودش می‌خواهد درست پیش برود، اما او هم عواملی دارد که آنها هم تصمیماتی می‌گیرند. به‌هرحال مبارک‌شان باشد که قهرمان لیگ شده‌اند و در جام حذفی هم به فینال رفته‌اند که باز هم تبریک می‌گویم.

برانکو: باید با اختلاف 5 گل سپاهان را شکست می‌دادیم/ کارگر ورزشی هستم و با همه مذاکره می‌کنم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: واقعاً به بازیکنانم افتخار می‌کنم و نشان دادیم که چرا بهترین تیم ایران هستیم.

برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس پس از برتری یک بر صفر پرسپولیس برابر سپاهان در مرحله نیمه نهایی جام حذفی اظهار داشت: طبیعی است که بابت رسیدن به فینال خوشحال هستیم. واقعاً به بازیکنانم افتخار می‌کنم و قبل از هر چیزی تبریک‌های من باید نثار این بازیکنان عزیز باشد. همینطور برای هواداران‌مان که اینجا هم پشت ما بودند.

وی افزود: هواداران ما افراد زیادی را در طول روز تحمل کردند. بازیکنانم هم 120 دقیقه جنگیدند و بازی بسیار زیبایی را ارائه کردند. قاطعانه بهتر از سپاهان بودیم و نشان دادیم چرا بهترین تیم ایران هستیم. بازی نیمه نهایی را 120 دقیقه انجام دادیم و با لیاقت کامل به فینال رسیدیم. قبل از آن پدیده را بردیم و سپاهان را هم اکنون در اصفهان شکست دادیم. تبریک به بازیکنانم بابت تلاش، اراده و نیروی بالایی که نشان دادند. از بازی، عملکرد و کیفیت آنها لذت بردم. انگیزه و هر آنچه برای یک باشگاه بزرگ برای نتیجه‌گیری نیاز است را آنها داشتند.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در واکنش به این مسئله که این بازی سه اخراجی داشت و به نوعی بازی از دست داور خارج شده بود، گفت: حداقل دو بازیکن دیگر سپاهان باید اخراج می‌شدند. از طرفی نمی‌دانم چطور پنالتی اعلام شد و آن پنالتی را هم داور پشت دروازه اعلام کرد. تا جایی که من دیدم، داور پشت دروازه فقط علیه پرسپولیس پنالتی اعلام کرده است. در آبادان هم گل سالم ما را داور پشت دروازه مردود اعلام کرد.

برانکو در خصوص درگیری‌های که به وجود آمد، خاطرنشان کرد: چون روی من به زمین بود، متوجه نشدم درگیری‌ها چه بود. به هر حال باید درک کنیم انگیزه و شوقی که تیم میزبان دارد. به همین دلیل و اهمیت موضوع عصبانیت‌هایی به وجود می‌آید. تا آنجایی که می‌دانم، نیمکت حریف به سمت نیمکت ما می‌آمد.

وی در مورد خطایی که روی علیپور در محوطه جریمه رخ داد و داور مسابقه پنالتی اعلام نکرد، گفت: به نظرم پنالتی بود. چون جلوی بازیکن آمد و او هم بازیکن ما را هُل داد.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که اگر پنالتی سپاهان تبدیل به گل می‌شد، تیم او می‌توانست به بازی برگردد یا نه، اظهار داشت: بله، به بازی برمی‌گشتیم و می‌بردیم.

برانکو در مورد اخراج دو بازیکن سپاهان خاطرنشان کرد: به نظر شما اخراج آن دو نفر عادلانه بود یا نه؟

وی در واکنش به پاسخ خبرنگار مبنی بر اینکه اخراج دو بازیکن سپاهان عادلانه نبوده است، تصریح کرد: کیانی و یزدانی را هم باید اخراج می‌شدند. می‌دانید ایرانپوریان چرا اخراج شد؟ چرا فکر می‌کنید کارت دوم او درست نبود؟ می‌دانید به داور چه گفت؟ شما با داور صحبت کرده‌اید و می‌دانید بین آنها چه گذشت؟

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص اینکه آیا شما می‌دانید وظیفه داور پنجم چیست و فکر می‌کنید پنالتی اعلام شده به سود سپاهان پنالتی نبوده است، اظهار داشت: من نگفتم پنالتی نبود. گفتم نمی‌دانم چرا پنالتی گرفته شد و داور پنجم پنالتی گرفت. نگفتم پنالتی نبود. هیچ‌کس ندید. شما می‌دانید چرا پنالتی بود؟

برانکو در ادامه پاسخگویی به سؤال همان خبرنگار در مورد وظیفه داور پنجم، خاطرنشان کرد: نه، من وظیفه داور پنجم را نمی‌دانم! فقط می‌دانم که داور پنجم پنالتی روی علیپور را نگرفت، اما آن طرف پنالتی گرفت.

وی سپس در واکنش به سؤال دیگری در خصوص داور پنجم و اینکه آیا به نظرش تصمیمات اشتباه بوده است، تصریح کرد: نه، من می‌گویم چرا همه داوران پنجم، مقابل ما پنالتی می‌گیرند و آن هم به ضرر ماست.

سرمربی تیم پرسپولیس درباره اینکه چه توضیحی درباره مسائل داوری دارد، گفت:‌ داور پنجم برای سپاهان پنالتی گرفته است دیگر، اما روی علیپور هم پنالتی بود. کم مانده بود علیپور به داور بخورد و داور دید هم داشت، اما پنالتی نگرفت. حالا نمی‌دانم چه توضیحی باید داد.

برانکو در ادامه بحث با خبرنگاران درباره مسائل داوری، یادآور شد: اجازه بدهید که بگوییم، ما هم بلدیم داوری کنیم. فکر می‌کنید ما مربیان داوری بلد نیستیم؟

وی در واکنش به این مسئله که آیا قبول دارد ابر و باد و مه و خورشید دست به دست هم داد تا پرسپولیس برنده شود، گفت: فکر می‌کنید سپاهان امروز واقعاً استحقاق برد داشت؟ یعنی فکر می‌کنید پیش از آن اخراج‌ها سپاهان بهتر از ما بازی کرد؟ شما صحبت کنید که تا موقع اخراج چه تیمی بهتر بود؟

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس افزود: پرسپولیس بسیار بهتر از سپاهان بود و باید با 5 اختلاف این تیم را شکست می‌داد. آن هم در وقت قانونی. حالا شما بگویید درست نیست، اما 10 موقعیت داشتیم، دو بار به تیر زدیم و آن هم در اصفهان. نشان دادیم بهترین تیم ایران هستیم، با لیاقت قهرمان لیگ شدیم و به فینال جام حذفی رسیدیم. هر کسی می‌گوید، اینطور نیست، بگوید. دو تیم بهترین ایران با هم بازی کردند، با شجاعت هم بازی کردیم و به فینال رسیدیم. بله، شما درست می‌گویید، سپاهان می‌توانست پرسپولیس را شکست دهد، اما به شرطی که آنها به ما گل می‌زدند و ما گلی نمی‌زدیم.

برانکو در واکنش به این مسئله که سرپرست دو تیم معمولاً در درگیری‌ها سعی در آرام کردن فضا دارند اما در این بازی سرپرستان دو تیم نیز وارد درگیری‌ها شده بودند، گفت: شما اگر در بازی بودید، کدام نیمکت به سمت کدام نیمکت حمله می‌کرد؟ آیا ما به سمت آنها می‌رفتیم؟ محسن خلیلی (سرپرست پرسپولیس) تلاش می‌کرد صحنه را آرام کند، اما من دیدم که نیمکت حریف به سمت نیمکت تیم ما هجوم می‌آورد. من ندیدم چه کسی درگیر شد، اما شلوغی سمت نیمکت ما بود. ما که خودمان به خودمان حمله نکردیم، اما روی نیمکت ما شلوغی بود. تیم حریف سمت نیمکت ما چه می‌خواهد؟ آنها به سمت نیمکت ما آمدند.

وی در خصوص اینکه دو سه بازیکن پرسپولیس برای دیدار فینال محروم هستند و آیا با وجود این محرومان تیم او از پیش برنده و قهرمان است یا نه، اظهار داشت: طبیعی است که ما تیم بهتری نسبت به داماش گیلانیان هستیم. ما قهرمان هستیم و شکی در آن نیست، اما همانطور که دوست عزیزمان گفت، هیچ معنایی ندارد که تیم بهتر برنده باشد. این جام حذفی است و سه چهار سال پیش، قشقایی تیم ما را شکست داد. بازی جذاب و برد خوبی بود، اما تا قهرمان نشویم، اتفاقی رخ نداده است. خوشبختانه ما نیمکت خوب و قدرتمندی داریم که می‌توانند جای بازیکنان غایب را پر کنند.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص شایعه مذاکره‌اش با تراکتورسازی که پیش از دیدار با سپاهان مطرح شده بود، اظهار داشت: من کارگر ورزشی هستم و با همه مذاکره می‌کنم. دوستان زیادی دارم. هم در اصفهان و دوستان زیادی در تبریز و مشهد دارم. طبیعی است که با همه صحبت می‌کنم. اگر می‌خواهید بدانید، من 7 روز پیش شام بودم. خسته شدم از بس که هر روز این خبرها را تکذیب کردم. البته من آن روز صبحانه، ناهار و شام بودم و با کسی مذاکره نکردم.

برانکو در واکنش به اینکه بیرانوند محروم و جریمه شده بود، اما محرومیت او را آنی بخشیدند و جریمه‌اش را هم باشگاه پرسپولیس پرداخت کرد، گفت: قبل از هر چیزی اصلاً نمی‌دانم او چرا جریمه و محروم شده بود؟ ما می‌دانیم که درگیری با آن مأمور نداشته است. فقط آن شخص را در فضایی که نباید در آنجا می‌بود، با دست دور کرد. آنجا فضایی است که در مسیر ورود بازیکنان است که فقط خبرنگاران حق حضور در آنجا را دارند. بیرانوند فقط آن مأمور را از آنجا دور کرده بود.

وی درباره اینکه چرا اصلاً باید محرومیت بیرانوند را آنی ببخشند، تصریح کرد: من با شما موافقم. باید او را مادام العمر محروم می‌کردند!

در ادامه پندار خمارلو، مدیر رسانه‌ای پرسپولیس توضیحاتی به خبرنگاران اصفهانی داد که با هواداران این تیم در ورزشگاه نقش جهان بدرفتاری شده و حتی لوگوی پرسپولیس روی اسکوربورد ورزشگاه را بدون ستاره نمایش داده‌اند. برانکو در واکنش به این صحبت‌ها گفت: من دیگر نمی‌خواهم خیلی در این مورد بحث کنم. صحبت‌هایم را انجام دادم و همه چیز را گفتم. فیلم بازی‌ها را دوباره ببینید که داورها یک اوت هم به سود ما نگرفتند. بازیکنان ما برای این بازی پاداشی نگرفتند. شما خودتان می‌دانید یزدانی را محروم کرده بودند، اما چطور او را بخشیدند؟ آیا کدام یک از این خطاها بزرگ‌تر است که یک پلیس را با دست کنار بزنید یا هواداران را تحریک کنید. آن هم شدیدترین تحریک.

انتهای پیام/ش