شفاف سازی جزییات قرارداد سازمان مالیاتی با شرکت فرانسوی BULL

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از طرح‌هایی که مدتهاست قرار است در سازمان مالیاتی اجرایی شود، طرح جامع مالیاتی است. این طرح پروژه‌ی کلانی است که رویه‌ های مالیاتی را بصورت یک سامانه متحد تجمیع خواهد کرد که در آن سوابق مالیاتی نهادها یا اشخاص حقیقی و حقوقی در هر کجای کشور در دسترس باشد. همچنین قرار بود با اجرای این طرح روند تعیین و پرداخت مالیات به صورت سیستمی انجام شود.

گفتنی است، چندی قبل خبرگزاری تسنیم گزارش مستندی  را منتشر کرد، که مشخص شد جمع مصارف طرح جامع مالیاتی تا پایان سال 96 نزدیک به 740 میلیارد تومان بوده است.  این هزینه ها شامل 340 میلیارد تومان هزینه قطعی و غیر قطعی و 370 میلیارد تومان هزینه مصارف ابلاغ شده به استانها می‌باشد.

بیشتر بخوانید: جزییات اعتبارات مصوب 1000 میلیاردی طرح جامع مالیاتی/ 740 میلیارد تومان تا پایان سال96 دریافت شد    

با توجه به گزارش عملکرد اعتبارات طرح جامع مالیاتی از چند سال گذشته تا کنون، ابهاماتی به وجود می آید به عنوان مثال  آیا با این میزان اعتبار تخصیص یافته و اعتبار دریافتی به عملکرد مطلوب و افق روشن این طرح دست یافته ایم؟ آیا عدالت مالیاتی محقق شده است؟ آیا فرارهای مالیاتی که از اولویت های نظام مالیاتی کشور است روند نزولی داشته؟ و یا صرفا اجرای طرح جامع مالیاتی باعث سهولت و سرعت در انجام امورات مالیاتی و مراجعه کمتر به سازمان مالیاتی شده است.

آغاز همکاری با شرکت فرانسوی بول

این طرح به سفارش سازمان امور مالیاتی در سال های 84-83 با مطالعات شرکت کانادایی «دیلیوت» بر روی نظام مالی و مالیاتی کشور کلید خورد است که حاصل این تحقیقات زمینه مذاکرات و همکاری با شرکت فرانسوی بول «BULL» شد.

سال 89 سازمان امور مالیاتی پس از مناقصه‌ای پرحاشیه قراردادی با شرکت بول منعقد کرد که طی آن شرکت فرانسوی متعهد شد نرم ‌افزاری با نام “e-ris” را برای طرح جامع مالیاتی تهیه کند. بر مبنای این قرارداد بخشی با عنوان طرح جامع مالیاتی زیر نظر سازمان امور مالیاتی تأسیس شد.

بررسی قرارداد فروش سامانه نرم افزاری

همانطور که در جدول زیر قابل مشاهده است، بر اساس گزارش یک نهاد نظارتی مبلغ قرارداد اولیه با شرکت فرانسوی بول حدود 27 میلیون یورو بوده است که با الحاقیه‌های بعدی به 47 میلیون یورو رسیده است. هم‌چنین برای انجام این پروژه زیرساخت‌هایی با هزینه بالا راه‌اندازی شده است.

از جمله این زیر ساختها می‌توان به ایجاد دیتاسنتر، محل استقرار شرکت، حقوق کارکنان ایرانی و فرانسوی و … اشاره کرد که با هزینه های بالا آماده  شده است، بر این اساس بایستی مشخص شود موارد اصلی استفاده از انها دقیقا در چه زمینه ای بوده است. به عقیده کارشناسان با به نتیجه نرسیدن و یا به عبارت دقیقتر عدم تکمیل نهایی پروژه های این طرح تا کنون حجم بالای هزینه های مذکور بیشتر به چشم می آید.

انتهای پیام/