واردات و تخلیه بار در بندر امیرآباد مازندران رشد یافت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، به نقل از واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی بندر امیرآباد،سیاوش رضوانی اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال قبل مجموع واردات انجام شده به بندر امیرآباد، 979 هزار و 298 تن بود که این رقم در مدت مشابه امسال با 32 درصد افزایش به یک میلیون و 295 هزار و 684 تن رسید.

وی با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های اقتصادی در بندر امیرآباد و افزایش اقدامات برای ترانزیت کالا از این بندر در مسیر کریدور شمال-جنوب سبب رشد فعالیت‌ها در حوزه واردات شده است، افزود: در شش ماه امسال از بنادر آکتائو، ماخاچ‌کالا، کامیشین، تولیاتی، ژیگولفسک، اکاترینوفکا، ولگاگراد، هوسان، ولگادنسک، سامارا، دوبوفکا، پریولژسکو، اولیا، آزف، نیکوکلاوسک، ساراتف، وسکرسنسک و ترکمنباشی انواع محصولات و کالاها شامل کاغذ و مقوا، سویا، جو، ذرت، گندم، لوازم یدکی، ماشین‌آلات، چوب، مصنوعات فلزی، ترکیبات شیمیایی، مواد نفتی، سموم شیمیایی، محصولات کشاورزی و دامی و فلزات و روغن نباتی به ایران وارد شد.

رضوانی خاطرنشان کرد: در واردات برخی محصولات مانند گازوئیل، کود و سموم شیمیایی، روغن سویا و چوب تراورس شاهد رشد 100 درصدی هستیم. برای واردات برخی محصولات نیز مانند جو آردسازی با 997 درصد، ورق آهن سرد با 282 درصد و کنجاله آفتابگردان با 117 درصد، رشدی بیش از دو برابری ثبت شد.

مدیر بندر امیرآباد تصریح کرد: با توجه به افزایش قراردادها و روند رو به رشد مراودات تجاری با کشورهای همسایه، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان امسال شاهد رشد بیشتر واردات و ترانزیت کالا از بندر امیرآباد باشیم.

وی در ادامه گفت: صادرات کالا از بندر امیرآباد در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 96 با رشد 12 درصدی همراه بود.

مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گفت: حجم صادرات از بندر امیرآباد به کشورهای همسایه در ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال از 249 هزار و 285 تن در مدت مشابه سال قبل با 12 درصد  افزایش به 279 هزار و39 تن رسید.

رضوانی گفت: بنادر آکتائو، آستراخان، ماخاچ کالا، ترکمنباشی، باکو، اولیا، اَلت و آلفا محل تخلیه محصولات صادراتی از بندر امیرآباد بودند.

وی خاطرنشان کرد: 111نوع کالا و محصولات در این مدت از بندر امیرآباد صادر شد که شامل 15 گروه‌ پایه کالاهای ساختمانی، کالاهای معدنی، محصولات کشاورزی، دامی و احشام، کود و سموم شیمیایی، مواد اولیه و ترکیبات شیمیایی، مواد نفتی، لوازم خانگی و محصولات سبک، مواد غذایی، ماشین‌آلات، پارچه و الیاف و منسوجات، کاغذ و مقوا، مصنوعات فلزی، قطعات و لوازم یدکی، کانتینر و ابزارآلات و دستگاه‌های سبک می‌شود.

رضوانی با بیان اینکه رشد صادرات در برخی بخش‌های مهم تولیدات استان نقطه عطف فعالیت‌های صادراتی بندر امیرآباد در شش ماه نخست امسال است، گفت: صادرات کالاهای ساختمانی از بندر امیرآباد در شش ماه سال جاری با 28 درصد رشد به 269 هزار و 728 تن رسید.

مدیر بنادر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد برگزاری همایش بین‌المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یکی از اقدامات مهم در افزایش صادرات از این بندر برشمرد و تصریح کرد: پس از برگزاری این همایش مهم بین‌المللی، شاهد افزایش ارتباطات اقتصادی و درخواست فعالیت‌های تجاری و ترانزیتی از سوی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی کشورهای همسایه و بخش‌های دولتی این کشورها بودیم که این تعاملات همچنان ادامه دارد و افزایش می‌یابد.

رضوانی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از برخی زیرساخت‌ها مانند اسکله رورو ریلی تا چند ماه دیگر، میزان صادرات از بندر امیراباد به کشورهای همسایه با رشد چشمگری روبه‌رو است.

انتهای پیام/ح