خوزستان| مسیر ملخ‌ها به سمت پاکستان و هندوستان است

جمشید اسلامیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندر هندیجان، اظهار داشت: بحث ملخ‌ها یک بحث فرا منطقه‌ای و قاره‌ای است. خاستگاه این ملخ‌ها قاره آفریقا بخصوص کشورهای مصر، لیبی، چاد، اتیوپی و به شکل عام شمال آفریقا هستند.

وی افزود: با توجه به حس و شامه بسیار قوی و حیرت ‌انگیز این ملخ‌ها نسبت به بارندگی و وجود فضای سبز که بارندگی‌ها را در هزاران کیلومتری حس می‌کنند؛ بنابراین با توجه به بارندگی‌های خوب امسال در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان، جنوب ایران کوچ میلیاردها از این نوع ملخ‌های دریایی به کشورهای شرق آسیا از جمله هندوستان و پاکستان آغاز شد.

رئیس جهاد کشاورزی هندیجان بیان کرد: در سال زراعی 98-97 جنوب ایران، پاکستان، افغانستان و هندوستان سال آبی بسیار خوبی داشته و سرسبزی بهتری را داشته‌اند با توجه به این موضوع ملخ‌های آفریقایی با تشخیص این بارندگی‌ها حملات اصلی را به هندوستان، پاکستان را در بهمن‌ماه سال گذشته آغاز کرده‌اند.

وی گفت: ملخ‌ها در بین مسیر خود جنوب کشور ایران را نیز آلوده کرده‌اند، مسیر اصلی کوچ این آفت از دریای سرخ، عربستان، جنوب شرق ایران و در آخر آسیای شرقی است.

اسلامیان عنوان کرد: مسیر اصلی ملخ‌ها شهرستان هندیجان نبوده مسیر اصلی آن‌ها بندرلنگه، بندرعباس جهت خروج از ایران و رفتن به سمت کشور پاکستان و هندوستان است. این ملخ‌ها حس قوی برای شناسایی محل بارندگی‌ها را دارند.

وی ادامه داد: با توجه به کوچ میلیاردها ملخ از سمت ایران گوشه و حاشیه‌ای هندیجان را گرفت و این حمله اصلی نبوده بلکه ثانویه است. شروع و انتقال آلودگی جنوب شرقی هندیجان، از دیلم و استان بوشهر بوده که هندیجان را نیز فرا گرفته است. حملات ملخ‌ها به بندر دیلم استان بوشهر بسیار شدید بوده است.

حملات ملخ‌ها به بندر دیلم استان بوشهر بسیار شدید بوده است

رئیس جهاد کشاورزی هندیجان تصریح کرد: در شهرستان دیلم کشت‌ها دیمی بوده اما در هندیجان چون کشت‌ها آبی است و نزولات آسمانی و همچنین وجود رودخانه زهره نیز خوب بوده جذابیت سطوح سبز در این شهرستان به خصوص در مراتع بالا بوده آلودگی نیز صورت گرفته بنابراین حساسیت ما بیشتر و چندین برابر است تا محصول مردم سالم بماند؛ بنابراین مبارزه ما با ملخ‌ها شدیدترین مبارزه در تاریخ هندیجان است.

وی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با این آفت از همه امکانات موجود استفاده کرده و در حال استفاده هستیم، از هواپیما، پهپاد، گروهای سم ‌پاش زمینی، گروهای پایش، خودروهای سم ‌پاشی و تا دیگر ادوات سم ‌پاشی گرفته و در حال کاهش جدی این آفت هستیم.

اسلامیان توضیح داد: تاکنون 8 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی هندیجان سم ‌پاشی شده‌اند ملخ حشره‌ای بسیار خطرناک بوده که اگر غذا برای خوردن نداشته باشد حتی چوب لنج ها را نیز می‌خورد. 5 شهرستان خوزستان از جمله هندیجان، ماهشهر، بهبهان، رامهرمز و امیدیه درگیر مبارزه با ملخ‌ها هستند.

8 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی هندیجان سم‌پاشی شده‌اند

وی افزود: در مبارزه با ملخ‌ها برنامه‌ریزی خوبی در استان خوزستان و شهرستان هندیجان صورت گرفته که همه عوامل برای ریشه ‌کن کردن و مبارزه جدی با ملخ‌های خطرناک در استان خوزستان بسیج شده‌اند. با توجه به اقدامات انجام ‌شده تاکنون خسارت به زمین‌های کشاورزان وارد نشده و کشاورزان عزیز بابت ملخ‌ها هیچ نگرانی نداشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی هندیجان بیان کرد: مهم‌ترین مؤلفه برخورد با این آفت همکاری کلیه عوامل سیاسی و اجرایی در شهرستان و استان بوده که در رأس آن مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان، استاندار خوزستان، فرماندار هندیجان و فعالیت‌های گسترده جهاد کشاورزی هندیجان بوده است. جا دارد از این رسانه مهم کشور و عوامل استانی خوزستان که پیگیر جدی در مبارزه با ملخ‌ها بودند به‌ طور ویژه تشکر و قدردانی کنیم.

 وی گفت: یکی از اقدامات مؤثر این بود که به درخواست جهاد کشاورزی هندیجان و دستور فرماندار شهرستان در اولین ساعت‌های کسب اطلاع از آلودگی در بهمن‌ماه سال گذشته شورای مدیریت بحران شهرستان تشکیل شد و حمایت‌های همه‌ جانبه با حمایت فرماندار و جهاد کشاورزی شکل گرفت که در سریع‌ترین زمان ممکن گروه‌های لازم اقدامات مؤثر خود را سازمان‌دهی کرده و کشت‌های پاییزه از آسیب این آفت در امان ماند.

مبارزه با ملخ‌ها در هندیجان از ساعات اولیه حملات آغاز شد

اسلامیان عنوان کرد: سازمان‌دهی به گواهی مسئولان سیاسی و اجرایی استان خوزستان برای بسیاری از مناطق جنوب الگو بوده و از کلیه رسانه‌ها که در آگاه ‌سازی فعالیت کردند تشکر و قدردانی داریم. این آفت در حال حاضر کنترل و خطری برای کشاورزی محسوب نمی‌شود.

انتهای پیام/ ت