روایت شجاعی‌طباطبایی از کاریکاتوریستی که در فهرست مرگ رژیم صهیونیستی قرار گرفت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری که برای شرکت در آیین افتتاحیه نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «الیس صبح بقریب» در موزه هنرهای معاصر فلسطین حضور پیدا کرده بود، درباره این نمایشگاه گفت: نکته‌ای که درباره نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «الیس صبح بقریب» بسیار حائز اهمیت است این است که این نمایشگاه تماما شامل آثار هنرمندان خارجی از 25 کشور دنیا است و اگر فضای بیشتری در اختیارمان بود می‌توانستیم آثار بیشتری را در این نمایشگاه به نمایش در بیاوریم.

 این کاریکاتوریست برجسته کشور افزود: خوشبختانه اکنون هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست سراسر دنیا؛ از خاور دور گرفته تا آمریکای لاتین و اروپا، منطق ما را پذیرفته‌اند که غزه نماد مظلومیت و رژیم صهیونیستی نماد یک رژیم ظالم و غاصب است که هر روز دست به خلق فجایع انسانی می‌زند و زنان و کودکان مظلوم و بی دفاع را به فجیع ترین شکل ممکن شهادت می‌رساند. خصوصا در باریکه غزه این فجایع به کرات در حال رخ دادن است.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه بیشترین تاکید ما بر محور غزه است و غالب آثاری که در این فضا مشاهده می‌کنید، آثاری هستند که در آن هنرمند یکی از نمادهایی که به کار گرفته نقشه باریکه غزه است.

شجاعی طباطبایی در توضیح اینکه چرا غزه در کانون توجه نمایشگاه «الیس صبح بقریب» قرار گرفته است، گفت: رژیم صهیونیستی پس از 71 سال اشغال غاصبانه فلسطین،‌ در یک منطقه زمین گیر شد و نتوانست از آن منطقه جلوتر پیشروی کند که آن منطقه همان غزه بود. ما اکنون شاهد آن هستیم که رژیم صهیونیستی هر بار به واسطه شکست‌هایی که می‌خورد به پیشگویی مقام معظم رهبری مبنی بر نابودی این رژیم غاصب نزدیک‌تر می‌شود؛ اینکه ابتدا جنگ 33 روز طول می‌کشد، سپس به 22 روز کاهش می یابد و در نهایت به 2 روز تقلیل می یابد که در این جنگ دو روزه این رژیم آن‌چنان تحت موشک‌های سنگین حماس قرار گرفت که خیلی زود خواهان آتش بس شد و متوجه قدرت مردم فلسطین شد. اکنون این مردم تحت نفوذ رژیم صهیونیستی از کمترین امکانات برخوردارند و شهروند درجه دوم به حساب می‌آیند و در مجموع شرایط بسیار سختی را از سر می‌گذرانند.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به حضور جالب توجه یک کاریکاتوریست برزیلی در این نمایشگاه گفت: ما یک هنرمند برزیلی به نام کارلوس لتوف را داشتیم که ابتدا به اسرائیل رفت و سپس در غزه حضور یافت. تناقضی که او بین این دو فضا دیده بود،‌ وی را به این باور رساند که باید از این به بعد درباره فلسطین کار کند. او در ادامه آنقدر برای فلسطین کار کرد که سرانجام نامش در لیست مرگ حزب لیکود قرار گرفت و اکنون صهیونیست‌ها به شدت از او واهمه دارند.

وی ادامه داد: پیش از این هم اتفاقات مشابهی از این دست را درباره ناجی العلی که یک کاریکاتوریست مهاجر و آواره فلسطینی بود نیز شاهد بوده‌ایم. او پس از آنکه توسط رژیم صهیونیستی از سرزمنیش رانده شد، آنچنان این رژیم غاصب را به ستوه آورد که سرانجام وی را به شهادت رساندند.

این کاریکاتوریست برجسته افزود: در دنیای امروز، صدها هنرمند با توان بالای تکنیکی و فهم بسیار خوب از وقایعی که در فلسطین ساری و جاری است، پای کار آمده‌ و رژیم صهیونیستی را به ستوه آورده اند. حالا دیگر می‌شود گفت در حوزه کارتون و کاریکاتور این اتفاق بسیار بسیار شاخص است و دوران لابی گری های رژیم صهیونیستی به سر آمده است. گرچه این رژیم خبیث همچنان به پاره‌ای از تلاشهای مذبوحانه و نافرجام خود ادامه می‌دهد. مثلا آنها در سازمان ملل یک کاریکاتوریت صهیونیست به نام رانان لری دارند که به نام او مسابقه‌ای را ترتیب داده اند که جوایز آن بسیار سنگین است. جایزه اول این مسابقه 25 هزار دلار است حال آنکه هیچ مسابقه کاریکاتوری در دنیا چنین جایزه بالایی اعطا نمی‌کند. آنها از طریق لابی هایی که با سازمان ملل انجام داده اند، این سازمان را مجاب به حمایت از برگزاری این مسابقه کرده اند ؛ به نحوی که پیش‌تر لوح تقدیر آن را کوفی عنان امضا می‌کرد و اکنون نیز بان کی مون آن را امضا می‌کند. نکته جالب آن است که این اتفاق از سال 2009 درست مصادف با سال 88 که سال شروع حوادث فتنه بود، شکل گرفت.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: لابی های صهیونیستی در عین حال که در تکاپوی تحقق دوستی اسرائیلی ها با اعراب و مسلمانان هستند، در همان حال نیز به شکلی تناقض وار به اسلام هراسی و ایران هراسی دامن می‌زنند. با این وجود، علارغم همه توطئه‌هایی که از سوی لابی‌های شوم صهیونیستی هدایت و سازماندهی می‌شود، بحمدالله آنها نتوانسته اند به موفقیتی دست یابند. در مقابل ما از طریق برگزاری نمایشگاه‌هایی نظیر «ترامپیسم»، مشارکت هنرمندان 74 کشور را جلب می‌کنیم و این نشان می‌دهد دست کم 74 کشور در دنیا منطق ما را در مقابله با رژیم صهیونیستی پذیرفته اند و می‌دانند که ما در پی نیل به حقیقت و ظلم ستیزی هستیم. حال آنکه آنها علی‌رغم انباشت همه امکانات، حمایت ها و تبلیغاتی که به پشتوانه سازمان ملل انجام از آن برخوردار هستند، تنها مشارکت سی الی چهل کشور را جلب می‌کنند.

چهره سال هنر انقلاب اسلامی افزود: خدا را شاکریم که زبان و منطق ما در مقابله با رژیم صهیونیستی به جایگاهی خوب در ایران و سایر کشورهای جهان رسیده است. مثلا در اندونزی مسابقه ای را با عنوان «فلسطین ما برمی‌گردیم» طراحی و در مقیاس بین المللی برگزار کردند و من به تازگی دیدم که قرار است فراخوان دوم آن به زودی منتشر شود. این اتفاق بسیار خوبی است که کشور اندونزی با بیشترین میزان مسلمان در خاور دور، پای کار می‌آید و کنار مردم فلسطین می‌ایستد. شاید پیش از این تنها ایران بود که در عرصه هنر و در حوزه کارتون و کاریکاتور، به طور جدی پای کار مردم فلسطین و فرهنگ مقاومت ایستاده بود. این اتفاقات جملگی نوید این را می‌دهد که انشاءالله به زودی شاهد سرنگونی رژیم غاصب صهیونیسم خواهیم بود.

شجاعی طباطبایی در پایان ضمن تصریح نقش مثبت و همگراکننده کاریکاتوریست‌های جریان انقلاب اسلامی در جهت بخشی به هنرمندان کاریکاتوریست سراسر جهان حول محور فلسطین، گفت: از آنجا که ما همواره بر اساس منطق پیش رفته و خواسته‌ایم ظلم ظالم و مظلومیت مظلومان جهان را به تصویر بکشیم، کاریکاتوریست‌های دنیا نیز از طریق رسانه‌های مجازی ظلم‌ها و فجایع انسانی حادث شده توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و دیگر دولت‌های ظالم دنیا را می‌بینند و از این طریق متوجه منطق برحق ما در مواجهه با مسائل یمن، میانمار و فلسطین می‌شوند. از این رو با منطق مورد تاکید ما همراه و همسو می‌شوند چراکه می‌بینند ایران کشوری است که با صداقت در حال پیش روی در مسیر حقانیت است.

 

انتهای پیام/