تلاش اسرائیل برای جلوگیری از تصویب طرحی در کنگره آمریکا/ تازه‌ترین گام اعراب برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو

به گزارش گروه بین  الملل خبرگزاری تسنیم، شبکه ریشت گزارش داد سناتورهای مطرح حزب جمهوری خواه آمریکا از جمله لندسی گراهام از شخصیت های نزدیک به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درخواست های اسرائیل برای امتناع از پیشبرد پیش نویس قانونی در کنگره در حمایت از راه حل دو دولت را رد کرده است.

این رسانه افزود انتظار می‌رود این طرح با اکثریت آرا در مجلس سنای آمریکا به  تصویب برسد.

پایگاه خبری اکسیوس آمریکا گزارش داده بود که پیش نویس این قانون به زودی در میز کنگره آمریکا مطرح خواهد شد. برخی مسئولان دولت آمریکا گفته‌اند از ایده راه حل دو دولت حمایت نکرده‌اند، زیرا اختلاف  عمیقی میان اسرائیلی ها و فلسطینیان درباره این راه حل وجود دارد.

این رسانه افزود رون درمیر سفیر اسرائیل در واشنگتن و دیگر مسئولان اسرائیلی بر این مسئله اصرار دارند که گرام و کریس وان هولین، مفهوم راه حل دو دولت را از پیش نویس این طرح حذف کنند.

برخی دیپلمات های رژیم صهیونیستی گفته اند با پیش نویس طرحی که خواستار مذاکرات مستقیم میان دو طرف بدون پیش شرط شود، مخالفتی ندارند، در صورتی که به وضعیت نهایی که هدف این مذاکرات است، اشاره نشود.

این رسانه افزود گراهام و هولین تا کنون با این رویکرد اسرائیلی‌ها مخالفت کرده‌اند. سخنگوی سناتور هولین گفته است وی و سناتور گراهام از راه حل دو دولت از مدت‌ها پیش حمایت می‌کرده‌اند و برای اینکه کنگره این راه حل را تصویب کند، تلاش می کنند.

سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن تا کنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی این بار در ایستگاه پژوهشی تحقیقاتی

رژیم های عربی برای عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی در خیانت آشکار به آرمان های ملت فلسطین از هر راه و بهانه‌ای استفاده می‌کنند، یک رسانه رژیم صهیونیستی تازه‌ترین شگرد رژیم‌های عربی برای پیشبرد عادی سازی روابط با اشغالگران قدس را فاش کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه هاآرتص که امروز پنجشنبه منتشر شد، عادی سازی روابط کشورهای عربی و اسرائیل با موضوع پژوهشی تحقیقاتی وارد فاز جدیدی می شود.

این رسانه نوشت پژوهشگران اسرائیلی اخیرا به پژوهشگران سعودی، سودانی، مصری و اردنی پیوسته اند تا در مرکز مطالعات سوئیس ویژه نجات جزایر مرجانی دریای سرخ مشارکت کند.

این مرکز که اخیرا افتتاح شده است، امکان ایستادگی جزایر مرجانی در برابر تهدیدهای آب و هوایی جهانی و محلی را بررسی می کند، پژوهشگران اسرائیلی از دانشگاه بار ایلان و مرکز مطالعات دریایی شهر  ایلات در این فعالیت‌ها مشارکت می کنند.

بر اساس گزارش روزنامه هاآرتص، مرکز مطالعات فناوری وابسته به دولت سوئیس میان اسرائیل و کشورهای عربی که برخی از آنها روابط دیپلماتیک(علنی) با اسرائیل ندارند از جمله سودان و عربستان سعودی میانجی‌گری می کند.

از جمله موسسات دانشگاهی شرکت کننده در نشست های عادی سازی روابط(در ایستگاه علمی پژوهشی) می توان به دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله عربستان و  مرکز اردنی که مقرش در شهر عقبه در ساحل دریای سرخ استف اشاره کرد.

یک پژوهشگر صهیونیست شرکت کننده در این نشست‌ها درباره طرح های آینده گفته است یک کشتی را تصور کنید که پرچم سوئیس در آن برافراشته شده و دریای سرخ را در حالی طی می کند که پژوهشگران و کارگرانی از تمام دولت های منطقه(از جمله رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی) و دیگر مناطق جهان را با خود حمل می کند.

انتهای پیام/