سخنگوی وزارت خارجه هند: خرید اس-400 را متوقف نمی‌کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، «راویش کومار» سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد دولت متبوعش به رغم فشارهای آمریکا قصد ندارد قرارداد خود با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 را لغو کند.

این مقام هندی افزود: «من واقعاً نمی‌توانم در مورد اینکه ما چگونه این مسئله را حل و فصل خواهیم کرد، به شما اطلاعاتی بدهم. ما از قبل این قرارداد را به امضا رسانده‌ایم و همان‌طور که می‌دانید، گام‌هایی نیز در راستای اجرای آن برداشته شده است. ما با دولت و کنگره آمریکا در این زمینه در تماس بوده‌ایم و تماس‌هایمان ادامه خواهد یافت.»

حدود هفت ماه قبل مقامات دهلی نو و مسکو در خصوص یک قرارداد 6 میلیارد دلاری برای تجهیز هند به سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 به توافق رسیدند.

اخیراً یک مقام وزارت دفاع آمریکا به مقامات هندی هشدار داده که اگر در تصمیم خود برای خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه  تجدیدنظر نکنند، همکاری‌های دفاعی آمریکا و هند دچار مشکل خواهد شد.

هند تنها کشوری نیست که بر سر خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 از روسیه با آمریکا دچار اختلاف شده است؛ ترکیه نیز در ماههای اخیر کشمکش‌های زیادی را در این مورد با آمریکا داشته و حتی مقامات واشنگتن این کشور را تهدید کرده‌اند که در صورت لغو نکردن قرارداد خود با روسیه برای خرید اس-400 هدف تحریم قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/.