«مزه‌شناس» در بازار کتاب

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ «مزه‌شناس» نوشته لو ونفو و ترجمه مرضیه بهرادفر از سوی نشر ققنوس منتشر شد. این رمان با حال و هوای قومی و تاریخی خود‌، یکی از آثار فاخر ادبیات معاصر چین به شمار می‌رود،‌ این رمان علاوه بر اینکه راهنمای بسیار خوبی برای آشنایی با رسوم و فرهنگ چین است،‌ بخش بسیار مهمی از تاریخ معاصر آن کشور را بی هیچ اغماضی روایت می‌کند.»

عنوان «مزه‌شناس» چه گوش‌نواز است. به زبان که می‌آید، قدری طعم خوش دارد. اگر بخواهید به زبان خودمانی توضیحش دهید، کم و بیش می‌شود این: کسی که عاشق خوردن باشد.

جوزیه که یک سرمایه‌دار تمام عیار است و سرمایه‌اش هیچ حد و مرزی ندارد، برای این‌که عاشق غذا خوردن است و به خاطر شکم‌پرستی‌‌اش در این راه خبره‌ای تمام‌عیار شده و به مقام عالی مزه‌شناس دست یافته است.

لو وِنفو که از جوانان حاضر در صف انقلاب کمونیستی چین بوده، داستان بزرگ‌ترین نقطه عطف تاریخ معاصر چین را از دل و زبان مردم کوچه و خیابان روایت می‌کند.مزه‌شناس داستانی صادقانه و روایتگر انقلابی سخت همچون تمام انقلاب‌های دنیاست، انقلاب‌هایی که سخت‌اند، اما قصه‌هایی به  نرمی و همگونی زندگی روزمره با خود دارند؛ قصه ایده‌های مشترک و افکار متناقض، قصه صعود و سقوط، قصه تغییر و سکون.

رمان مزه‌شناس، یکی از آثار فاخر ادبیات معاصر چین به شمار می‌رود. این رمان علاوه بر این‌که راهنمای بسیار خوبی برای آشنایی با رسوم و فرهنگ چین است، بخش بسیار مهمی از تاریخ معاصر آن کشور را بی هیچ اغماضی روایت می‌کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «حوصله سرگروه هم دیگرسررفته بود:«یعنی هیچ کاری نیست که تو بلد باشی انجام دهی؟»

«بلدم،‌ بلدم.سرگروه،‌ من می‌توانم برای دیگران میان وعده بخرم،‌ همه اغذیه فروشی‌های سوجو را مثل کف دستم می‌شناسم.»

«بسیار خب،‌ پس تو به گروه بازرگانی می‌روی تا کاری مرتبط با خوراکی‌ها پیدا کنی. غذاهای سوجو خیلی معروف‌اند.»

«نه،‌ نه‌، سرگروه،‌ من بیش از همه از غذاخوردن متنفرم.»

«از غذاخوردن متنفری؟ بسیار خب،‌ از بچه‌های آشپزخانه می‌خواهم سه روز گرسنه نگهت دارند،‌ بعد دوباره راجع به این موضوع با هم حرف می زنیم. نفر بعد…»

انتشارات ققنوس کتاب «مزه شناس» را در 206 صفحه و شمارگان 990 نسخه منتشر کرده است.

انتهای پیام/