151 واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان مرکزی احیا شد

مصطفی آمره در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به واحدهای غیرفعال در شهرک‌های صنعتی استان اظهار داشت: در استان مرکزی تعداد واحدهای راکد کم بوده و کمتر از 20 درصد واحدهای استان مرکزی راکد مطلق هستند که به هیچ وجه فعالیت نمی‌کنند.

وی افزود: در راستای راه‌اندازی مجدد این واحدها برنامه‌‌هایی را داریم که در این زمینه استان مرکزی سال گذشته رتبه نخست کشور را داشته و 151 واحد که سنوات گذشته غیرفعال بودند، در سال 97 به چرخه تولید برگشته و فعال شدند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی تصریح کرد: وضعیت فعالیت واحدهای صنعتی هر سه ماه یک‌بار رصد و واحدهای فعال، غیرفعال، نیمه‌فعال و همچنین دلایل غیرفعالی احصا می‌شود.

آمره بیان کرد: این دلایل به صورت خوداظهاری از واحدها جمع‌آوری می‌شود که شامل بحث‌هایی مثل کمبود نقدینگی، عدم وجود بازار مناسب، مسائل مالی، فنی و ساختاری است اما عمده مسائل همین کمبود منابع مالی است که از سوی آنها اعلام می‌شود.

وی با اشاره به تعداد اشتغال ایجادشده به دنبال راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال گفت: به دنبال راه‌اندازی مجدد واحدهای غیرفعال، بیش از 2 هزار نفر مشغول به کار شده‌اند که اتفاق خوبی برای استان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی با اشاره به وضعیت زیرساختی شهرک‌ها ادامه داد: بحث زیرساختی یک فرآیند مستمر است که در این زمینه، هم درراستای تکمیل و هم کیفیت‌بخشی به زیرساخت‌ها در شهرک‌های قدیمی فعالیت داریم.

آمره عنوان کرد: با توجه به محدودیت‌های منابع مالی که مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند، تلاش ما بر این است که واحدها با کمترین مشکل بتوانند فعالیت داشته باشند.

وی افزود: یکی از فعالیت‌ها در حوزه صنایع کوچک ارائه خدمات مشاوره‌ای به واحدهای صنعتی است که یکی از اثرات راه‌اندازی کلینیک صنعتی همین راه‌اندازی مجدد واحدهای تعطیل می‌تواند باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به پیش رو بودن ایام تابستان مشکلی در تامین آب و برق واحدها نخواهیم داشت گفت: به لحاظ تامین آب در یک منطقه نسبتا خشک قرار داریم که منابع آبی غنی نداریم، از این رو بحث مدیریت منابع آب همواره یکی از موضوعات در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی بوده و در این راستا استحصال مجدد از پساب واحدهای صنعتی را داریم که درحال حاضر در مامونیه درحال انجام است و در دلیجان هم انجام شده است.

آمره تصریح کرد: ایجاد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هم از جمله اقدامات است، در بحث تامین آب، باید هم درراستای تامین و هم درراستای مصرف بهینه تلاش کنیم.

وی بیان کرد: از خروجی تصفیه‌خانه‌ها در برخی از شهرک‌های صنعتی در بخش فضای سبز استفاده می‌شود.

انتهای پیام/ش