نصیر حیدریان شفاف سازی کرد / رزومه دقیق این رهبر ارکستر + اسناد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چند هفته از انتشار نخستین گزارش‌مان درباره رزومه‌ی چند هنرمندِ خارج رفته گذشته است. در این گزارش ابهام‌هایی درباره فعالیت‌های این هنرمندان مطرح شد. این گزارش‌ها حاصل تحقیقات دو تن از دانشجویانی بود که در اروپا مشغول تحصیل هستند. آنها طی مکاتباتی کتبی به بررسی رزومه‌ی هنرمندانی پرداختند که ادعاهای بزرگی در رزومه‌شان مطرح شده بود.
حاصل این مکاتبات نشان می‌داد که بسیاری از فعالیت‌هایی که برخی از این هنرمندان در رزومه‌شان ثبت کرده‌اند، قابل اثبات نیستند.

به هر روی اکنون چند هفته از انتشار نخستین گزارش‌مان در این باره گذشته است و هیچ کدام از این هنرمندان برای شفاف‌سازی پیش قدم نشده‌اند تا همچنان ابهام‌ها بیشتر و بیشتر شود. برخی معتقدند که این هنرمندان هیچ سندی در دست ندارند که بتواند ادعاهایی که سال‌ها به آن افتخار کرده‌اند را ثابت کند.

اما در این میان نصیر حیدریان اواخر هفته گذشته پیش قدم شد تا درباره رزومه کاریش شفاف‌سازی کند. حیدریان در پاسخ به ایمیلی که خبرنگار تسنیم برایش فرستاده بود، رزومه‌ی دقیقی از فعالیت‌هایش را در اختیار ما قرار داد و اعلام کرد که این رزومه‌ی دقیق اوست و هر چه به جز این درباره‌‌اش منتشر شده، مورد تایید او نیست.

نصیر حیدریان علاوه بر رزومه‌ی کاریش، چند خطی هم در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار تسنیم نوشت که در ادامه این پاسخ را می‌خوانید:

«خبرنگار محترم خبرگزاری تسنیم،

پیرو درخواست شما و سوالاتى که در مورد شهرهاى زوریخ، مونیخ، بارسلونا و گراتس و همینطور مدرک تحصیلى اینجانب داشتید؛ با وجود اینکه رزومه ى کامل بنده برایتان ارسال شده است اما بنا به احترام متن زیر
را برایتان می‌نویسم؛

مدرک تحصیلى: فوق لیسانس رهبرى ارکستر از دانشگاه موسیقى گراتس اتریش که حدود بیست سال است که در همین دانشگاه مشغول تدریس هستم.
مونیخ: ارکستر مجلسى مونیخ
بارسلونا: دستیار بیت فورر در اجراى آثار معاصر آهنگسازان اسپانیایى با آنسامبل موسیقى معاصر بارسلون.
زوریخ: اجراى اپرا به عنوان دستیار بیت فورر با اپراى زوریخ.
و از سال ١٩٩٧ الى ٢ ٣ اجراى بالت و اپرا با اپراى شهر گراتس به عنوان رهبر مهمان فعالیت داشته‌ام.

با درودهاى فراوان،
نصیر حیدریان_راستی»

در ادامه متنی را می‌خوانید که به عنوان توضیحاتی درباره رزومه‌ی نصیر حیدریان، از سوی وی در اختیار خبرنگار تسنیم قرار گرفته است:

پیرو صحبت های مطرح شده در خصوص رزومه استاد حیدریان که اخیرا مطرح شده است بر آن شدیم که نسبت به برخی موارد مطالبی را بیان کنیم.

1- در رزومه استاد حیدریان برگرفته از صحبت های ایشان و وب سایت رسمی اشون مطلبی مبنی بر رهبری اپرا های بارسلون و مونیخ نبوده است البته که در این دو شهر اجرا داشته اند ولی حال اینکه چرا برخی از دوستان از زمان اپرای عاشورا با ترجمه اشتباه یا برداشت های شخصیشون از سایت ایشون در رزومه ایشان رهبری اپرا در این دو شهر را درج کرده اند جای سوال است. و همین مسئله در اجرا های اخیر استاد حیدریان در ایران باعث برخی حواشی و سو تفاهم ها شده است لذا نام ارکستر هایی که استاد حیدریان رهبری کرده اند و در سایت رسمی خودشون هم درج شده است را به دو زبان فارسی و آلمانی لیست کرده ایم و مدارکی نیز ارائه شده است. هر مطلب دیگری در این خصوص غیر واقعی و یا اشتباه ترجمه از سایت ایشان است:

به آلمانی :

* Teheran Symphonie Orchester

* Orchester der Beethovenhalle Bonn

* Sinfonieorchester Basel (Opera)

* Münchner Kammerorchester

* Opernhaus Zürich (zusamment mit Beat Furrer)

* Opernhaus Bonn

* Opernhaus Graz

* Ensemble Zeitfluss Graz

* Ensemble die andere saite

* Youth Symphony Orchestra Venezuela

* World Youth Orchestra

* Lehrbeauftragter Kunstuniversität Graz

* Künstlerischer Leiter Filmmusik-Orchester Graz

به فارسی:

* ارکستر سمفونیک تهران

* ارکستر تالار بتهوون شهر بن

* ارکستر سمفونیک بازل ( که با این ارکستر اپرا اجرا کرده اند)

* ارکستر مجلسی ( کامر ارکستر ) مونیخ

* اپرای زوریخ (به عنوان دستیار بیت فورر یکی از بزرگ ترین آهنگسازان معاصر)

* اپرای بن

* اپرای گراتس

* ارکستر جوانان ونزوئلا

* ارکستر جوانان جهان

و دیگر ارکستر ها و آنسامبل هایی که در بالا درج شده است.

2- در خصوص مدرک تحصیلی ایشان نیز لازم به توضیح است در رشته های هنری خصوصا موسیقی هیچوقت معیار مدراک شخص نبوده و همیشه خروجی حاصل از اجرا و کار هنرمند گویا همه چیز می باشد که اجراهای استاد حیدریان از گذشته تا به حال همواره از نظر کیفی مورد تائید اساتید موسیقی و اهالی فن بوده است. اما جهت شفافیت در این خصوص مدرک فوق لیسانس ایشان در رشته رهبری ارکستر از دانشگاه موسیقی شهر گراتس ارائه شده است. در خصوص تدریس ایشان در دانشگاه گراتس نیز با یک استعلام ساده از سایت دانشگاه نام ایشان و حتی دروسی که تدریس دارند قابل مشاهده است.

در پایان رزومه کامل ایشان به زبان فارسی برگرفته از سایت رسمی و صفحه ویکی پدیا استاد نصیر حیدریان به همراه مدارکی از اجرا ها و مدرک تحصیلیشون قرار داده شده است:

نصیر حیدریان راستی در تهران متولد شد و اولین گام موسیقی خود را در سن شش سالگی همزمان با تحصیل در مدرسه موسیقی گذاشت و در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل در رشته ساز ترومبون و تئوری موسیقی شد. وی پس از دریافت دیپلم در رشته ساز ترومبون به نوازنده در ارکستر سمفونیک تهران فعالیت خود را آغاز نمود و به مدت دو سال در کنار کار اصلی خود، به عنوان رهبر و سرپرست گروه کر ارکستر سمفونیک تهران نیز فعالیت داشت.

نصیر حیدریان سالها بعد جهت ادامه تحصیل راهی کشور اتریش شد و در دانشگاه موسیقی و هنر های نمایشی شهر وین، رشته ساز ترومبون را زیر نظر  Horst Kublbock ادامه داد و در سال 1991 تا 1997 میلادی در دانشگاه موسیقی شهر گراتز تحصیل خود را در رشته رهبری ارکستر زیر نظر استادانی چون     Martin Turnovky, Arturo Tamayo, Wolfang Bosicادامه داد.
 وی در سال 1999 موفق به دریافت جایزه Die Richard Wagner Stipendienstiftung شد.

پس از اتمام تحصیل و دریافت دیپلم رهبری، سرپرستی چندین ارکستر و آنسامبل را به عهده گرفت. در سال 1997 تا 2003 نیز در اپرای شهر گراتز به عنوان رهبر ارکستر مهمان قطعات اپرایی مختلفی را رهبری نمود. همچنین اجرا در سایر شهرهای اروپا چون اجرای اپرا با ارکستر سمفونیک بازل  Sinfonieorchester Basel ، اجرای اپرا به عنوان دستیار بیت فورر با اپرای زوریخ Opernhaus Zurich                          اپرای بن  Opernhaus Bonn ، ارکستر تالار بتهوون شهر بن Orchester der Beethovenhalle Bonn ، ارکستر مجلسی مونیخ                                                       Munchner Kammerorchester ، ارکستر جوانان ونزوئلا Youth Symphony Orchestra Venezuela ، ارکستر جوانان جهان  World Youth Orchestra  و دستیار بیت فورر Beat Furrer   در اجرای آثار معاصر آهنگسازان اسپانیایی با آنسامبل موسیقی معاصر بارسلون و … را در کارنامه خود دارد.

حیدریان  در سال 2003 در اپرای شهر گراتز اپرای پر چالش و پر آوازه Puch and Judy اثر Harrison Birtwistle را اجرا نمود.
و اپرای Begehren اثر Beat Furrer در سال 2003 در شهر گراتس را به عنوان رهبر دوم به روی صحنه برد که این اجرا در همان سال به نوشته مجله Opernwelt «دنیای اپرا» در سال 2003 به عنوان بهترین اجرا در سال لقب گرفت.

وی در تابستان سال 2015 برای برگزاری مستر کلاسهای رهبری عازم کشور کره شد و در مهر ماه سال 1394 به عنوان رهبر ارکستر میهمان به ایران دعوت شد و اپرای عاشورا اثر بهزاد عبدی را به روی صحنه برد و همچنین در آبان ماه 1395 به همراه ارکستر سمفونیک تهران در کشور چین در افتتاحیه جشنواره موسیقی شرکت نمود و در تیر ماه همان سال به همراه ارکستر جوانان جهان به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران از کشور ایتالیا در جشنواره موسیقی فجر به همراهی ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت به روی صحنه رفت. حیدریان بهمن ماه 1397 در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان رهبر مهمان با ارکستر رتوریک به روی صحنه رفت و اردیبهشت ماه 1398کنسرتو ساکسوفون اریک لارسون را با همراهی گرالد پرین فالک (سولیست ساکسوفون اهل اتریش) و سمفونی شماره سه مندلسون را به عنوان رهبر مهمان با ارکستر سمفونیک تهران اجرا کرد.

نصیر حیدریان از سال 2003 به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی شهر گراتز فعالیت دارد و در کنار کار اصلی و هنری خود، مستر کلاس‌های رهبری متعددی را در کشور کره و ایران برگزار کرده است.

https://www.nassir-heidarian.at

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B5%DB%8C%D8%B1_%D8%AD%DB%8C%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86

انتهای پیام/