گزارش ویدئویی خبرنگار تسنیم از گردان اورهال نهاجا در شیراز

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، پایگاه هوایی شیراز  پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در 15 کیلومتری جنوب شیراز و با دو باند پروازی افتتاح شد و در ابتدا محل آموزش خلبانان نیروی هوایی ارتش بود ولی پس از ورود هواپیماهای C-130 به ناوگان ترابری نیروی هوایی، پایگاه شیراز به پایگاه اصلی هواپیماهای ترابری C-130 مبدل شد.

بیشتر بخوانید:

پرونده ویژه “اورهال” – 1| پرنده‌های سنگین ارتش کجا و چگونه تعمیر می‌شوند؟ + عکس

اما چندی بعد با اضافه شدن جنگنده‌های اف-4 به نیروی هوایی، پایگاه شیراز به یک پایگاه دو منظوره شکاری ترابری تغییر نقش داد. در دوران دفاع مقدس این پایگاه نقش مهمی در پشتیبانی از نیروهای ارتش و سپاه در جنگ ایفا کرد و خلبانان شجاع این پایگاه عملیات‌های مهمی در طول دوران دفاع مقدس اجرا کردند.

پس از دوران دفاع مقدس و با ورود هواپیماهای ایلوشین به ناوگان هوایی نهاجا، پایگاه شیراز به پایگاه اصلی این هواپیما تبدیل شد و از آن زمان به بعد، پایگاه شهید دوران یکی از پایگاه‌های اصلی  تعمیر و اورهال سنگین هواپیماهای ایلوشین -76 و هرکولس C-130 در نیروی هوایی ارتش است.

خبرنگاران گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم برای اینکه مستندات و اطلاعاتی از روند تعمیرات سبک و سنگین جنگنده‌ها و هواپیماهای ترابری نیروی هوایی ارتش منتشر کند، در چند پایگاه نهاجا حضور یافته و گزارشات متنوعی از فرآیند اورهال این هواپیماها تهیه کرده است.

در بخش اول این گزارشات به معرفی پایگاه هوایی شکاری ترابری شهید دوران نیروی هوایی ارتش پرداختیم که در ادامه کلیپی در این باره را می‌بینید:

انتهای پیام/