روایت تلخ معاون وزارت بهداشت از همراه بیمارانی که شب‌ها در پارک‌ می‌خوابند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، ایرج حریرچی عصر امروز در آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به اینکه واحدی زنجیره خدمات دانشگاه علوم پزشکی و اقدامات توسعه‌ای این حوزه را رشد بیشتری داده و نتایج خوبی را کسب کردند، اظهار داشت: تلاش‌های صورت گرفته در حوزه عمرانی درمان در کردستان باعث شده که طی چند سال آینده نیاز به این بخش توسعه‌ای مرتفع شود.

وی چهار هدف نظام سلامت شامل رفاه کامل جسمی و روانی، محافظت مالی از مردم در مورد مخاطرات مادی ناشی از بیماری‌ها، کاهش هزینه‌های کمرشکن سلامت و در نهایت کارآیی ساختن نظام درمان و سلامت دانست و گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری باید کاری کرد که بیمار جز مسئله بیماری بیمارش، دغدغه دیگری نداشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از همراهان بیماران که از شهرستان به تهران می‌روند در پارک‌ها استراحت می‌کنند تا شب را به صبح رسانده و بتوانند به وضعیت بیمارشان رسیدگی کنند، تصریح کرد: مشاهده چنین صحنه‌هایی بسیار خجالت‌آور است و ما را متأثر می‌سازد.

وی با تأکید بر اینکه باید تلاش کرد تا اعزام بیماران به مراکز درمانی مرکز را به کمترین میزان خود رساند، ادامه داد: با این اقدام علاوه بر کاهش هزینه‌های رفت و آمد و درمان می‌تواند بسترساز کاهش آلام بیماران و همراهان آنان گردد.

حریرچی خطاب به مسئولان حاضر در مراسم گفت: مسئولین در قبال اعتماد مردم متعهد هستند و بایستی در ادای این امانت همت خود را به کار ببندند.

وی با تأکید بر اینکه باید حداکثر درمان مردم کُرد در خود استان کردستان انجام پذیرد، خاطرنشان کرد: اعزام بیماران به خارج از استان کردستان باید محدود به بیمارانی که مشکلات پیچیده و خاصی دارند، شود.

معاون کل وزارت بهداشت با ذکر اینکه دانشکده پزشکی، دانشکده پرستاری و راه‌اندازی بیمارستان مجهز کوثر در استان و دیگر ظرفیت‌های درمانی باید به‌صورت جد به خدمت گرفته شود تا بیماران در بهترین شرایط درمانی خدمات درمانی را در خود کردستان دریافت کنند، تصریح کرد: بخشی از این وظیفه بر عهده دانشگاه علوم پزشکی بوده و بخشی از آن نیز نیازمند فرهنگ‌سازی و استقرار فرهنگ صحیح برخورد با این موضوع است.

وی با اذعان به اینکه ارتقاء کیفی و کمی مجموعه درمان و بهداشت استان نباید مورد غفلت واقع شود، اظهار کرد: با تأسی به این ویژگی‌ها و با تقویت نیروی انسانی مسیر استقرار چهار هدف نظام سلامت در کردستان فراهم شود.

معاون کل وزارت بهداشت وضعیت کشور را وضعیتی حساس و ویژه دانست و یادآور شد: شرایط نیروی انسانی و مدیریتی می‌تواند فشارهای ناشی از تحریم و طرح‌های تحمیلی آمریکا را تقلیل دهد.

وی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید خانوارها منجر به کاهش هزینه‌های خانوارها می‌شود، گفت: هزینه‌های ضروری انتخابی و غیرانتخابی که شامل بهداشت و درمان، فرهنگ، آموزش و تفریح می‌شود حذف شده و مردم کمتر به سیستم درمانی مراجعه می‌کنند.

حریرچی مراجعه به داروخانه در برخی شهرهای کشور را 30 درصد بدون مراجعه به پزشک دانست و افزود: در شرایط سخت شاهد هستیم که مردمی که نیاز به بستری داشتند به دلیل هزینه‌های بستری از این اقدام امتناع می‌کردند.

وی عبور از این دوران را نیازمند همت جمعی دانست و خاطرنشان کرد: برای مردم کُرد هیچ‌کس جز افراد کُرد نمی‌تواند خدمت کند که می‌طلبد غیرتمندانه این موضوع را جدی گرفته و در پیش گرفت.

معاون کل وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه مسئولان باید با توجه به درآمد پایین مردم منطقه شرایطی را فراهم سازند که مشکلات مردم کاهش یابد، یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان نیز باید همسو با این همت، تلاش کند تا از تیپ 3 به تیپ 2 ارتقاء یابد چراکه این استعداد در کردستان موجود است و با توجه به اعتماد استاندارد و مسئولین حکومتی به مردم، تجربه موفق این هدف دور از دسترس نیست.

انتهای پیام/ ع