پاسخ تهیه‌کننده و مجری برنامه «دعوت» به یک ادعا: پولی دریافت نشده اما جهیزیه زوج‌های «دعوت» اهداء می‌شود

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، امروز ویدئویی در فضای مجازی دست به دست شد که زوج خوزستانی چند صباح قبل برنامه «دعوت» اعلام کردند در روز ویژه‌برنامه «دعوت» رمضانی تلویزیون حضور پیدا نکردند تا کمک جهیزیه خودشان را دریافت کنند. یا در بخش دیگری گفتند که به نام آن‌ها کمک هزینه جمع شده و به آن‌ها پرداخت نشده است. این ادعاها در حالی انجام شده که مجتبی کشاورز تهیه‌کننده برنامه «دعوت» شبکه یک سیما در توضیحاتی اعلام کرد: «هدف این برنامه ترویج فرهنگ ازدواج آسان و محبت بین زوجین بوده و برنامه دعوت برای برگزاری مراسم عروسی جمعی،  هیچ‌‎گونه کمک نقدی جمع آوری نکرده است. علاوه بر زوج‌های مهمان در این برنامه، از 70 زوج دیگر نیز برای شرکت در جشن عروسی دعوت به عمل آمد که این مراسم عروسی دست جمعی و باشکوه، پنج شنبه شب بصورت مستقیم از شبکه یک سیما نیز پخش شد.»

کشاورز درباره فرآیند کمک هزینه جهیزیه به این زوج‌ها  تصریح کرد: مدارک و اطلاعات هر یک از زوج ها تکمیل و در اختیار بنیاد کرامت آستان قدس رضوی قرار گرفته و پس از طی مراحل قانونی، از طریق دفاتر استانی این بنیاد به زوج های واجد شرایط تقدیم خواهد شد. برنامه «دعوت» فقط معرف این زوج‌هاست و در فرآیند بعدی  دخالت ندارد. همانطور که بارها در بخش های مختلف این برنامه اعلام شد هدف این برنامه ترویج فرهنگ ازدواج آسان و محبت بین زوجین بوده و برنامه دعوت برای برگزاری مراسم عروسی جمعی،  هیچ‌گونه کمک نقدی جمع آوری نکرده است.

حجت‌الاسلام محمد برمایی کارشناس و مجری این برنامه هم در اظهارنظری اعلام کرد: “وظیفه دینی‌مان این است که فقط شفاف‌سازی کنیم انصاف و وجدانش به پای دوستانی که این محتواها را بدون کسب اطلاع دقیق، پرس‌و جو و تحقیقی به صورت گسترده منتشر می‌کنند. در حقیقت تمام زوج‌هایی که به برنامه «دعوت» آمدند و زوج‌هایی که اعلام کردند ما به حسب مشکلات مالی واقعاً توان فراهم کردن جهیزیه یا برگزاری مراسم عروسی را ندارند به این برنامه آمدند. چرا که ما پویش «عروسی خوبان» را به نام امام رضا(ع) راه انداختیم که  جهیزیه همه این دوستان را که بنیاد کرامت آستان قدس رضوی یک کمک جهیزیه خوبی را به نام امام رضا(ع) به این زوج‌ها اختصاص می‌دهد.”

او در واکنش به ادعای جمع‌آوری پول برای زوج خوزستانی، گفت: ما فقط روی آنتن زنده تلویزیون اعلام کردیم که یک پویشی برای کمک به زوج‌های بی‌بضاعت یا کم‌بضاعت مالی برای شروع زندگی مشترک چه از حیث برگزاری عروسی و چه جهیزیه، یک پویشی داریم و تا آخر هم پای آن ایستادیم. همه زوج‌هایی که شامل حالشان می‌شد و هم مهمان برنامه ما بودند در جشن عروسی «دعوت» حضور پیدا کردند. اما نکته‌ای که خیلی عجیب بودند اعلام کردند به نام ما و اسم این زوج خوزستانی پول جمع‌آوری شده است.

برمایی در خاتمه افزود: آن خبرنگاری که با جسارت می‌نشیند و این کار خبری را انجام می‌دهد انصافش کجاست؟ در صورتیکه می‌بایست اصول اخلاق حرفه‌ای خبرنگاری را رعایت می‌کردند و حداقل پرس‌وجو انجام می‌شد که آیا این موضوع صحت دارد یا خیر؟ ما رسما در دو برنامه پنجم و ششم اعلام کردیم ما نیازی به دریافت مبلغ نقد نداریم و اساسا شماره کارتی هم اعلام نکردیم چون به دنبال این کار نبودیم.

انتهای پیام/