طرح جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از چوب در روستاهای اردبیل اجرا می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، شهامت هدایت صبح امروز در مراسم توزیع رایگان  تنور گازی در روستای سوهای شهرستان نمین اظهار داشت: 41 دستگاه تنور گازی در استان اردبیل توزیع شد که این کار با هدف حفاظت و حمایت مستمر از عرصه‌های منابع طبیعی استان انجام می‌شود.

وی افزود: این تعداد تنور گازی به منظور ارتقای ضریب حفاظتی عرصه‌های جنگلی استان با مشارکت جوامع محلی در اختیار روستاییان حاشیه جنگل قرار می‌گیردتا زمینه برای حفاظت هر چه بیشتر از عرصه‌های منابع طبیعی در استان فراهم شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل بیان کرد: با توزیع این تنورها، می‌توان بخشی از وابستگی روستاییان حاشیه جنگل‌ها را به چوب و هیزم برای پخت نان و انواع پخت و پزهای دیگر تامین کرد.

هدایت تصریح کرد: این طرح برای جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از چوب درختان اجرا شده و برای تهیه این تعداد تنور گازی اعتبار از محل صندوق توسعه ملی  هزینه شده است که تلاش می‌کنیم تا با تامین اعتبارات مورد نیاز اقدامات در این حوزه را توسعه و گسترش دهیم.

وی با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از عرصه‌های طبیعی در بین اقشار مختلف مردم گفت: اجرای این طرح در طول سه سال اخیر با استقبال خوب روستاییان و جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی به جای چوب درختان روبه‌رو شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: امیدواریم با تامین اعتبارات پیش بینی شده، این طرح را در همه روستاهای حوزه جنگلی استان گسترش دهیم تا ضمن افزایش سرانه جنگل، روستاییان نیز در توسعه جنگل سهیم باشند.

انتهای پیام/ ع