هیچ دانشجوی دانشگاه آزاد در استان سمنان مشکل خوابگاه ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، عبدالله خالصی دوست بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای برنامه‌های ویژه در راستای کیفی‌سازی آموزش به‌عنوان اولویت مهم دانشگاه آزاد در سراسر کشور اظهار داشت: دانشگاه آزاد قدرت آموزشی بسیار بزرگ در کشور محسوب می‌شود و اکنون به دنبال این است تا معضلات کشور را با انجام تحقیقات کاربردی از سوی پژوهشگران این دانشگاه برطرف کرده و به قدرت اقتصادی دانش‌محور تبدیل شود.

وی از دانشگاه آزاد به‌عنوان بهترین مصداق اجرای اصل 44 قانون اساسی نام‌برده و با بیان اینکه این دانشگاه بدون اینکه باری بر دوش دولت تحمیل کند؛ آموزش عالی را به اقصی نقاط کشور برده است تصریح کرد: دانشگاه آزاد در چله اول انقلاب نیاز جامعه را در بحث آموزش درک کرده و با توجه به آن به سیل مشتاقان علم پاسخ داد و امروز جامعه از نظر آموزش اشباع‌ شده است؛ اما باید بگوییم که امروز کشور به تحقیقات کاربردی نیاز زیادی دارد و دانشگاه آزاد می‌تواند در این زمینه نقش مهمی ایفا کند.

رئیس دانشگاه آزاد استان سمنان با اشاره به اینکه توسعه آموزش عالی به‌عنوان زیرساختی ما هم برای جامعه و نیاز اساسی برای آن محسوب می‌شود که باید توسعه پیدا کند اضافه کرد: اما امروز سیاست‌گذاران دانشگاه آزاد به غنی‌سازی آموزش اعتقاد دارند چرا که دیگر نسخه‌های اول و دوم دانشگاه‌ها با مأموریت‌های آموزش‌محوری و پژوهش‌محوری صرف در انجام رسالت خود موفق نخواهند بود و دانشگاه‌ها باید به سمت تبدیل‌ شدن به نسل‌های سوم و چهارم آموزش عالی یعنی حرکت به‌سوی کارآفرینی و حل مشکلات جامعه حرکت کنند.

خالصی دوست دانشگاه آزاد را یک دانشگاه مسئله‌محور دانست و تصریح کرد: دانشگاه آزاد به‌عنوان دانشگاهی تأثیرگذار در حوزه آموزش عالی کشور برای حل مشکلات مردم برنامه‌های مهمی را پیش‌بینی کرده است.

وی با اشاره به اجرای طرح ویژه پایش در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد سراسر کشور گفت: طرح پایش برای تحقق هدف مسئله محور شدن دانشگاه آزاد در سراسر کشور در حال اجراست و مأموریت خاصی در هر استان بر اساس مزیت‌های نسبی آن، به دانشگاه‌های آزاد در آن استان واگذار شده است.

رئیس دانشگاه آزاد استان سمنان با اشاره به مأموریت مهم به واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد این استان در راستای اجرای طرح پایش عنوان کرد: با توجه به ظرفیت مهم کویر در استان سمنان مشکلات و ظرفیت‌های مربوط به حوزه کویر از سوی واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد استان سمنان در راستای اجرای طرح پایش به‌صورت ویژه دنبال می‌شود.

خالصی دوست با اشاره به اینکه تدوین زیرنظام‌های حوزه کویر برای اجرای طرح پایش در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد استان سمنان به اتمام رسیده است عنوان کرد: اکنون نیز کار شناسایی و ساماندهی اساتید حوزه کویر و کویرشناسی در راستای اجرای طرح پایش در حال اجراست.

وی با اشاره به ایجاد 10 مرکز تحقیقاتی در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد استان سمنان برای حرکت این واحدهای دانشگاهی به‌سوی مسئله محوری تصریح کرد: اجرای طرح پایش زنجیره‌ای از ظرفیت‌های دانشگاهی دانشگاه‌های آزاد در سراسر کشور را به هم شبکه و متصل می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد استان سمنان با تأکید بر اینکه امروز همه زیرساخت‌های لازم در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد استان سمنان برای اجرای تحقیقات کاربردی و مسئله محور مربوط به این استان وجود دارد گفت: امروز سرانه فضای آموزشی، ورزشی و شاخص نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان نسبت به دانشگاه‌های دولتی و دیگر مراکز آموزش عالی در کشور و استان سمنان بالاتر است و این مهم نشان می‌دهد که زیرساخت‌های لازم برای مسئله محوری در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد در سراسر استان سمنان وجود دارد.

خالصی دوست با اشاره به ظرفیت بالای خوابگاهی در دانشگاه آزاد سراسر استان سمنان تصریح کرد: امروز هیچ دانشجویی در دانشگاه آزاد استان سمنان مشکلی برای تأمین خوابگاه ندارد و خوابگاه دانشجویی از سوی این دانشگاه بر اساس ضوابط در اختیار دانشجویان دانشگاه آزاد استان سمنان قرار می‌گیرد.

بیش از 16 هزار و 500 دانشجو در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد استان سمنان مشغول به تحصیل هستند که 10 درصد این تعداد در رشته‌های دکترای تخصصی، 10 درصد آن نیز در رشته‌های دکترای حرفه‌ای، 25 درصد این دانشجویان در رشته‌های مختلف مقطع کارشناسی ارشد و همچنین 55 درصد آن نیز در مقطع کارشناسی مشغول به‌تحصیل‌ هستند.

انتهای پیام/ح