تشکیل هسته‌های نخبگانی حل مسائل کشور در سازمان بسیج دانشجویی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم،‌حمید بالایی جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در نشست خبری که صبح امروز در این سازمان برگزار شد، با اشاره به تشکیل «هسته‌های نخبگانی حل مسائل کشور»  گفت: از پایان سال 96 و آقای نیک روش به عنوان ریاست سازمان بسیج دانشجویی به دنبال ایجاد تحول در سازمان بودند، در گذشته نیز چندین طرح تحول انجام شده بود که آخرین طرح؛ طرح سند نوسازی بسیج دانشجویی بود که در دوران ریاست آقای گودرزی رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی پیش گرفته شد.

بالایی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان و تحسین معظم‌له از مطالبه‌گری دانشجویان ادامه داد: ما در بسیج دانشجویی بیانات رهبر معظم انقلاب در 130 دیدار دانشجویان را مورد مطالعه و تحلیل قرار دادیم و در همین راستا برای بسیج دانشجویی 5 ماموریت اصلی باز طراحی شد.

راه‌اندازی دبیرخانه طرح اعتلا و تحول سازمان بسیج دانشجویی

وی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه طرح اعتلا و تحول سازمان بسیج دانشجویی، اظهار داشت: تدوین این طرح مبتنی بر فرمایشات مقام معظم رهبری است. 

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی با ببان اینکه مقام معظم رهبری از بسیج دانشجویی نقش‌آفرینی و مطالبه‌گری را انتظار دارند، گفت: معظم‌له انتظار دارند بسیج دانشجویی در گام اول اقدام به شناسایی مسائل کشور کند و پاسخ این مسادئل را هم به صورت علمی بدهد.

بالایی ادامه داد: مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی نخبگانی و اینکه بسیج دانشجویی به‌صورت میدانی برای حل مسائل کشور اقدام کند،  هم از دیگر مطالبات رهبر انقلاب از بسیج دانشجویی است.

وی با اشاره به پیش‌بینی سه نوع هسته دانشجویی در طرح بیان داشت: هسته اول، هسته‌ علمی و ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است. کار این هسته شناخت مسائل کشور و پاسخ‌یابی علمی و حل مسائل کشور است.

فعالیت  84 هسته علمی در استان‌ها و 110 هسته در تهران بزرگ

بالایی یادآور شد:‌ اکنون 84 هسته علمی در استان‌ها و 110 هسته علمی هم در تهران بزرگ زیر نظر سازمان بسیج دانشجویی شکل گرفته است که در این راستا 20 مسئله اصلی کشور در هسته‌های علمی در دستور کار قرار گرفته‌اند.

جانشین رئیس سازمان بسیج دانشجویی ادامه داد: به‌طور مثال در سیستان از پسماند ملخ‌های دریایی، به تولید مالش طبیعی برای مبارزه با ریزگردها  دست پیدا کرده‌اند

وی با اشاره به درجه بندی هسته‌ها به صورت «الف»، «ب» و «ج» اشاره کرد و گفت: هسته‌های «الف»  هسته‌هایی هستند که هویت خود را پیدا کرده‌اند و به صورت مستقل فعالیت می کنند و گردش مالی دارند، هسته‌های «ب» هنوز مورد حمایت مادی و معنوی سازمان بسیج دانشجویی هستند و هسته‌های «ج» نیز در حال شکل‌گیری هستند.

بالایی با اشاره به راه‌اندازی 500 هسته علمی در سال 98 گفت: کارهای مربوط به ایجاد این این هسته‌های علمی از اردیبهشت ماه آغاز شده است.

وی با اشاره به هسته‌های مطالبه‌گری بسیج دانشجویی تصریح کرد: در این راستا هم کارهای خوبی شده و قرارگاه احمدی روشن با بیش از 180 هسته مطالبه‌گری با محوریت دانشجویان دوره کارشناسی شکل گرفته است که در دیدار اخیر رهبری با دانشجویان به برخی از کارهای انجام شده این هسته‌ها اشاره شد. در سال جاری توسعه این هسته‌های مطالبه‌گری را در نظر داریم و امروز بیش از 100 تجربه مطالبه‌گری داریم.

فعالیت  هزار و 600 گروه جهادی در کشور 

جانشین سازمان بسیج دانشجویی اضافه کرد: ما قصد داریم گروه‌های جهادی را به سمت مسائل کشور در حوزه‌های مختلف سوق دهیم. اکنون هزار و 600 گروه جهادی در کشور داریم که صرفاً در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و عمرانی کار نمی‌کنند و به فعالیت در دیگر حوزه‌ها همچون اقتصاد و کمک به شکل‌گیری کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌پردازند.

بالایی گفت:‌ 64 هزار نفر ساعت دوره در خصوص حرفه‌ای‌سازی هسته‌های موجود برنامه‌ریزی شده و برای گفتمان‌سازی طرح تحول سازمان بسیج دانشجویی نیز 40 هزار نفر ساعت دوره آموزشی با مسئولان پایگاه‌ها برگزار شده است. همچنین در خصوص تربیت مربی 2 هزار و 800 نفر ساعت دوره، برگزار شده است و برای تشکیل هسته‌های جهادی نیز 32 دوره برنامه‌ریزی برگزار شده است.

انتهای پیام/