رایزنی‌های هیئت پارلمانی ایران در پاکستان برای گسترش همکاری دوجانبه

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، احمد امیرآبادی‌فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان که به اتفاق محمد باسط دُرازهی، محمد حسینی و محمدرضا صباغیان اعضای دیگر گروه دوستی پارلمانی کشورمان به اسلام‌آباد سفر کرده است در چند روز گذشته دیدارهای را با همتایان پارکستانی خود در این کشور داشته است. این گروه دوستی روز گذشته با اسد قیصر رئیس مجلس ملی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

امیرآبادی فراهانی در ابتدای این دیدار با قدردانی از مهمان نوازی مجلس ملی پاکستان و استقبال گرم اعضای گروه دوستی پاکستان و ایران گفت: با توجه به اشتراکات فراوان دو ملت و حسن همسایگی دو کشور، تعمیق هر چه بیشتر روابط و همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف یک ضرورت انکار نشدنی است.

وی با اشاره به اهمیت تقویت روابط اقتصادی دو کشور افزود: ایران و پاکستان طرح مشترک خط لوله گاز را نیز در دستور کار دارند که اجرای به موقع آن موجب گسترش صلح در منطقه و افزایش همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر نقش مهم ایران و پاکستان در تقویت صلح و امنیت در منطقه ادامه داد: ایران و پاکستان از ظرفیت‌های بالایی برای کمک به صلح منطقه‌ای برخوردار هستند.

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: دو کشور از ملت‌هایی با روحیه‌ی ظلم ستیز برخوردار هستند که در طول تاریخ سوابق درخشانی در مبارزه با ظلم و ستم داشته‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس اظهار داشت: برخلاف برخی از کشور‌های منطقه که به دنبال تنش هستند، ملت شجاع و غیور جمهوری اسلامی ایران در سدد تنش نیست و از اهداف و آرمان‌های خود نیز کوتاه نخواهد آمد.

نماینده مردم قم در مجلس در پایان این دیدار با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه مردم کشورمان گفت: هدف از این تحریم‌ها تحت فشار قرار دادن ایران است، اما ملت ایران از اهداف و آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آید.

همچنین اسد قیصر رئیس مجلس ملی پاکستان ضمن خوش آمدگویی به رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی پارلمانی ایران و پاکستان گفت: پاکستان برای روابط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران به ویژه همکاری‌های پارلمانی اهمیت ویژه‌ای قائل است.

وی ضمن ابراز تاسف از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران بیان کرد: با خروج آمریکا از برجام تحولات مهمی در منطقه ایجاد شده است که امیدواریم با همکاری دو کشور شرایط متفاوتی را برای کشور‌های منطقه به ویژه ایران و پاکستان به وجود آوریم.

**گروه دوستی ایران پارلمانی ایران و پاکستان دیدار کردند

همچنین گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران – جمهوری اسلامی پاکستان و هیئت همراه با همتایان خود در مجلس ملی پاکستان نیز دیدار و پیرامون موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی گفتگو و و تبادل نظر کردند.

امیرآبادی در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از دعوت و هماهنگی‌های پارلمان جمهوری اسلامی پاکستان برای انجام این سفر، نقش مناسبات پارلمانی را در توسعه و گسترش همکاری‌های دوجانبه حائز اهمیت خواند و بر تلاش دو کشور برای استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های مشترک در زمینه‌های مختلف به ویژه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و امنیتی تاکید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت اقتصادی دو کشور در توسعه و گسترش روابط فی‌مابین گفت: عملی شدن توافقات صورت گرفته در خصوص راه اندازی خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران به پاکستان گامم مهمی برای تحکیم و تعمیق روابط دو کشور محسوب می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی امیدواریم گام‌های عملی برای رفع موانع موجود در مسیر گسترش تعاملات دوجانبه از سوی کشور دوست و برادرمان جمهوری اسلامی پاکستان اتخاذ شود.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان افزود: جمهوری اسلامی ایران اولویت زیادی برای گسترش روابط با کشور‌های همسایه به ویژه جمهوری اسلامی پاکستان قائل است و در این راستا مجلس شورای اسلامی نیز از هرگونه همکاری فی‌مابین استقبال می‌کند.

به گزارش تسنیم، در ادامه این دیدار محمد باسط دُرازهی، محمد حسینی و محمدرضا صباغیان در خصوص امنیت مرز‌های مشترک، تقویت بازارچه‌های مرزی، به ویژه روابط پارلمانی سخنانی ایراد کرد و از همتایان خود دعوت کرد که به جمهوری اسلامی ایران سفر کنند و با مقامات پارلمانی و دولتی ایران جهت رشد و توسعه مناسبات فی مابین دو کشور ملاقات‌هایی داشته باشند.

سید نوید قمر رئیس گروه دوستی پاکستان و ایران نیز در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اشتراکات دو کشور تاکید کرد و خواستار افزایش روابط دوجانبه اقتصادی فیمابین شد.

اعضای گروه دوستی پاکستان و ایران که افرادی مانند ایاز صادق نماینده فعلی مجلس و رئیس سابق مجلس ملی پاکستان نیز عضو آن است هم بر گسترش روابط پاکستان با کشورمان تاکید کردند.

**دیدار گروه دوستی مجلس ایران از مجلس سنای پاکستان

به گزارش تسنیم، اعضای گروه دوستی مجلس کشورمان با پاکستان پس از ورود به اسلام آباد از مجلس سنای این کشور نیز بازدید کردند.

انتهای پیام/