شروع موج سوم انقلاب در سودان/ تظاهرات شبانه در خارطوم

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به دنبال کشتار اعتصاب کنندگان در برابر مقر فرماندهی نیروهای مسلح سودان در خارطوم، روند سیاسی در این کشور عملا به بن بست رسید و معارضان خواستار سرنگونی شورای نظامی شدند و این شورا نیز تمام توافقات خود را با معارضان درخصوص دوره انتقالی لغو کرد. با میانجیگری اتیوپی دو طرف توافق کردند به پای میز مذاکره برگردند، اما معارضان از سرگیری مذاکرات را مشروط به اعتراف نظامیان به کشتار میدان اعتصاب، آزادی زندانیان سیاسی، لغو محدودیت های اینترنتی کردند که تاکنون هیچ یک از اینها توسط شورای نظامی اجرایی نشده اند.

ائتلاف آزادی و تغییر با انتشار بیاینه ای اعلام کرد: با توجه به اینکه شورای نظامی قدرت را به یک دولت مدنی واگذار نکرده است و جدیتی در برخورد با عاملان کشتار اعتصاب کنندگان در خارطوم ندارد، لذا موج سوم انقلاب شروع می شود و بر اساس جدول تدوینی تظاهرات هفتگی بار دیگر در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به نوشته پایگاه اینترنتی ” السودان الیوم ” در این بیاینه با تاکید بر ادامه یافتن تظاهرات تا تشکیل دولت مدنی آمده است : اتحادیه صنفی مشاغل و کارکنان و کارگران پنجشنبه  هفته آینده تظاهرات گسترده ای در خارطوم و سایر شهرهای سودان برپا می کنند و طی آن کشتار اعتصاب کنندگان در خارطوم را محکوم خواهند کرد.

اتحادیه صنفی مهندسان پزشکان و معلمان سودان نیز در صحفه فیسبوک خود اعلام کرد: پیش از اعلام تظاهرات هفتگی از سوی ائتلاف آزادی و تغییر، مردم چند منطقه خارطوم طی هفته جاری تظاهرات شبانه برپا کردند و خواستار انتقال قدرت به یک دولت مدنی شدند. همچنین تظاهرات مشابه ای در شهرک های اطراف خارطوم از جمله ”  ام درمان”  برگزار شده است.

معارضان سودانی  با بیان اینکه انقلاب فراز و نشیب دارد، اعلام کردند : ما باید باردیگر با روش های مسالمت آمیز قیام کنیم و به یاری انقلاب خود بشتابیم و از هدف خود که همان تشکیل دولت مدنی است، کوتاه نیاییم.

انتهای پیام/