کنگره 5400 شهید کردستان|«محمدامین کریمی»؛ شهیدی که خبر شهادت خود را از قبل به همرزمانش داده بود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، محمدامین کریمی در سال 1344 در خانواده متدین در روستای سیس از توابع بخش بلبان‌آباد چشم به جهان گشود.

شهید کریمی در زمان جنگ تحمیلی و نفوذ گروهک در منطقه، جوانان روستا را تشویق به مقابله با دشمن برای دفاع از آب‌وخاک و مردم می‌کرد.

خدیجه کریمی همسر شهید کریم و دخترعموی شهید است که از دوران بچگی هم کاملاً از او شناخت دارد می‌گوید؛ محمدامین انسانی متدین و بااخلاق بود و زمانی که مردم منطقه زیر فشار آزار و اذیت گروهک‌ها بود شهید در داخل روستا تشکلی ایجاد و جوانان را به مقابله با دشمن ترغیب می‌کرد.

وی گفت: زمانی که شهید در سال 67 با داشتن دو فرزند (دختر 2 ساله و پسر دوماهه) عازم خدمت مقدس سربازی می‌شود می‌گفت بخاطر اینکه مردم در این شرایط سخت تحت‌فشار هستند نیاز است که از جان و هستی خود گذشته و برای دفاع از آب‌وخاک و مردم به دفاع برخیزم.

رضا فرزند شهید می‌گوید: در آن زمان من کودکی دوماهه بودم، اما زمانی که بزرگ شدم و فهمیدم که پدرم در زمان جنگ تحمیلی شهید شده است از طریق همرزمانش خواستم از افکار و اهداف پدرم اطلاع پیدا کنم.

وی گفت: بنا به گفته همرزمانش شهید کریمی خیلی به سپاه پاسداران و انقلاب اسلامی علاقه‌مند بوده و همیشه می‌گفت برای دفاع از مردم و اقتدار انقلاب حاضرم جانم را فدا کنم.

این فرزند شهید یادآور شد: پدرم به دوستان و همرزمانش خبر شهادتش را داده بود و انگار از قبل از شهادتش باخبر بود؛ چراکه گفته بود «این آخرین مرخصی من است و دیگر بعد از برگشت به محل خدمت خانواده‌ام را نمی‌بینم؛ گفته بود خیلی دوست دارم شهید شوم زیرا دیگر پسرم بعد از من جانشین من خواهد بود و از خانواده‌ام نگهداری می‌کند».

وی می‌گوید: زمانیکه جویای چگونگی به شهادت رسیدن پدرم از همرزمانش شدم، وی برای پاک‌سازی منطقه ساوان در شهرستان بانه از دوستانش جدا می‌شود، در کمین دشمن می‌افتد و پدرم تا غروب با دشمن مقابله می‌کند بعد از نه ساعت در درگیری به درجه رفیع شهادت نائل می‌آید.

منبع: دبیرخانه ستاد برگزاری کنگره 5400 شهید استان کردستان

انتهای پیام/ ز