هجوم دوباره ریزگردها به آسمان اصفهان؛ شاخص کیفیت هوا از مرز خطرناک عبور کرد + جدول

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ابتدای هفته جاری بود که ریزگردها میهمان ناخوانده استان اصفهان و به صورت ویژه کلانشهر اصفهان شدند. روز شنبه هفته جاری کیفیت هوا در شهر اصفهان به حدود 400 نیز رسید اما پس از حدود 24 ساعت از شدت حضور ریزگردها در آسمان اصفهان کاسته شد.

این بار پیش‌بینی‌های هواشناسی از وقوع مجدد پدیده ریزگردها در آسمان اصفهان در روزهای پایانی هفته خبر دادند که این پیش‌‌بینی امروز به وقوع پیوست.

در حال حاضر بر اساس شاخص‌های آماری مرکز پایش و کنترل کیفی هوای شهر اصفهان، کیفیت هوا در کلانشهر اصفهان در زمان انتشار این خبر 470 و در حالت خطرناک است.

همچنین براساس اطلاعات مرکز پایش کیفی هوای اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان وضعیت کیفی هوای شهر اصفهان منتهی به ساعت 8 صبح امروز با میانگین 195، وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم مردم گزارش شده است.

اکنون در منطقه سجزی و نجف آباد نیز میانگین شاخص کیفی با 161 و 103 در وضعیت ناسالم قرار دارد.

به گزارش تسنیم شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/ح