بیرجند| کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر می‌شود

محسن احتشام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: پیشنهاد داده‌ایم که به‌زودی با همکاری وزارت صمت و کشاورزی خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشاورزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران کارت اهلیت برای صادر‌کنندگان زعفران صادر شود.

وی افزود: اگر صادرکننده اهلیت صادرات را داشته باشد، زعفران صادراتی عملا با برند ملی صادر شده و نشان ملی زعفران ایران را خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی بیرجند افزود: متاسفانه افرادی با کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف عملا مانع از فعالیت‌های مفید و سازنده و مولد هستند.

احتشام ادامه داد: این خود یک معضل بزرگ روبه‌روی صادرکنندگانی است که می‌خواهند قانونی و بر پایه اصول محصولات خود را صادر کنند و در راستای بازگشت نرخ ارز رسالت خودشان را ایفا کنند و عملا با واسطه‌ها و دلال‌ها روبه‌رو هستیم.

رئیس شورای ملی زعفران ایران به  فعالیت شرکت تروند زعفران اشاره کرد و گفت:  تروند زعفران یک شرکت دانش‌بنیان در صنعت زعفران است که برای نخستین بار در ایران فرآورده‌های جدیدی را از زعفران تولید کرده و به سمتی حرکت می‌کند که زنجیره ارزشی را در این محصول شکل داده و به دنبال دوری از خام فروشی است. 

وی گفت: شرکت تروند زعفران قائن نسل در نسل در تولید مواد غذایی مثل زعفران و زرشک و محصولات کشاورزی مشغول به فعالیت است ما نسلی هستیم که به نحوی سنت را به صنعت پیوند داده‌ایم. 

 رئیس اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: این شرکت در زمینه بسته‌بندی و صادرات زعفران فعالیت دارد و در کنار مزارع زعفران در قائنات که مهد تولید زعفران در ایران است راه‌اندازی شده است. 

احتشام با بیان اینکه به بیش از چهل کشور دنیا صادرات داریم اما مشکل بزرگ ما برگشت پول است خاطرنشان کرد: به خاطر محدودیت‌های بازارهای جهانی به ویژه در بحث نقل و انتقال پول و عدم مدیریت در بازار صادرات با مشکل روبه‌رو شدهایم.

انتهای پیام/ح