سامانه‌های «بیومتریک» و بی‌تدبیری کمیسیون انتخابات افغانستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اخیرا «حوا علم نورستانی» رئیس کمیسیون، «حبیب‌الرحمان ننگ» رئیس دبیرخانه و یک عضو کمیسیون انتخابات افغانستان برای خرید سامانه‌های بیومتریک به دبی سفر کرده‌اند.

نهادهای ناظر بر روند انتخابات افغانستان در واکنش به این موضوع تصریح کردند که به جای مسئولان کمیسیون‌های انتخاباتی باید یک تیم فنی برای خرید سامانه‌های بیومتریک و نرم افزارهای مرتبط به امارات می‌رفتند.

«یوسف رشید» رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان خاطرنشان کرد که به دلایل تفریحی مسئولان کمیسیون‌ انتخابات افغانستان به جای تیم فنی به دبی سفر کردند.

وی تاکید کرد: باید کمیته‌ای از افراد متخصص برای خرید نرم افزار و سامانه‌های بیومتریک از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان تعیین می‌شد.

این در حالی است که پیش از این انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل عدم کارایی موثر سامانه‌های بیومتریک و نارسایی‌های گسترده با مشکلات فراوانی روبرو شده بود.

انتظار می‌رود تا این بار کمیسیون انتخابات افغانستان بتواند برای تضمین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری این کشور از سامانه‌های بیومتریک به شیوه موثر و کارآمدی استفاده کند.

انتهای پیام/.