میزان هدررفت فیزیکی آب در مشهد چند درصد است؟

حسین اسماعیلیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: آب شرب مورد نیاز مشهد از 450 حلقه چاه، 2 رشته قنات، یک دهنه چشمه و سدهای طرق، کارده، ارداک و دوستی تامین می‌شود.

وی افزود: طی 10 سال اخیر سدها و منابع آب زیرزمینی محل تامین بیش از نیمی از آب این شهر بوده‌اند اما خشکسالی‌های اخیر سبب شده تا ذخیره آب سدها به حداقل برسند.

وی افزود: در سال گذشته کمترین میزان برداشت از منابع آبهای سطحی را داشتیم به نحوی که تنها 19 درصد از آب مورد نیاز برای شهر مشهد از طریق سد دوستی تامین می‌شد؛ این آمار در شرایطی است که پیش از این، این سد 60 درصد آب شهر را تامین می‌کرده است.

اسماعیلیان خاطرنشان کرد: به منظور عبور از شرایط اضطرار آبی پروژه‌هایی تعریف شده بود که بهره برداری حداکثری از 450 حلقه چاه از آن جمله بود، حفر و جابجایی 83 حلقه چاه و افزایش ظرفیت تأمین آب جدید به میزان یک هزار و 100 لیتر در ثانیه از دیگر پروژه‌هایی بود که عملیات اجرایی آن از سال گذشته آغاز شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب مشهد گفت: با بارندگی‌های امسال شرایط خوبی برای منابع آب‌های سطحی فراهم شده و ظرفیت سد دوستی به 65 درصد، مخزن سد طرق 76 درصد، سد ارداک 99 درصد و 43 درصد از ظرفیت سد کارده آبگیری شده است. در نظر داریم شرایط حداقلی در پایداری آب مشهد ایجاد کنیم که در این راستا پروژه‌های اضطراری تأمین آب با جدیت دنبال می‌شود.

اسماعیلیان افزود: سرانه مصرف آب در مشهد 120 لیتر در شبانه روز بوده که نسبت به سایر کلانشهرها کمتر است ولی با توجه به شرایط اقلیمی باید این میزان نیز کاهش یابد؛ هدررفت فیزیکی آب در مشهد حدود هشت درصد است.

وی ضمن تقدیر از همراهی های شورای پنجم شهر مشهد و مدیریت شهری، گفت: 71 درصد از شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر مشهد انجام شده که عمده این اقدامات از ابتدای فعالیت این دوره از شورای شهر بوده چراکه اعتبارات تبصره 3 را پایدار کردند.

اسماعیلیان گفت: هم اکنون سه هزار و 450 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در این کلانشهر اجرا شده است و در شرایط فعلی شبکه جمع آوری فاضلاب مشهد باید 4 هزار 300 کیلومتر باشد لذا برای تکمیل شبکه فاضلاب این کلانشهر باید 850 کیلومتر شبکه دیگر ایجاد شود و در افق 1420 باید 4 هزار و 800 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب اجرا شود.

انتهای پیام/ ز