500 عنوان کتاب در زمینه موضوع شناسی احکام فقهی مورد تحقیق قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدحسین فلاح زاده ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: کار موضوع شناسی کاری فقیهانه است و باید با دقت کار انجام‌شده و از نظریات مراجع بهره‌مند شد تا کوچک‌ترین انحراف در زمینه موضوع شناسی ایجاد نشود.

وی افزود: مدعی نیستیم که کار تاکنون به‌خوبی پیش رفته و گاهی با کندی بوده ولی با استمرار موضوع شناسی پیش رفته و فقها بدون بهره از این موضوع فتوا نمی‌دادند.

رئیس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی تصریح کرد: در موضوعات جدید تعیین مصادیق کار دشواری است ولی ناامید نیستیم، در دیدار گذشته شما فرمودید عرصه کار وسیع است و باید عرصه کوچک‌تر شده و کارها اولویت‌بندی شود و موضوعات مهم مورد تأکید باشد.

فلاح زاده ادامه داد: ملاک‌های اولویت‌دار دسته‌بندی شدند و 500 عنوانی که برای موضوع شناسی طبقه‌بندی‌شده موردتحقیق قرار گرفت که برخی با کندی و برخی متوقف‌شده است.

وی بیان کرد: برای کار موضوع شناسی برخی فقها دچار مشغله بوده و فرصت ندارند ولی از نظریات برخی فقها استفاده می‌کنیم و همچنین کمیته فقهی با حضور نمایندگان دفاتر مراجع برگزار می‌شود تا کار فقیهانه انجام شود.

رئیس موسسه موضوع شناسی احکام فقهی افزود: کار گسترده است و برای اینکه بودجه‌ای از بیت‌المال صرف نشود از ظرفیت حوزه استفاده می‌کنیم و طلابی که سطح سه و چهار هستند و پایان‌نامه می‌نویسند با ما همکاری دارند.

فلاح زاده تصریح کرد: علم اصول هزار سال سابقه دارد و تلاش می‌کنیم اصول موضوع شناسی را مورد تأکید قرار دهیم و برخی مباحث را با استفاده از تجربه دیگر نهادهای حوزوی پیش ببریم.

وی بیان کرد: همکاری با برخی مؤسسات حوزوی قم موردتوجه است و با فرهنگستان علوم پزشکی نشست‌های متعددی برگزار کرده و درباره بیماری‌هایی که روزه برای آن مضر است جلسات برگزار کردیم و با 20نهاد و موسسه نظام همکاری داریم.

رئیس موسسه موضوع شاسی احکام فقهی گفت: دروس موضوع شناسی را با حضور برخی اساتید برگزار کردیم و بحث تخصصی‌تر شده و برخی فعالیت‌ها نیز موردتوجه است که ناپایدار است، به‌صورت مثال بازدید از کارخانه دلستر انجام دادیم که فرایند ناصحیحی داشت و تعطیل شد.

فلاح زاده عنوان کرد: ر زمینه تصفیه فاضلاب بازدیدی انجام دادیم و مشخص شد که تطهیری انجام نمی‌شده و باراهنمایی که صورت گرفت مشکل رفع شد، از کشتارگاه‌ها بازدید انجام دادیم و در کیفیت دام و استقرار آن نتیجه بهتری حاصل شد.

وی خاطرنشان کرد: برای تعیین طلوع فجر صادق چهار گروه به بیرون شهر رفتند و این نتیجه به دست آمد که بین پنج الی هشت دقیقه است که پژوهش انجام‌شده درباره مسافت شرعی نیز موردتوجه مقام معظم رهبری قرار گرفت.

انتهای پیام/ش