فرصت‌های برابر برای دسترسی معلولان لرستان به امکانات اجتماعی فراهم شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، فاطمه زهرا توکلی عصر امروز در نشست با مدیر اجرایی انجمن بیماران M.S و صرع در این شهرستان اظهار داشت: وقتی یک سازمان متولی بزرگ‌ترین اقلیت جامعه یعنی معلولان می‌شود به تنهایی قادر به پاسخگویی به تمام مطالبات نیست.

وی افزود: یک معلول بنا بر معلولیت نباید مرزبندی و از دیگر افراد جامعه جدا شود بلکه باید به‌عنوان یک شهروند عادی دیده شود.

مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان اینکه متأسفانه بعد از بروز معلولیت برای یک فرد تمام نیازهای عادی فرد معلول از جمله مسکن، اشتغال و تحصیل  بر عهده بهزیستی گذاشته می‌شود، عنوان کرد: این امر احساس جداشدن از عموم جامعه را برای فرد معلول به‌وجود می‌آورد و آن مرزبندی به‌طور ناخودآگاه در ذهن افراد جامعه و فرد معلول شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: عدم پاسخگویی به نیازهای طبیعی و به‌حق قشر معلولان از سوی سایر دستگاه‌ها باعث شده حجم کار در سازمان بهزیستی بالا برود.

توکلی گفت: مشکل اشتغال و کاهش درآمد در استان لرستان، دستیابی به فرصت‌های برابر مثل اشتغال را برای معلولان کاهش داده که این امر باعث‌شده معلولان به‌دلیل نبود فرصت‌های شغلی، درآمد کمتری داشته باشند و برای تأمین نیازهای عادی به دستگاه‌های متولی وابسته شوند.

کاظم فتاحی مدیر اجرایی انجمن بیماران M.S و صرع در خرم‌آباد نیز در این نشست با اشاره به اینکه 80 درصد بیماران M.S بانوان هستند، اظهار داشت: حدود 900 نفر در استان لرستان با بیماری M.S دست‌به‌گریبان بوده که نیاز اصلی آن‌ها توانمندسازی، اشتغال و درمان است.

وی افزود: عمده‌ترین وسایل توانبخشی مورد نیاز بیماران M.S  ویلچر، عصا، واکر، تشک‌های مواج، پوشینه و سایر لوازم بهداشتی است که امیدواریم سازمان بهزیستی بتواند در این خصوص به این افراد کمک کند.

انتهای پیام/ ع