26 هزار نفر در استان قزوین به انواع اعتیاد مبتلا هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، اردشیر صفاپور عصر امروز در جلسه بررسی آسیب های اجتماعی استان قزوین که با حضور مسئولین استانی برگزار شد، اظهار داشت: اعتیاد امروز از بزرگترین و گسترده ترین مباحث موجود در جامعه است که با فراوانی 26 هزار نفری آن نزدیک به 10 هزار نفر را در خانواده های قزوین دچار خودکرده است.

وی گفت: مبارزه با اعتیاد تنها در بعد درمانی آن مد نظر نیست بلکه به موازات درمان معتادین افراد جدیدی هر روز در دام این بلای خانمان سوز گرفتار می شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین خاطرنشان کرد: از سوی دیگر درمان اعتیاد تنها با درمان فیزیک و جسم فرد ممکن نیست و برای رسیدن به درمان قطعی باید ابعاد مختلف مسئله بررسی و مورد درمان قرار گیرد که گام نخست در مراحل درمانی نجات فکری فرد و رهایی از تفکرات وابسته به اعتیاد است.

صفاپور گفت: از این رو نمیتوان انتظار داشت مسئله اعتیاد در کشور و استان با فعالیت یک دستگاه و یک گروه حل و فصل شود، چرا که این معضل اجتماعی ریشه در بسیاری از موارد فرهنگی، خانوادگی، اعتقادی و حتی شخصی دارد که تا حل همه این موارد نمیتوان به درمان آن امیدوار بود.

وی عنوان کرد: امروز ما در حوزه برخورد با معتادین متجاهر وارد شده ایم و تلاش کردیم تا با برنامه ریزی این افراد را برای حفظ ظاهر شهر و کمک به درمان جمع آوری و نگهداری کنیم اما به زودی شاهد حضور دور بعدی متجاهرین در جامعه خواهیم بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هشدار داد: امروز بیش از 700 نوع مواد مخدر در دسترس کودکان و نوجوانان ما در جامعه است و تا زمانی که اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی مناسب در جامعه انجام نشود نمیتوان انتظار سلامت و فاصله گرفت از اعتیاد از این گروه های سنی داشت.

صفاپور افزود: جامعه باید در مرحله نخست به وسیله اقدامات فرهنگی نسبت به انواع دخانیات واکسینه شود و سپس به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان معتادین در جامعه باشیم.

وی همچنین از انجام فعالیت های جزیره ای در این موضوع انتقاد و عنوان کرد: درمان اعتیاد با تک روی و جزیره ای عمل کردن ممکن نیست، اگرچه میتواند تاثیرات کوتاه مدتی برگروه های هدف خود بگذارد اما اگر به دنبال برنامه ای اثر بخش و تاثیر گذار هستیم باید همراهی در اجرای برنامه ها را پیشه خود سازیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین درپایان سخنان خود گفت: آموزش و پرورش امروز میتواند بزرگترین مرجع آگاهی بخشی در حوزه اعتیاد به گروه های مختلف سنی در بین کودکان و نوجوانان باشد و برای تحقق این امر ما نیز همراه با این دستگاه خواهیم بود.

انتهای پیام/ ت