وعده شورای توسعه درباره ادغام اتحادیه‌‌های قرآنی عملی خواهد شد؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، روند بررسی فرآیند ادغام اتحادیه‌های قرآنی از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور طولانی شده است و مدیران موسسات از این وعده و وعیدهای عملی نشده ناراضی هستند. آخرین وعده شورای توسعه تقریباً دو هفته پیش در پی اجتماع مدیران موسسات قرآنی در ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که تا آخرین وعده، یک روز بیشتر باقی نمانده است. رحیم قربانی مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت کشور به خبرنگار تسنیم گفت که امروز با دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تماس تلفنی داشتم و نسبت به پیگیری جدی این موضوع، تذکر دادم و به عنوان نماینده اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت این نکته را یادآوری کردم که قطعاً تا حصول نتیجه، مطالبه‌گری خود را ادامه خواهیم داد.

نزدیک به 5 سال از موضوع ادغام اتحادیه‌های قرآنی می‌گذرد؛ طرحی که به گفته کارشناسان در آن زمان، اقدامی بی‌نظیر و مفید بود. طبیعی است که وقتی یک اقدامی در سطح ملی به اجرا در می‌آید، هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد امّا هزینه توقف آن چند برابر بیشتر از هزینه اجرا آن خواهد بود. از زمانیکه اختلافات در بحث ادغام اتحادیه‌های قرآنی به اوج خودش رسیده است، موسسات قرآنی مردم‌نهاد در اقصی‌نقاط کشور با مشکلات و معضلات به‌بار آمده ناشی از این اختلاف دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که گاهی به تعطیلی آن‌ها می‌انجامد.

یکی از رنج‌های این روز موسسات حمایت‌های نامتوازن برخی نهادها از آنان است؛ حمایت‌هایی که گاهی از سوی نهادهای قرآنی همچون وزارت ارشاد به حساب آن‌ها واریز می‌شود. خواه این موسسات نیازمند آن باشند و خواه نباشند. این سردرگمی و نبود راهبردی جدی، به عمده‌ترین مشکل هزاران موسسه قرآنی تبدیل شده است. موسساتی که بیشترین ظرفیت را در کشور به خود اختصاص می‌دهند و به‌طور قطع می‌توان گفت می‌توانند یک تنه بار فعالیت قرآنی کشور را به دوش بکشند امّا حالا هزاران موسسه متاثر اختلافی نهادهای قرآنی و بی‌توجهی شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گرفته‌اند.

هرچند مدیر عامل اتحادیه موسسات و اتحادیه‌های قرآن و عترت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم این نوید را داد که دبیر شورای توسعه این وعده را داده تا فردا این منازعات و اختلافات به پایان خواهد رسید امّا گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد، شورا تصمیم جدی در این باره نگرفته است که اگر غیر از این بود، نوید حل این مساله امروز از سوی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی به مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت اعلام می‌شد.

انتهای پیام/