روایتی از حضور رزمندگان افغانستانی در دفاع مقدس در کتاب "از دشت لیلی تا جزیره مجنون"‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، سرور رجایی در نشست نقد کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون که در تالار غدیر اداره کل کتابخانه عمومی استان برگزار شد، اظهار داشت:رزمندگان افغانستانی در دفاع مقدس حضور داشتند ولی کتابی درباره آنها وجود نداشت و تصمیم گرفتم درباره حضور آنها درهشت سال دفاع مقدس فعالیت کنم.

وی افزود: نگارش کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون بسیار سخت بود و هیچ کسی حاضر به صحبت نبود و می گفتند که برای رضای خدا رفتیم و هدفی جز این نداشتیم.

نویسنده کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون با بیان اینکه برای نگارش کتاب از دشت لیلی از ایران عبور کرده و به بلخ افغانستان رفتم،گفت: یکی از رزمندگان افغانستانی گفت که مستندات زیادی از حضور در جبهه دارم و وصیت نامه ها و نامه های رزمندگان افغانستانی در شهر بلخ است.

رجایی تصریح کرد: برای یافتن اسناد مدارک رزمندگان افغانستانی درهشت سال دفاع مقدس به صورت غیر قانونی از ایران به افغانستان رفتم و انفجار سختی درکابل صورت گرفت، هنگامی که بلخ رسیدم خانه آن رزمنده را پیدا کردم و آن رزمنده فقط آلبوم عکس به من داد و گفت پس از حمله طالبان همه اسناد و نامه و وصیت نامه های رزمندگان افغانستانی را زیر خاک مخفی کرم و پس از اینکه مجدد آنها را بیرون آوردم متوجه شدم که نم کشیده است.

 

وی عنوان کرد: زجر و مشقت زیادی متحمل شدم و  بخاطر اینکه نامه و اسناد  شهدای افغانستانی به دستم نرسید بسیاری از خاطرات کتاب “از دشت لیلی تا جزیره مجنون” را با اشک نوشتم، خاطرات مردانی که در دفاع مقدس رشادت زیادی انجام دادند و خاطرات مردی که قطع نخاع شد و سلامتی خود را از دست داد.

نویسنده کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون ادامه داد: در کتاب از دشت لیلی تا جزیده مجنون خاطرات رشادت های رزمندگان افغانستانی را آوردم که امروز کسی آنها را نمی شناسد، امروز هم رزمندگان افغانستانی در سوریه حضور پیدا کردند که سند برادری ایران و افغانستان است که هرچه بیشتر بر اشتراکات دو کشور تاکید شود آثار و برکات بیشتری به همراه دارد.

رجایی ابراز کرد: دشت لیلی برای مردم افغانستان خاطرات تلخ وشیرین زیادی دارد، برای نام کتاب ماه ها فکر کردم و تلاش کردم نامی انتخاب کنم، کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون روایت عاشقانه مجاهدانی است که فارغ از مرزها به لبیک امام راحل پاسخ گفتند و به جبهه های حق علیه باطل رفتند.

وی با اشاره به حضور رزمنگان ایرانی وافغانستانی در هشت سال دفاع مقدس افزود: شهید اقبال حیدری و شاهد شجاع در کنار یکدیگر به شهادت رسیدند که تعبیر خون شریکی را آنجا به کار بردم، در سوریه خون شهید احمدرضا با خون افغانستانی های مجاهد یک جا می شود.

نویسنده کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون ادامه داد:باید این موضوع را باور داشته باشیم که خاطرات شهدای افغانستانی مغفول مانده است و اگرخاطرات این شهدا ثبت و نشر نشود بخشی از خاطرات دفاع مقدس مغفول می ماند.

رجایی بیان کرد:افغانستانی ها در دفاع مقدس خانوادده های چند شهیدی دارند ولی متاسفانه به دلیل کهولت سن پدر و مادرشهدا نمی توانند صحبت کنند،از نهاد کتابخانه عمومی استان که برای برگزاری جلسه نقد کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون اهتمام داشت تشکر می کنم و از حضور خانواده شهدا در این مراسم سپاسگذارم.

وی با اشاره به دیدار خود با رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: درنیمه ماه مبارک رمضان و شبی که شاعران خدمت رهبری می روند این توفیق نصیبم شد که کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون را تقدیم ایشان کرده و صحبت کردم، مقام معظم رهبری فرمودند این کتاب را حتما می خوانم و سلام من را به افغانستانی ها برسان و در کنار صحبت یک دقیقه ای با ایشان نامه ای نیز تقدیم کردم.

نویسنده کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون ابراز کرد: در تحقیقات میدانی که برای نگارش کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون داشتم به گلزار شهدا در تهران رفتم و در قطعه53حضور پیدا کردم که نوشته بود خانمحمد احمدی که تصویر و نام وی نظر من را به خود جلب کرد و هیچ مطلبی درباره ملیت این شهید وجود نداشت.

رجایی خاطرنشان کرد: در کنار تصویر شهید شماره تلفن خود و مطلبی نوشتم که خانواده شهید با من تماس بگیرد که پس از هفت ماه جوانی تماس گرفت و گفت شهید خانمحمد احمدی عمویم است و اصالتا افغانستانی است،پس از دیداری که با خانواده شهید داشتم 40قطعه عکس و آثار این شهید را دریافت کردم.

انتهای پیام/ش