دهۀ کرامت باید دهۀ امداد اجتماعی و نیکوکاری عمومی باشد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه شنبه11 تیر در نشست شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت گفت: بهره‌مندی از زمان‌های مقدس به عنوان یکی از موقعیت‌های فرصت‌ساز در همۀ ملل‌ها و اقوام، یاری دهندۀ پاره‌ای از اتفاقات اجتماعی است. در جامعه اسلامی به طور عام و در جامعه شیعی به طور خاص زمان‌های مقدسی وجود دارند که می‌توان بهره‌‌های بیشتری از آنها برد.

وی افزود: در رابطه با زمان‌های مقدسی که مرتبط با سوگواری هستند در طول 14 قرن و بر اثر مرور زمان و انباشته کردن تجربه، توانسته‌ایم روش‌های استفاده از این فرصت‌ها را ارتقا دهیم که البته تا دستیابی به اوج قله هنوز فاصلۀ بسیار داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت ایام سرور اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به اندازه ایام سوگ و حتی فراتر از آن بهره‌برداری کرد، گفت: باید فعالیت‌هایی که در طول سال‌های قبل در ایام دهۀ کرامت انجام داده‌ایم، بار دیگر مورد بازبینی و بررسی قرار دهیم و از تجربیات آن ایام استفاده کرد.

صالحی یادآور شد: در ایام سوگ مثل دهه محرم، صفر، فاطمیه و … به دلیل کارکردهای مختلف اجتماعی و معرفتی، آثار آنها نمایان است، اگر دهۀ کرامت بخواهد مانند این ایام بهره‌مندی معنوی داشته باشد، باید از تجربه دهه‌های سوگ در دهه‌های سرور استفاده کرد.

وی اظهار کرد: مردم در ایام سوگ پذیرفتند که سفرۀ حضرت امام حسین (ع) سفره‌ای عام است و همه می‌توانند پای آن بنشینند و بهره ببرند، بر سر سفرۀ سرور اهل‌بیت (علیهم‌السلام) نیز باید همه احساس کنند می‌توانند پای این سفره بنشینند و کسی نباید احساس غربت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر دهه کرامت بخواهد ماندگار شود و به یک سری دستگاه‌ها و افراد وابسته نباشد، باید رویکرد مردمی بودنش حفظ شود. همین که برخی تصور کنند به سمت دولت رفته و از مردمی بودن فاصله گرفته است، دیگر کارکرد و اثرگذاری باید و شاید را نخواهد داشت. دهۀ کرامت باید به دهۀ امداد اجتماعی و نیکوکاری عمومی تبدیل شود.

وی با تأکید بر اینکه پرچم دهۀ کرامت باید به دست مردم باشد، گفت: همانطور که در ایام سوگواری حضرات معصومین (ع) پرچم در اختیار مردم است، باید این رویه در ایام سرور ایامی مانند دهه کرامت نیز به دست مردم باشد. اگر مردمی نباشد ممکن است سرعت و جهش داشته باشد اما این ضامن ماندگاری آن نخواهد بود.

صالحی خاطرنشان کرد: در ایام سوگ لذت‌های حسی، عقلی و روحی در میان مردم به شکلی واضح نمایان است، اما این موضوع خیلی در ایام سرور دیده نمی‌شود، لذا باید طوری برنامه‌ریزی کرد که برنامه‌های موردنظر در ایام سرور و شادی اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، حس خوبی را در مردم ایجاد کند.

 

انتهای پیام/