ترکمنستان و بلاروس به دنبال گسترش همکاری های دوجانبه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، اولگ تابانیوهوف سفیر بلاروس در عشق آباد در مصاحبه با خبرنگاران العام کرد که بلاروس و ترکمنستان با هدف گسترش همکاری های دوجانبه به دنبال اهداف استراتژیک جدید می باشند.

سفیر بلاروس خاطر نشان کرد که سفر اخیر نخست وزیر بلاروس به عشق آباد و دیدار وی با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان موجب ایجاد انگیزه جدید برای توسعه روابط دوجانبه شد.

این دیپلمات گفت: “توافقنامه های جدیدی مبنی بر گسترش همکاری میان بلاروس و ترکمنستان تهیه شده است. دو کشور در حال تعیین اهداف استراتژیک جدید بدین منظور هستند.”

وی تاکید کرد که کمیسیون همکاری های اقتصادی بین دولتی بلاروس و ترکمنستان که نهمین نشست آن در ماه مه سال جاری در عشق آباد برگزار شد به طور موثری در حال فعالیت است.

در حال حاضر بیش از 130 سند دوجانبه میان دو طرف امضا و در حال اجرا هست که پایه قانونی همکاری های چندجانبه بلاروس و ترکمنستان را تشکیل می دهند.

همچنین بین دو کشور برخی اختلافات در زمینه فعالیت کارخانه کود وجود دارد که نتایج فعالیت آن مورد نگرانی مقامات بلاورس و ترکمنستان است. در سال 2010 بین دولت‌های 2 کشور قراردادی برای ساخت کارخانه تولید کود به قیمت یک میلیارد دلار امضا شد و کارخانه رسما در تاریخ 31 مارس سال 2017 افتتاح شد. با راه‌اندازی کارخانه مذکور ترکمنستان در بخش تولید کود به قطب منطقه تبدیل شد اما شرکت ملی «ترکمن شیمی» بدون توضیح دلائل بدهی 150 میلیون دلاری بلگارهیم پرام را پرداخت نکرد. عشق آباد به کارشناسان بلاروسی اجازه ورود به کارخانه را نمی‌دهد زیرا احتمالا دولت ترکمنستان دیگر علاقمند به همکاری با «مینسک» نمی‌باشد. در ماه مارس 2018 رسانه های محلی گزارش دادند که بلاروس برای دریافت طلب خود شکایتی را در دادگاه های بین المللی آغاز کرده است.

عمده کالاهای صادراتی از بلاروس به ترکمنستان عبارتند از کالاهای با ارزش افزوده شامل کامیون ها، وسایل نقلیه خاص، تراکتور، تجهیزات راه سازی، دارو، محصولات صنایع چوبی و محصولات کشاورزی.

علاوه بر این، دو کشور در زمینه های آموزشی نیز همکاری می کنند. در حال حاضر و در مجموع، بیش از 9 هزار شهروند ترکمنستانی در دانشگاه های بلاروس تحصیل می کنند که باعث شده بلاروس به مهم ترین مقصد تحصیلات دانشگاهی دانشجویان ترکمنستانی در خارج از این کشور تبدیل شود.

شایان ذکر است که در سال 2017 مبادلات تجاری بین ترکمنستان و بلاروس در سال 2017 در سطح 65 میلیون دلار و در سال 2018 در 32 میلیون دلار بود.

 

انتهای پیام /