ترکیه|تجمع اعتراضی در مقابل کنسولگری سعودی در استانبول / تاکید بر تروریسم دولتی سعودی در سرکوب معترضان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خانه فعالان رسانه‌های عرب در ترکیه امروز جمعه در مقابل کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه تجمع اعتراضی برگزار کرد، این تجمع در همبستگی با جمال خاشقجی فعال رسانه‌ای منتقد سعودی برگزار شده است که از چهار روز پیش که به این کنسولگری مراجعه کرده بود، سرنوشتش نامعلوم است و گفته می‌شود دستگاه‌های امنیتی سعودی، وی را ربوده و به ریاض منتقل کرده‌اند.

در این تجمع اعتراضی، فعالان عرب و ترکیه‌ای شرکت داشتند و از مقامات سعودی خواستند سرنوشت خاشقجی را روشن کند که همسرش سه‌شنبه دهم مهر فاش کرده بود که وارد کنسولگری شده بود تا مدارک رسمی خود را به دست آورد، اما از آن تاریخ از آنجا خارج نشده است.

در تجمع اعتراضی امروز که با پوشش گسترده رسانه‌های عربی،ترکیه‌ای و غیر  عربی روبرو شد، فعالان و سیاستمدارانی از جمله توکل کرمان فعال یمنی برنده جایزه صلح نوبل هم حضور داشتند.

کرمان به عربی 21 گفت آنچه رخ داد، تروریسم دولتی است که حکومت سعودی بر ضد شهروندانش اعمال می‌کند، آنچه خطرناک است و تازگی دارد، این است که این اقدام در خاک ترکیه رخ داده است.

رمضان بیهان فعال رسانه‌ای ترکیه‌ای و مدیر جمعیت یاری مظلوم از مقامات سعودی خواست جمال خاشقجی را که به طور رسمی وارد ترکیه شده است،  آزاد کنند.

وی افزود جمعیت یاری مظلوم درصدد اتخاذ اقدامات حقوقی و اقامه دعوا علیه سفارت سعودی در ترکیه است، زیرا آنچه رخ داده، بازداشت غیرقانونی است.

همچنین در این تجمع اعتراضی، بیانیه‌ای صادر شد که طی آن شرکت کنندگان با تاکید بر ضرورت آزادی فوری این فعال رسانه‌ای مخالف سعودی، نگرانی عمیق خود را از ادامه بازداشت خاشقجی و سرنوشت نامعلوم وی ابراز و تاکید کردند اظهارات مقامات سعودی در این زمینه اطمینان بخش نیست و بسیار تاسف‌بار است.

این بیانیه از برگزاری تجمعات اعتراضی مشابه در مقابل سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های سعودی در کشورهای غربی خبر داده است.

انتهای پیام/