مشاور جرج بوش: اروپا باید برای حفظ برجام به تهران انگیزه واقعی بدهد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “لارنس ویلکرسون”، مشاور عالی و رئیس کارکنان دفتر ویژه “کالین پاول” وزیر امور خارجه آمریکا در سال های 2002 تا 2005 در گفتگویی با “تاگس سایتونگ” آلمان به مناقشات هسته‌ای اخیر بین ایران و آمریکا پرداخت.

وی در این باره این ادعای ترامپ که از حمله به ایران در آخرین لحظات منصرف شده، گفت: ترامپ به گونه ای وانمود می کند که انگار می خواهد ایران را بمباران کند و سپس عقب می‌کشد. بعد از آن تنش ها درباره ایران افزایش پیدا می‌کند و این دقیقا همان چیزی است که او (ترامپ) می خواهد به دست آورد. اما تفاوت این مسئله با بحران کره شمالی این است که در مورد ایران مشخص نیست که آیا تشدید تنش‌ها می تواند به موفقیت (برای آمریکا) منجر شود.

این مقام سابق آمریکا در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که ترامپ هیچ تصمیمی ندارد که علیه جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ شود. وی افزود: یک دیدگاه سطحی در آمریکا جنگ را موضوع مثبتی می داند چرا که مقداری پول و بودجه برای مجموعه نظامی-صنعتی به همراه می اورد…اما به ندرت کسی به خطرات و عواقب بعد از آن می اندیشد.

وی با انتقاد از تیم سیاستگذاری دولت ترامپ گفت: در دولت ترامپ هیچ کس به جمعه آینده هم فکر نمی‌کند. هیچ کس استراتژیک فکر نمی‌کند و این یک مشکل بزرگ است.

این مقام سابق آمریکا در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا اصلا بولتون به کاخ سفید آورده شده است در حالی که ترامپ می گوید خواهان هیچ جنگ و تغییر نظامی در ایران نیست گفت: این استراتژی شخصی ترامپ است تا تنش ها در برابر رهبر کره شمالی، نظام در تهران، پوتین و مادورو و ونزوئلا را افزایش دهد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی بین آمریکا و اروپا می افتد اگر آمریکا و ایران دچار درگیری شوند، گفت: در این صورت آمریکا منزوی تر از سال 2003 می شود. من اعتقاد دارم که هیچ متحد در اروپا و یا اقیانوس آرام در جبهه ما (آمریکا) قرار نخواهد گرفت و حتی هند هم با این مسئله موافق نیست.

وی درباره پیشنهاد مذاکره بین ایران و آمریکا نیز گفت: ترامپ می خواهد با ایران صحنه‌ای مانند دیدار با رهبر کره شمالی را ایجاد کند. این بدین مفهوم نیست که نتیجه مثبتی از آن خارج می شود. اما ترامپ اعتقاد دارد که او دوباره انتخاب خواهد شد اگر چنین صحنه‌ای  را خلق کند.

این مقام سابق آمریکا در پاسخ به این پرسش که شما چه مشاوره ای به مرکل و ماکرون در این راستا می دهید گفت: من توصیه می کنم که به ایران یک انگیزه واقعی بدهند که در توافق اتمی باقی بماند…اما متاسفانه در اروپا وحدت و شجاعت سیاسی در این راستا وجود ندارد.

وی افزود: من نگرانم که اروپا رویکردی دوگانه در پیش گیرد یعنی به گونه ای رفتار کند که گویا به توافق اتمی پایبند است و همزمان انتقادها از تهران را افزایش دهد. این رویکرد می‌تواند به این مسئله منجر شود که ایران از این توافق هسته ای خارج شود.

انتهای پیام/