کره شمالی مذاکره کننده جدید هسته ای معرفی می‌کند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک منبع دیپلماتیک در سئول امروز جمعه تایید کرده که کره شمالی قصد دارد “کیم میونگ گیل” سفیر سابق این کشور در ویتنام را که یک دیپلمات باسابقه در زمینه دیپلماسی بین المللی است به عنوان نماینده جدید خود در مذاکرات خلع سلاح با ایالات متحده معرفی کند.

این منبع دیپلماتیک که نامش فاش نشده، گفته است: در نشست غیرمنتظره روز یکشنبه آمریکا و کره شمالی در منطقه غیرنظامی بین دو کره، مقام های کره شمالی به آمریکایی‌ها اطلاع داده اند که کیم میونگ گیل قرار است از این پس با استفن بیگن فرستاده ویژه آمریکا در امور شبه جزیره کره همکاری کند.

سخنگوی سفارت آمریکا در سئول حاضر به اظهارنظر در این باره نشده است.

رسانه های خبری کره جنوبی روز پنجشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک ناشناس اعلام کرده بودند که میونگ گیل جانشین کیم هیوک چول دیپلمات کره شمالی خواهد شد که در آستانه نشست هانوی رهبران دو کشور در این سمت فعالیت می کرد. نشست هانوی رهبران آمریکا و کره شمالی بدون نتیجه مشخصی پایان یافت.

ماه پیش رسانه‌ها اعلام کرده بودند که کیم هیوک چول سفیر سابق کره شمالی در اسپانیا در یک بازداشتگاه دولتی و زنده است، این گزارش در تناقض با خبر یک روزنامه کره جنوبی بود که اعلام کرده بود این مقام کره شمالی به خاطر نقشی که در شکست مذاکرات هانوی داشته، اعدام شده است.

پس از نشست یکشنبه گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: دو طرف توافق کرده اند تا تیم های جدیدی را برای از سرگیری مذاکرات معرفی کنند.

کیم میونگ گیل سفیر سابق کره شمالی در هانوی نقش مهم و بارزی در برگزاری دیدار رهبر این کشور با ترامپ در پایتخت ویتنام داشته است.

بر اساس اعلام وزارت اتحاد کره جنوبی، کیم میونگ گیل یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کره شمالی در سازمان ملل و مذاکرات شش جانبه بوده است.

انتهای پیام /