ارتباطات تجاری و اقتصادی بین کردستان ایران و سلیمانیه عراق بیشتر می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بهمن مرادنیا پیش‌از ظهر امروز در جلسه ارائه توانمندی‌های استان کردستان در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی به اقلیم کردستان عراق که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اعلام کرد: تلاش می‌شود ارتباطات تجاری و اقتصادی بین استان کردستان و استان سلیمانیه بیشتر شود.

وی با اشاره به اینکه مجموعه‌های مختلف استان کردستان توانایی‌های خاص خود را دارند، افزود: این مجموعه‌ها می‌توانند پتانسیل‌های خوب خود را در استان سلیمانیه نیز به اجرا در آورند.

استاندار کردستان اهم حوزه‌های خدمت‌رسان توسط نیروهای فعال در استان را شامل حوزه نوسازی و بهسازی مسکن، ساخت مسکن مهر و  مسکن روستائیان، گازکشی به روستاها، صادرات برق و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در اتاق بازرگانی عنوان کرد.

وی با ذکر اینکه بایستی تلاش کرد تا نسبت به نگرانی مجموعه بانکی تدابیری اندیشیده شود، گفت: با این اقدام می‌توان زمینه تقویت روابط بانکی با اقلیم را فراهم ساخت.

مرادنیا دیگر نگرانی در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور را تضمین قراردادها دانست و اذعان کرد: در ایران این ضمانت توسط سازمان سرمایه‌گذاری خارجی اعمال می‌شود و تعهد قراردادی سرمایه‌گذاران خارجی حل شده است.

وی تصریح کرد: امید است این اتفاق در استان سلیمانیه نیز اتفاق افتد و نگرانی در این حوزه از میان برداشته شود.

استاندار کردستان با بیان اینکه صندوق تضمین صادرات می‌تواند از سنتی بودن روابط تجاری و اقتصادی به سمت و سوی روش‌های نوین خدماتی پیش رود، خاطرنشان کرد: بر اساس اصول درست و قوانین بین‌المللی می‌توان نتایج مثبتی را اخذ کرد.

وی با درخواست اینکه پس از برگزاری نشست‌ها تیمی دو طرفه جهت پیگیری مصوبات و توافقات و اجرای تفاهم‌نامه‌ها مشخص شوند، تاکید کرد: این بازرسین بازخورد تفاهمات مشترک را رصد و گزارش دهند.

مرادنیا در پایان یادآور شد: باید تلاش کرد تا حمایت همه جانبه از سرمایه‌گذاران برای پیشبرد اهداف در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/ن