کاهش 25 درصدی جرایم اقتصادی در آذربایجان شرقی/ پلیس امنیت اقتصادی در استان تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری  تسنیم از تبریز، سرهنگ صابر عباس‌زاده در نشست خبری خود با خبرنگاران، به آمار سه ماهه ابتدائی سال 98 و مقایسه آن با سه ماهه ابتدائی سال 97 پرداخت و اظهارداشت: امسال علی رغم اقدامات پیشگیرانه، شاهد افزایش 15 درصدی سرقت، نسبت به سه ماهه ابتدائی سال 97 بودیم.

وی از افزایش 5 درصدی سرقت منزل خبر داد و افزود: 70 درصد از این سرقت‌ها کشف شده‌اند، البته عمده مشکل این سرقت‌ها در غفلت صاحبان خانه و عدم نصب دوربین، دزدگیر و نرده برای بالکن را می‌توان مورد بررسی قرار داد.

رئیس پلیس آگاهی استان با بیان این که امسال اولین سالی است که در حوزه سرقت خودرو و موتورسیکلت، آمارها کاهش 9 درصدی را نشان می‌دهند، افزود: معمولا خودروهای پراید، سمند و پژو 405 بیشترین میزان سرقت را دارند که جلوگیری از آن، توجه ویژه مالکین را طلب می‌کند.

وی خاطرنشان ساخت: در بحث میزان افزایش سرقت، استان آذربایجان شرقی از رتبه 27 کشوری برخوردار است، در کل 84 درصد مسروقات نیز کشف شده اند. 

عباس‌زاده، مبارزه با جعل و کلاهبرداری را از دیگر ماموریت‌های نیروی انتظامی برشمرد و به 1136 مورد پرونده کلاهبرداری در سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: با مقایسه آمارهای سه ماهه نخست امسال، 4 درصد افزایش را شاهد بودیم که اکثر آن را کلاهبرداری کارت به کارت شامل می‌شود و کلاهبرداران مال باخته را با حیله‌هائی مانند برنده شدن در جشنواره‌ها، تماس از رادیو و یا اعطاء سفر عتبات را به پای عابر بانک کشانده فرد را مجاب به انتقال وجه به صورت کارت به کارت می‌کردند.

وی با هشدار درباره گرفتن چک‌های بی‌صاحب، ابرازداشت: باید صاحبان چک و خود چک توسط گیرنده اعتبارسنجی شود تا کلاهبرداری صورت نگیرد.

رئیس پلیس آگاهی استان، به افزایش 46 درصدی جرائم جنائی سه ماهه نخست امسال اشاره کرد و عنوان داشت: در این سه ماه 19 قتل در استان رخ داده است که تمام پرونده‌ها بررسی و قاتلین دستگیر شده‌اند، 53 درصد این قتل‌ها با چاقو وقمه و 10 درصد با چماق و میله و مابقی با دیگر آلات قتاله بوده اند که توجه ویژه والدین به حمل چاقو توسط جوانان و نوجوانان را طلب می‌کند.

وی با بیان این که عمده قتل‌ها در خلال نزاع رخ داده است، ادامه داد: آستانه تحمل کم منجر به قتل می‌شود و 32 درصد از این قتل‌ها به خاطر اختلافات خانوادگی بوده است.

 عباس زاده، به اقدامات پلیس آگاهی در رابطه با قاچاق کالا و ارز پرداخت و اذعان داشت: در این سه ماه، به ارزش 49 میلیارد مکشوفات داشته ایم که نسبت سه ماهه نخست سال قبل افزایش 48 درصدی داشته است.

رئیس پلیس آگاهی استان، افزود: قاچاق کالا و ارز بالای صد میلیون تومان افزایش 200 درصدی، بالای 500 میلیون تومان افزایش 87 درصدی و بالای یک میلیارد نیز افزایش بسیار کمی را داشته است.

وی با هشدار درباره غیر قانونی و قاچاق بودن دستگاه‌های بیت کوئین، تصریح کرد: 277 دستگاه تولید ارز دیجیتال یا بیت کوئین، کشف و تحویل مقامات قضائی شده است، برای 100 دستگاهی نیز که از ورزشگاه بنیان دیزل کشف شده بود پرونده تشکیل شده و تحویل مقامات قضائی شده است.

عباس زاده، با اشاره به جرائم اقتصادی رخ داده در سه ماهه نخست امسال، گفت: پرونده‌ها به ارزش 69 میلیارد تومان بوده اند که با بررسی آمارها، اختلاس 55 درصد کاهش و حوزه رشا و ارتشاء 4 درصد کاهش داشته است و پرونده زمین خواری در کل 5 پرونده تشکیل شده است که در مجموع کاهش 25 درصدی در حوزه جرائم اقتصادی را شاهد هستیم.

وی از تشکیل پلیس امنیت اقتصادی تا آخر سال در استان خبر داد و گفت: پلیس امنیت اقتصادی به تازگی راه اندازی شده است و در استان نیز تا آخر سال راه اندازی خواهد شد.

انتهای پیام/ن