از_تسنیم_بپرسید: ماجرای اخراج جاس استون خواننده زن انگلیسی از ایران چه بود؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، 13 تیرماه جاس استون خواننده انگلیسی با انتشار ویدیویی در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام کرد که در جریان تور دور دنیا بعد از ورود به فرودگاه کیش بازداشت و دیپورت شده است.

این ویدئو به سرعت منعکس شد و واکنش‌های بسیاری از کابران فضای مجازی و رسانه‌ها را به همراه داشت. در واقع دلیل اخراج این خواننده انگلیسی و موضوع بازداشت وی جزو سوالات و ابهاماتی بود که بسیاری از آنها مطرح می‌کردند.

مخاطبان خبرگزاری تسنیم نیز در بخش از_تسنیم_بپرسید در باره علت اخراج این خواننده پرسیده‌اند که در این گزارش به این سوال پاسخ می‌دهیم.

 

** چرا خواننده انگلیسی از ایران اخراج شد؟

جاس استون خواننده 32 ساله انگلیسی است که پنج سال پیش اعلام کرد تصمیم دارد در سفری به دور دنیا از دویست کشور جهان بازدید کند و با نوازندگان محلی همکاری کرده و در این کشورها برنامه‌ای اجرا کند.  وی در این مدت به کشورهای زیادی از جمله تاجیکستان، یمن، امارات و… سفر کرده است. 

استون و همراهانش هفته گذشته در پایان سفر پنج ساله دور دنیای خود با عنوان “دویست مقصد”، با پرواز مستقیم از مسقط وارد جزیره کیش در جنوب ایران شدند.

این خواننده بریتانیایی روز چهارشنبه ویدئویی در اینستاگرام منتشر کرد که نشان می‌داد در حال ترک ایران است.

این ویدئو به سرعت منعکس شد و برخی رسانه‌ها تنها به انتشار خبر اخراج این خواننده از کشورمان بسنده کرده و تیتر خبر خود را اینگونه زدند: «اخراج خواننده زن بریتانیایی از ایران».

در واقع این رسانه‌ها دلیل اخراج این خواننده زن را عنوان نکردند و خبر را به شکل دیگری روایت کردند در حالیکه بر اساس قوانین کشورمان اتباع کشور انگلیس و آمریکا برای سفر به ایران به دریافت ویزا پیش از سفر نیازمندند.

در پی اعلام این اخبار ضد و نقیض، پلیس جزیره کیش اعلام کرد: “خانم استون در جزیره کیش بازداشت نشده اما به دلیل نداشتن مدارک لازم طبق مقررات از ورود او به کشور جلوگیری شده است و با اولین پرواز بازگردانده شده است”.

پلیس کیش اضافه کرد:‌ جاس استون و همراهانش که 9 تیرماه باپرواز مستقیم مسقط به جزیره کیش وارد فرودگاه این جزیره شده بودند، برابر ضوابط مسافری با اولین پرواز در صبح روز بعد به مقصد امارات پرواز کردند.

** توضیحات “جاس استون” از دلیل اخراجش از ایران

جاس استون پس از این وقایع، در توضیحاتی در اینستاگرام خود نوشت:

“در انتهای سفر به کشورهای منطقه خلیج فارس، وارد کیش شدم، ضمن آگاهی از قوانین و مقررات، قصد برگزاری هیچ کنسرتی یا هرگونه حرکت سیاسی نداشتم اما پس ورود به فردگاه کیش به خاطر نداشتن مجوزهای لازم نتوانستیم وارد جزیره شویم و بعد از صحبتهای طولانی البته محترمانه و دوستانه، ما را یک شب در محل مسافران خارجی اسکان دادند و فردای آن روز به امارات بازگردانده شدیم.

در آن لحظات خیلی دلگیر شدم، احساس کردم قلبم شکسته، با احساسی عجین شده از نزدیکی و دوری، بارقه ای از امید در من هویدا شد و امیدوارنه احساس واقعی خودم را بیان کردم. ماموران فرودگاه با نهایت احترام و مهربانی با ما رفتاکردند اما در عین حال از قوانین و مقررات پیروی کردند.

ماموران فرودگاه بین‌المللی کیش دقیقاً طبق مقررات عمل و ما را تا سوار شدن به هواپیما بدرقه کردند و در تمام این مدت به خاطر این پیش آمد از ما عذرخواهی کردند، این درحالی بود که کسی که باید عذر خواهی می‌کرد من و همراهانم بودیم زیرا این ما بودیم که مجوزهای لازم را همراه نداشتیم.”

او همچنین در بخشی از توضیحاتش نوشته که مسئولان در جزیره کیش از این اتفاق ابراز تاسف کردند و به او گفته‌اند که امیدوارند پس از گرفتن ویزا به ایران بازگردد.

انتهای پیام/