ایران درصورت تحقق نیافتن تعهدات طرف مقابل میزان تعهداتش را کاهش می‌دهد

محمدابراهیم رضایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی در مقابل بدعهدی غرب اظهار داشت: همان طور که ملت ایران مطلع هستند، تکذیب برجام و تبدیل آن به یک معاهده بین‌المللی بین ایران و 5 کشور به اینجا انجامید که آمریکایی‌ها یک‌طرفه از برجام خارج شدند و همه تعهداتی را که داشتند نادیده گرفته و عهدشکنی کردند.

وی افزود: از طرفی ایران هم اعلام کرد که نه نیازی به آمریکا دارد و نه رغبتی به اینکه بخواهد با آمریکایی‌ها تجارت داشته و از ظرفیت دلار آنها استفاده کند، بنابراین آمریکا را کنار گذاشتیم و بخش اروپایی باقی ماند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در واقع کسانی که در این معاهده قرار بود که ایفای نقش کنند و اصرار داشتند که برجام همچنان به عنوان یک معاهده و قرارداد فی‌مابین ایران و در واقع 4+1 کشور ادامه پیدا کند به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند، درحالی که ایران همچنان صبورانه این وظیفه و پایبندی به عهد و پیمان خود را انجام داد.

رضایی بیان کرد: تا جایی که راهبرد دوم جمهوری اسلامی ایران تایید و تصویب شد و قرار شد به نسبت بدعهدی و کم‌کاریِ طرف مقابل، جمهوری اسلامی هم از میزان تعهدات خود بکاهد.

وی ادامه داد: همه شاهد بودند که گام نخست انجام شد و در گام نخست، از تعهدات خود در زمینه محدودیتی که در نگهداری (چه آب سنگین و چه مواد غنی‌شده) پذیرفته بودیم، خارج شدیم تا نشان دهیم که قدرت تصمیم‌گیری و اراده حقوق خود را کاملا داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: فرصت 60 روزه‌ای داده شد که تا 16 تیرماه این فرصت تمام می‌شود و در فرصت دوم از تعهد برای محدودیتی که در غنی‌سازی پذیرفته بودیم که غنی‌سازی بالاتر از 3.6 را انجام ندهیم، خارج می‌شویم.

ایران و روسیه: اقدامات یکجانبه آمریکا باعث پیچیدگی برجام شده است

گفت‌وگو| افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در چارچوب برجام است

ظریف: ایران دقیقاً به‌شیوه اروپایی‌ها به برجام پایبند خواهد بود

رضایی با اشاره به ادعای طرف غربی مبنی بر خروج ایران از تعهدات خود افزود: اروپایی‌ها و طرف غربی که قصد عمل نکردن به تعهدات خود را دارد، با داد و فریاد قصد القای خروج ایران از تعهدات خود را دارد، درحالی که آنها هیچ یک از تکالیف و وظایف خود را انجام نداده بودند، بنابراین امروز روزی است که باید قاطعانه بر روی راهبردی که اعلام شده و رئیس جمهور هم در صحبت‌هایش اعلام کرده بمانیم.

وی تصریح کرد: اگر آنها به وظایف خود عمل کردند، ما هم دوباره می‌توانیم برگردیم اما اگر عمل نکردند این رویه ادامه پیدا می‌کند، به طور حتم در 60 روز بعدی قدم‌هایی برداشته می‌شود و کاهش تعهدات ایران امری قطعی است که اروپایی‌ها خواهند دید و طعم تلخ آن را خواهند چشید.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا جایی برای گله‌مندی طرف غربی وجود دارد یا نه؟ بیان کرد: نه تنها جای گلایه برای طرف غربی وجود ندارد بلکه ما مدعی هستیم که آنها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

رضایی خاطرنشان کرد: برای مثال تنها مانع ایران در امور اقتصادی این است که نفت آن را عملا نمی‌خرند، طرف غربی طبق تعهدات خود، وظیفه تسهیل تجارت و سیستم بانکی ایران را برعهده داشت تا ایران هم مانند کشورهای دیگر تبادل پولی در همه کشورها و همه بانک‌های جهانی را مانند گذشته داشته باشد.

وی ادامه داد: اما این آمریکایی‌ها با سلب این امکان، ایران را تحت فشار قرار دادند، درحالی که این جزو تعهدات اصلی و اولیه آنها بوده که انجام ندادند، بنابراین ما مدعی و گله‌مند هستیم، برهمین اساس قطعا در این احقاق حقوق هیچ یک از مسئولان کوتاه نمی‌آیند.

انتهای پیام/ ع