فصل جدید «کاربرانه» از جمعه به شبکه امید می‌آید

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «کاربرانه» در اولین گام از شبکه یک روی آنتن رفت و با شروع به کار شبکه امید طبق نظر مدیران به شبکه نوجوانِ تلویزیون نقل مکان کرد. تا در بحث فضاى مجازى و سواد رسانه‌اى براى نوجوانان فعال باشد. این برنامه با هدف ارتقای سطح سواد رسانه‌ای عموم مردم تهیه و پخش می‌شود. که در حال حاضر جامعه هدف این برنامه نوجوانان است.  فصل دوم کاربرانه در 52 قسمت به تصویب شبکه رسیده که الان تا قسمت 26 ساخته شده و در فصل جدید که شامل 14 قسمت است به موضوع عکاسى و تصویربردارى براى تولید محتوا توجه شده است.

از نقاط قوت سری جدید کاربرانه2 می‌توان به اضافه شدن آموزش تولید محتوا در بخش تعاملی بین برنامه و مخاطب اشاره کرد. در واقع نوجوان مخاطب برنامه می‌توان به صورت تعاملی اقدام به تولید و تدوین محتوا نمایند از طرفی عضو باشگاه امید شوند.

تهیه کننده برنامه “کاربرانه” از تغییر ساختار و محتوایی این برنامه خبر داد و گفت: در این سری سعی داریم روش‌های تولید محتوای صوتی و تصویری را از طریق ابزارهای تلفن همراه به نوجوان آموزش دهیم. با توجه به نیاز‌های نوجوانان آیتم‌های مختلف و جذابی را طراحی کردیم و تغییرات مختلفی در فضای برنامه ایجاد شد که این تغییرات در دکور برنامه، بخش استندآپ، عکاسخانه، پلاتوها، معرفی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی اعمال شده است.

محمدخانی افزود: در بخش عکاسخانه که یکی از بخش‌های مهم برنامه است تلاش داریم تا با استفاده از مدرسین زبده عکاسی مطالب آموزشی را در اختیار نوجوانان قرار دهیم. همچنین در این بخش قسمتی با عنوان تکالیف آموزشی اضافه شده که مدرسین تکالیفی را به مخاطبین می‌گویند و نوجوانان آن تکلیف را به باشگاه نوجوانان امید ارسال می‌کند تا آثار برتر توسط تیم محتوایی کاربرانه بررسی شود و در پایان از نفرات برتر تقدیر شود. امید دارم با این ساختار بتوانیم نقش موثری در فعال‌سازی گسترده باشگاه نوجوانان شبکه امید نیز داشته باشیم.

در ادامه کارگردان برنامه نوید اتفاقات جدید و جذابی را به مخاطبین برای فصل جدید داد و گفت: در اتاق فکر برنامه تلاش بر این بود تا به ساختاری اصولی و مهیج برای نوجوانان برسیم و همه عوامل برنامه در محقق شدن این امر تلاش فراوانی را انجام دادند.

امیرحیدری کارگردان برنامه “کاربرانه” به تشریح بخش‌های مختلف برنامه پرداخت و عنوان کرد: بخش‌های فصل جدید برنامه کاربردی است و بخش‌های اضافه شده هدف واحدی را دنبال می‌کنند، آن هم پرداخت درست به موضوع برنامه است. ما در نهایت به دنبال ساخت برنامه‌ای علمی و سرگرم‌کننده هستیم تا بتوانیم همراه مخاطبین برنامه، فضای مجازی را بیشتر بشناسیم. 

در پایان امیرحسین اکاتی سرپرست گروه نویسندگان برنامه کاربرانه گفت: تمام تلاش ما در زمان پیش تولید این بود که بتوانیم ساختار محتوایی جدیدی را در برنامه پیاده کنیم و در نهایت به نقطه‌ای برسیم که خود نوجوان در بحث تولید محتوا توانایی لازم را داشته باشد.

نویسنده برنامه کاربرانه در ادامه گفتگو با اشاره به بخش‌های دیگر تغییرات این برنامه تصریح کرد: در این سری سعی داریم روش‌های تولید محتوای صوتی و تصویری از طریق ابزارهای تلفن همراه به نوجوان آموزش داده شود. عوامل تاثیرگذاری مانند نورپردازی، صدا و موقعیت‌یابی سوژه از بخش‌های مختلف سری جدید کاربرانه به شمار می‌رود. در گام بعد به نوجوان آموزش داده می‌شود تا محتوا و تصاویر تولید شده را به چه روش‌هایی می‌تواند ویرایش و تدوین کند. در گام سوم آموزش‌های لازم برای انتشار و توزیع آن در سری جدید کاربرانه آموزش داده خواهد شد.

اکاتی در پایان به مقوله حساسیت کار در فضای نوجوانان پرداخت و گفت: تولید محتوا و برنامه‌سازی برای نوجوانان از حساسیت بیشتری برخوردار و ملزم به آشنایی و درک کامل از این سن است. همچنین نوجوانان باید در فضایی دوستانه و تعاملی  نظرات و پیشنهادات محتوایی خودشان را که درباره برنامه دارند برای ما ارسال کنند چون این برنامه برای آن‌هاست و همه باید برای رسیدن به برنامه‌ای ایده‌آل تلاش خود را انجام دهیم.

سری جدید‌ کاربرانه با موضوع “عکاسی و تصویربرداری” از جمعه این هفته ساعت 17 روی آنتن شبکه امید می‌رود.

انتهای پیام/