تامین 5 میلیون مترمکعب آب شرب برای 95 هزار نفر؛ افتتاح سد دربند خراسان شمالی تا سال 1402

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مانه و سملقان٬ امروز همزمان با سفر وزیر نیرو به استان خراسان‌شمالی، عملیات اجرایی ساخت سد دربند در شهرستان مانه و سملقان با اعتباری بالغ بر 235 میلیارد تومان آغاز شد.

رضا اردکانیان در این مراسم اظهار داشت: سد دربند از نوع خاکی با هسته رسی و دارای 31 میلیون مترمکعب حجم مخزن است که مساحت حوضه آبریز آن به یک هزار و 118 کیلومتر می‌رسد.

وی افزود: از جمله اهداف احداث این سد تامین آب شرب شهرهای آشخانه، پیش‌قلعه و راز، کنترل سیلاب و افزایش استحصال آب تنظیم شده، استفاده بهینه از رواناب و توسعه و رونق کشاورزی و صنعت اشتغال‌زایی عنوان شده که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در سال 1402 به بهره‌‌برداری خواهد رسید.

به گزارش تسنیم٬ تامین پنج میلیون مترمکعب آب شرب مورد نیاز 95 هزار نفر از ساکنان پنج شهر و 39 روستای منطقه تا افق سال 1425 یکی دیگر از اهداف ساخت این سد عنوان شده است.

هم‌چنین همزمان با حضور رئیس‌جمهور در خراسان شمالی٬ با حضور وزیر صنعت٬ معدن و تجارت٬ نخستین خط تولید آلفا آلومینای‌ کشور در شهرستان گرمه به بهره برداری رسید. نخستین خط تولید آلفا آلومینای کشور ظهر امروز با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در شهرستان گرمه استان خراسان شمالی به بهره برداری رسید.

این واحد ظرفیت تولید سالانه 30 هزار تن آلفا آلومینا که تولید دانش بنیان است دارا است. این واحد با 270 میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری رسید و برای 45 نفر اشتغال مستقیم و برای 250 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد کرده است.

انتهای پیام/ش