ابراز نگرانی فرانسه، انگلیس و آلمان درباره فروپاشی برجام در بیانیه‌ای مشترک

پس از خروج آمریکا از برجام در ماه می 2018، جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاست صبر استراتژیک به طرف‌های برجام فرصت داد تا راه‌کارهای نجات آن معاهده را در پیش گرفته و نسبت به تامین منافع ایران از آن را فراهم سازند.

پیش از این، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی با تأکید بر “ما خیلی در پایبندی به برجام صبور بوده‌ایم و حالا می‌خواهیم به نقض این توافق از طرف آمریکا واکنش نشان دهیم” از اروپا خواست هرچه سریع‌تر برای نجات آن کاری کند.

وی که با نشریه دی سایت صحبت می کرد، در پاسخ به این مطلب که در پاریس، لندن و برلین اقدامات اخیر ایران به‌عنوان نقض آشکار برجام دیده می‌شود و آن‌ها به اقدامات تنبیهی علیه ایران فکر می‌کنند گفت: من امیدوارم که آن‌ها به‌اندازه کافی باهوش باشند که این کار را انجام ندهند چرا که این تنها شرایط را بدتر می‌کند.
غریب‌آبادی درباره مذاکرات مجدد درباره برجام آن گونه که مد نظر ترامپ است هم گفت: این توافق دیگر قابل مذاکره نیست. غنی‌سازی اورانیوم حق قانونی هر کشوری است که معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا کرده و مثلاً حق اسرائیل نیست. و اما درباره بازگشت به مذاکرات احتمالی هم باید بگویم که ما با هیچ کس که اسلحه را به‌روی سینه ما قرار داده صحبت نمی‌کنیم. تحریم‌های واشنگتن علیه مقام رهبری ما به‌گفته وزیر امور خارجه ما به این معنی است که مسیر دیپلماسی دائم بسته باقی می‌ماند. این توافق اگر لغو نشده باشد مرده است.

وی تأکید کرد: ما خواهان سلاح هسته‌ای نیستیم. رئیس جمهور ما اطمینان داده است که ما آماده‌ایم غنی‌سازی اورانیوم افزایش‌یافته را دوباره کاهش دهیم و همه چیز می‌تواند در عرض یک ساعت دوباره به‌حال معکوس درآید در صورتی که شرکای ما در برجام هم مانند ما به تعهدات خود عمل کنند. آنچه ما انجام می‌دهیم تنها یک هدف دارد و ما خواهان حفظ توافق هسته‌ای هستیم.