بیش از 7000 ناظر بر انتخابات امسال در استان مرکزی نظارت می‌کنند

به‌گزارش خبرگزاری تسینم از اراک، حجت‌الاسلام امیدرضا مبارک‌آبادی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز تاسیس نهاد مقدس شورای نگهبان با اشاره به اظهار داشت: شورای نگهبان از سال 59 تا کنون با عنایت امام راحل و مقام معظم رهبری کار خود را با اقتدار شروع کرده است.

وی افزود: دفتار استانی شورای نگهبان با بهره‌گیری از کلام ولایت و منشورهای اخلاقی و رفتاری و با سه شعار قانون، اخلاق و شرع به کار نظارت خود و تایید و ردصلاحیت‌ها بر اساس قانون در زمان انتخابات انجام می‌دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با اشاره به ملاک شورای نگهبان برای صلاحیت و عدم صلاحیت کاندیداها در زمان انتخابات ادامه داد: ملاک ما قانون است و بر اساس بررسی‌های مختلف از منابع گوناگون و تحقیقاتی که انجام می‌شود با تشکیل پرونده کامل بررسی‌ها انجام می‌شود.

مبارک‌آبادی بیان کرد: مردم همیشه پای آرمان‌های مقدس نظام و انقلاب بودند، شورای نگهبان ناظر امین است که تا کنون این کار را به درستی انجام داده که این کار سبب آرامش و نشاط مردم می‌شود.

وی تصریح کرد: در سطح استان مرکزی بیش از 7 هزار ناظر داریم که آموزش‌های لازم را دیدند و آمادگی کامل در برگزاری انتخابات پیش‌رو داریم، شورای نگهبان کارش حزبی، گروهی و جناحی نیست و در بررسی صلاحیت‌ها موضوع شخصی نداریم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند که در سایر کشورها تحت عنوان دادگاه، شورا و یا دیوان قانون اساسی کار مربوط به نظارت را انجام می‌دهند.

مبارک‌آبادی عنوان کرد: با توجه به هجمه‌های دشمنان در انجام وظایف خود و در برابر موضوعات نظام باید ثابت قدم باشیم، شورای نگهبان وظایف متعددی از جمله نظارت بر قانون‌گذاری دارد.

وی ادامه داد: مردم نماینده منتخب خود را بر اساس توانمندی در مدیریت و امور اقتصادی و سایر موارد برای ورود به مجلس انتخاب می‌کنند اما شاید در بعضی از مسائل توانمندی نداشته باشند به همین سبب کار شورای نگهبان این است که همه مصوبات مجلس دائمی، آزمایشی و سایر موارد پس از تصویب تطبیق با احکام و قوانین شرعی دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی افزود: 6 نفر فقیه با نظر مستقیم مقام معظم رهبری و 6 نفر حقوقدان با نظر رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی می‌شوند که موضوعات قانونی و حقوقی را بررسی می‌کنند.

مبارک‌آبادی بیان کرد: بر اساس اصل 98 قانون وظیفه تفسیر قانون اساسی برعهده شورای نگهبان است که در ابتدای پیش‌نویس قانون اساسی عنوان شورای نگهبان، شورای نگهبان قانون اساسی بود اما در شورای بازنگری به شورای نگهبان نامگذاری شد که در سال 58 بر اساس اصل 121 قاون  اصلاح شد.

نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا از وظایف شورای نگهبان نیست

وی بیان کرد: نظارت بر برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و انتخابات مجلس خبرگان رهبری برعهده شورای نگهبان است و نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا از وظایف شورای نگهبان نیست.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی اضافه کرد: شرکت در مراسم تحریف رئیس جمهور، حضور در شورای بازنگری قانون اساسی، حضور در شورای موقت مقام معظم رهبری، تهیه نخستین قانون مجلس خبرگان، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله وظایف شورای نگهبان است.

مبارک‌آبادی ادامه داد: دفاتر استانی شورای نگهبان وظیفه مهم نظارت بر انتخابات دارند که در این راستا باید کار خود را به درستی انجام دهند، در شبکه عظیم نظارتی بیش از 7 هزار ناظر در استان مرکزی از قشر بسیجیان، دانشجویان، کارگران، معلمان، اساتید، چهره‌های ارزشی مورد اعتماد در جامعه و سایر قشرهای مردمی داریم.

وی عنوان کرد: در زمینه انتخاب ناظران پس از گزینش آموزش‌های تخصصی ناظران داده می‌شود، شبکه نظارتی ما مردمی است که بدون چشم‌داشتی در برنامه‌های بصیرتی و عقیدتی شورای نگهبان شرکت می‌کنند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی با اشاره به ملاک انتخاب ناظران گفت: کسانی که معاند یا از گروه‌های منحل شده باشند و کسانی که از احزاب و گروه‌های سیاسی جانبداری کنند، جایگاهی ندارند زیرا شبکه نظارتی نباید به هیچ سمت و سویی گرایش داشته باشد.

مبارک‌آبادی افزود: یکی از برنامه‌های ما در طول سال پالایش و رصد شبکه نظارتی است، وظیفه دفاتر استانی چینش و تشکیل هیات‌های نظارت است که باید معتمد و نفوذناپذیر و بدون جانبداری از هیچ حزب و گروهی باشند.

وی با اشاره به اعلام خبری از سوی یک کانال تلگرامی در فضای مجازی و ایجاد بارقه امید در نمایندگان ردصلاحیت شده ادامه داد: اصحاب رسانه در راستای تبیین وظایف شورای نگهبان برای مردم و مسئولان نقش مهمی دارند به همین سبب نباید بدون اطلاع از قانون چنین اخباری در فضای مجازی منتشر شود به طوری که پس از تشکیل پرونده و بررسی مراحل قانونی شورای نگهبان وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی تصریح کرد: بر اساس اصل 99 قانون اساسی که وظیفه نظارتی شورای نگهبان در ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی بیان می‌شود نظارت در این راستا نظارت استصوابی است که ناظر در کنار مجری در تمام مراحل حضور دارد و اقدامات مجری با تایید و تصویب ناظر بدون اینکه ناظر پیشنهاد دهنده یا اقدام‌کننده باشد، انجام می‌شود.

ستاد انتخابات، نامزدان، طرفداران و شبکه نظارت همه باید اخلاق را رعایت کنند

مبارک‌آبادی بیان کرد: ناظران باید در استای سه محور قانون، اخلاق و شرع حرکت کنند و شبکه نظارت، مجری، اخلاق، ستاد انتخابات و طرفداران، نامزدان  باید اخلاق را رعایت کنند زیرا اگر اخلاق حکمفرما باشد بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری ادامه داد: معنویت و اخلاق جهت‌دهنده همه حرکت‌ها است به همین سبب حرکت‌ها، فعالیت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصل جامعه باید بر اساس اخلاق باشد و مسئولان و مردم باید به آن عمل کنند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی خاطرنشان کرد: باید با ستاد انتخابات و ستاد پیشگیری از تخلفات همکاری و همدلی داشته باشیم، ستاد انتخابات مجری است و باید بر اساس قانون هیئت اجرایی از معتمدان باشند که همیشه در این موضوع مشکل داریم.

مبارک‌آبادی بیان کرد: مردم در زمینه انتخابات باید آگاهی خود را افزایش دهند و با توجه به فعالیت ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در قوه قضائیه نباید شاهد بداخلاقی در زمان انتخابات باشیم.

وی افزود: برای انتخابات هیچ توصیه‌ای را نمی‌پذیریم زیرا مستقل هستیم و به دنبال هیچ حزب و گروهی نیستیم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان مرکزی افزود: آیت‌الله مهدوی‌کنی، آیت‌الله صافی‌گلپایگانی، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان بودند.

انتهای پیام/ ع