خوزستان| تعیین سرنوشت مدرسه مهرگان آبادان؛ مدرسه به خانه هنرمندان تبدیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، دبستان مهرگان آبادان یکی از مدارس ثبت شده در آثار ملی است. این مدرسه که در سال 1326 از سوی معماران انگلیسی در زمان سلسله پهلوی ساخته شده طبق نوشته سر در ورودی هدیه‌ای از شرکت سهامی نفت انگلیس و ایران به اداره فرهنگ آبادان بود.

معماری این مدرسه به سبک انگلیسی است. مدرسه مهرگان از نظر معماری دارای حیاطی بزرگ وساختمانی دو طبقه است. در همه ساختمان در یک ردیف ستون‌های همسانی وجود دارد و در پیش آمدگی بالکن آن شیارهای زیبایی طراحی شده که هنر دست معماران ایرانی است

دبستان مهرگان از جمله5 مدرسه‌ای است که شرکت نفت ساخته و به آموزش و پرورش آبادان تحویل داد طبق گفته کارشناسان معماری، کلاس‌های این دبستان کاملاً استاندارد ساخته شده و نکته مورد توجه این است که خانه‌های اطراف مدرسه نیز مربوط به کادر اداری مدرسه است و این منازل به آموزش و پرورش داده شده بود تا مدیر، معاون و معلمان مدرسه به محل کار خود نزدیک باشند و بر آن اشراف داشته باشند.

مدرسه مهرگان که در خیابان دبستان آبادان واقع شده؛ یکی از شش مدرسه‌ای است که در آبادان و در سال 82 با شماره 8358 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدت زیادی بود که این مدرسه تاریخی مورد بی‌مهری دستگاه‌های متولی واقع شده بود. تا جایی که بر روی برخی دیوارهای پشتی مدرسه دیوارنویسی شده بود و طبق اعلام همسایگان مدرسه مهرگان از داخل ساختمان بوی نامطبوعی احساس می‎‌شد.

بخشی از دو سردر مدرسه مهرگان ترک برداشته بود و با گچ پوشی قسمتی از آن دیگر خبری از آجرهای قدیمی نبود.

به گفته اسماعیل زمانی در مرداد ماه سال94 این بنا که قرار بود به دانشکده هنر آبادان تبدیل شود اما در چند ماه اخیر شایعاتی درباره تخریب،  تغییر کاربری و تبدیل این بنای تاریخی به مجتمع تجاری به گوش رسید.

عامری مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری آبادان درباره این شایعه در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: این خبر را کاملا تکذیب می‌کنم زیرا این مدرسه یک اثر ثبت شده ملی است و به هیچ وجه نمی‌توان آن را تخریب کرد و یا ساختمان را تغییر کاربری داد.

وی عنوان کرد:اعتبار مرمت این اثر را بطور مشترک میراث فرهنگی شهرستان آبادان و منطقه آزاد اروند تامین کرد.

همچنین قنبری مدیر پروژه مرمت مدرسه مهرگان در گفت‌و گو با تسنیم درباره سرنوشت این بنا گفت: مصوب شد تا مدرسه مهرگان به خانه هنرمندان آبادان و در کنار آن به مدرسه معماری تبدیل شود.

وی درباره بودجه مرمت و احیاء این مدرسه در فاز اول تصریح کرد: اعتبار اختصاص یافته از سوی منطقه آزاد اروند برای فاز اول یعنی مرمت و احیاء2 میلیارد تومان است.

مدیر پروژه مرمت و احیاء مدرسه مهرگان آبادان تاکید کرد: برآورد بنده برای تکمیل این پروژه چیزی حدود6 الی 7 میلیارد تومان است. بهترین تیمی که می‌تواند کار مرمت و احیای آثار باستانی انتخاب شود اکنون درحال مرمت این مدرسه است.

تصاویر زیر طرح پیشنهادی برای این مدرسه است.

انتهای پیام/ش