حوزه صادرات استان مرکزی با برخی مشکلات روبرو است

منوچهر توسطی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان استان مرکزی اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی که در شرایط فعلی بسیار حاد بوده و سبب آزار تولیدکنندگان و صنعتگران شده، کاهش امکان فروش کالاهای تولیدی آنها است.

وی افزود: عدم وجود نقدینگی برای کالاهای آماده و نبود نقدینگی برای خرید مواد اولیه تولیدی از جمله بارزترین معضلاتی است که درحال حاضر تولیدکنندگان و صنعتگران با آن مواجه شده‌اند، همچنین نوسانات نرخ ارز نیز روند فعالیت تولیدکنندگان و صنعتگران را دچار اختلال کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک تصریح کرد: نوسانات نرخ ارز تبعاتی را در نرخ تهیه مواد اولیه به وجود می‌آورد و این معضل قدرت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برای آینده تولید را برای تولیدکنندگان به شدت کاهش داده است، به طوری که این اطمینان را ندارند که اگر قراردادی منعقد و تعهدی برای خود ایجاد کنند براساس محاسباتی که باید رقابتی باشد و بازار را به دست آورند پس از تولید محصول نهایی حداقل نرخ ارزش مواد اولیه را تامین می‌کند یا امکان ان وجود ندارد.

نوسانات ارزی واحدهای تولیدی را با مشکلات عدیده مواجه کرده است

توسطی ادامه داد: درحال حاضر برخی از واحدهای تولیدی به سبب بروز نوسانات ارزی با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند به‌صورتی که یا بطور کامل تعطیل شده‌اند و یا در حالت نیمه تعطیل قرار دارد و مشکلات مالی آنها از کنترل خارج شده است.

همه مشکلات صادراتی به تحریم‌ها منتهی نمی‌شود

وی عنوان کرد: تعدد بخشنامه‌ها و به تبع آن معضلاتی که در حوزه صادرات به وجود آمده علاوه بر شرایطی که تحریم‌ها به کشور ما القا می‌کند از دیگر مسائل بوده و حوزه صادرات درحال حاضر با مشکلات جدی مواجه شده است، در نفس تحریم‌ها مقرر شده که ایران نتواند فعالیت اقتصادی گسترده‌ای داشته باشد و تولیدکنندگان و بنگاه‌های تولیدی آن زمین‌گیر شوند اما همه مشکلات صادراتی به تحریم‌ها منتهی نمی‌شود.

تدوین سیاست‌ها در راستای حمایت از صادرات نیست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک خاطرنشان کرد: سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های داخلی به‌گونه‌ای تدوین شده‌اند که تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما توانایی صادرات را ندارند و با مشکلاتی که در پیش روی آنها قرار گرفته ترجیح می‌دهند صادراتی نداشته باشند.

توسطی بیان کرد: اعمال شرایط عادی و مقررات این دوره برای فعالان اقتصادی که درحال حاضر سربازان جبهه اقتصادی محسوب می‌شوند و درحال جنگ اقتصادی هستند مطلوب نیست زیرا اگر وضعیت در شرایط عادی قرار داشت و تعهدات مقرر اعم از مالیات، تامین اجتماعی، سود بهره بانکی و درصدهای مالیاتی مطالبه می‌شد، مشکل‌ساز نبود اما در شرایط دشوار فعلی اعمال این مقررات بر صنعتگران و تولیدکنندگان عرصه را تنگ می‌آورد.

وی افزود: اعمال قوانین شرایط عادی بر صنعتگران در دوره‌ای که با شرایط بحرانی روبه رو هستند سبب می‌شود تا به مشکلات این اقشار افزوده شود و این فزونی مشکلات را از چشم دولت ببینند درصورتی که این مسئله ریشه در سیاست‌ها و مقررات تعیین شده دارد.

انتهای پیام/ن