"آوارگی و غربت" درد مضاعف بیماران سرطانی در ایلام؛ وقتی بیماران برای درمان باید راهی تهران شوند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ سرطان یعنی رشد، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن، تمامی سرطان‌ها دارای الگوی رشد مهارگسیخته و تمایل به جدا شدن از منشا اصلی هستند. جسم انسان از میلیون‌ها میلیون سلول تشکیل شده است که در کنار هم ، بافت‌هایی مانند ماهیچه‌ها‌، استخوان و پوست را می‌سازند.

اغلب سلول‌های طبیعی بدن در پاسخ به تحریکاتی که از داخل و خارج بدن به آنها وارد می‌شود، رشد و تولیدمثل می‌کنند و در نهایت می‌میرند. اگر این فرآیند در مسیر تعادل و صحیح خود اتفاق بیفتد، بدن سالم می‌ماند و عملکرد طبیعی خود را حفظ می‌کند. اما مشکلات ، زمانی شروع می‌شود که یک سلول طبیعی دچار « جهش » و یا تغییر شده و به سلول سرطانی تبدیل می‌شود.

 بیماری سرطان علت یک سوم مرگ و میرها در ایران است که بار اقتصادی و روحی و روانی زیادی برای افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنان دارد و همچنین فشار زیادی برسیستم بهداشت کشور وارد می‌کند و سالیانه در کشورمان 70 هزار مورد جدید سرطان به آمار ایران اضافه می‌شود که از این آمار سهم قابل توجهی گریبانگیر شهروندان ایلامی است.

نبود امکانات پیشگیری و مقابله و درمانسرطان در استان که آزار دهنده تر از سرطان است

استان ایلام به رغم آنکه در آمار سرطان با ابزاز تاسف دارای سهم بالایی است اما امکانات لازم برای مقابله نداشته و به محض تشخیص بیمار بخت برگشته باید راهی تهران و یا استان‌های همجوار شود و علاوه بر «درد سنگینی هزینه درمان»،«آوارگی و غربت» در استان‌های همجوار و یا تهران را نیز پذیرا و این نیود امکانات در استان که آزار دهنده تر از سرطان است را تحمل کند.

در استان ایلام امکان شیمی درمانی وجود ندارد

محب مرادی شهروند ایلامی که در یکی از مطب پزشکان متخصص در امر سرطان در انتظار ویزیت بود در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: حدود چند ماه است که  این درد به سراغم آمده است، چندین جلسه شیمی درمانی برایم نوشته اند ولی در استان ایلام امکان شیمی درمانی وجود ندارد.

وی گفت: علی رغم هزینه بالای شیمی درمانی ٰ آوراگی در تهران و سایر استانهای همجوار که هزینه مضاعف را بر بیماران تحمیل می‌کند از مسئولان در خواست کمک جهت راه‌اندازی مرکز شیمی درمانی را داریم.

مجهز نبودن مراکز درمانی‌استان ایلام به ابزار پیشرفته از دیگر مشکلات پیش روی بیماران سرطانی است

آن‌چه مبتلایان به سرطان در ایلام و مسئولان درمانی عنوان می‌دارند آن است که: مجهز نبودن مراکز درمانی‌استان ایلام به ابزار پیشرفته از دیگر مشکلات پیش روی بیماران سرطانی است  و مشکلات اجتماعی واقتصادی از مهمترین عللی است که سبب می‌شود مبتلایان به سرطان از ادامه درمان منصرف شده و یا مراحل درمانی را به تاخیر بیندازند.

در تلاشیم تا بیماران مبتلا به سرطان در ایلام از خدمات بیشتری برخوردار می شوند

دکتر محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت:در تلاشیم تا بیماران مبتلا به سرطان در ایلام از خدمات بیشتری برخوردار می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: افتتاح دفتر نمایندگی موسسه خیریه سرطان نور شعبه ایلام نقطه امیدی برای بیماران مبتلا به سرطان در سطح استان است.

کریمیان بیان داشت: با افتتاح دفتر موسسه سرطان نور در استان، ایلام جزو شش استانی است که از خدمات تخصصی در حوزه سرطان از سوی موسسه سرطان نور حمایت خواهد شد.

انتهای پیام/ش